Tip na výlet: Svět jako na dlani jen kousek za Prahou. Tři posedy nabízí výhledy do přírody i do duše

Z dálky to vypadá, jako by se posedy nad krajinou vznášely. Můžou za to jejich důmyslná konstrukce a atypický tvar.

3-posedy2

Foto: Placehunter

Soubor tří rozhleden leží jen kousek za Prahou

0Zobrazit komentáře

Narazit na posed není v české přírodě nic těžkého. Najdeme je uprostřed polí, v remízcích i hlubokých lesích. Někdy slouží k lovu, jindy jen k tichému pozorování. Druhou funkci plní i soubor tří malých rozhleden u obce Tursko, které nabízí pozorovatelům výhled do všech koutů světa.

Lavička, Silo a Křeslo jsou názvy jednotlivých rozhleden, které se svou velikostí skutečně blíží klasickým posedům. Najít je můžeme na kopci mezi Libčicemi nad Vltavou a obcí Tursko nacházející se přibližně patnáct kilometrů severně od Prahy. Když se počasí vydaří, je odsud vidět až na Říp, ještě lepší je však toto místo využít k nahlédnutí do vlastního nitra.

Každý ze tří objektů má jiné tvarosloví i trochu jinou funkci. Pro každý posed ovšem platí, že je tvořen ze tří částí, tedy z betonové základny, kovové nosné konstrukce a dřevěné plošiny se žebříkem, zábradlím a lavičkou.

„Každý posed se dívá jinam a pozorovatelé mají vždy trochu jiný zážitek. Na inkluzivním Křesle se pohodlně usadí do korun stromů, na kruhovém Silu si sednou dokola a krajina se stává pouze pozadím jejich konverzace. Na vysoké Lavičce pak sedí vedle sebe a kochají se krajinou,“ popisuje jednotlivé posedy aplikace Placehunter, která přináší tipy na zajímavá místa v Česku i zahraničí.

3-posedy4

Foto: Amazing Places

Z místa jsou krásné výhledy do okolí

Výškově se objekty pohybují od tří do pěti metrů a například Křeslo je uzpůsobeno tak, aby se na jeho vyhlídkovou plochu dokázali dostat děti i senioři.

Železná konstrukce je relativně minimalistická a při pohledech z dálky má tendenci zanikat. Naopak modřínová koruna každé rozhledny vytváří kontrast k obloze i akátovému háji, ve kterém se posedy nacházejí. Z dálky tak vše působí, jako by se jednotlivé platformy rozhleden ve vzduchu vznášely.

Objekty navrhli studenti architektury ČVUT ve spolupráci s vedením Libčic nad Vltavou. Projekt vznikl v rámci výuky udržitelné architektury a měl formu takzvané design-build práce, kdy studenti dílo nejen navrhnou, ale také jej sami realizují.

Objekty, které naleznete na žlutě značené turistické trase, jsou přístupné celoročně. Zajímavostí tohoto místa je i bývalé mohylové pohřebiště, které se nacházelo kousek odtud.

Nedaleko leží také Číčovice a v nich více než sto let stará venkovská usedlost Dvůr Hoffmeister, která si nedávno prošla nákladnou rekonstrukcí. Ta ctila autentičnost místa, kterou však vybavila komfortem 21. století.

„Ubytovat se můžete v jednom ze šestnácti pokojů. Od dvoulůžkového až po rodinný pokoj typu Comfort nebo Superior. Pokud chcete mít soukromí, vyberte si ložnici se samostatným vchodem přímo ze dvora. Na své si přijdou jak milovníci historie, tak i moderního designu,“ popisuje místo platforma Amazing Places, která přináší tipy na ta nejzajímavější ubytování v Česku i zahraničí.

3-posedy6

Foto: Amazing Places

Jedna z ložnic Dvoru Hoffmeister

Pokud by bylo u Hoffmeisterů plno, podobný charakter nabízí i nedaleký penzion Na Kmíně. Velký statek, stoletá tradice a skvělí majitelé jsou jen částí zážitku, který toto místo nabízí. Nechte na sebe promluvit kouzlo středočeského venkova.

„Ať už hledáte stylové místo pro vaši svatbu, romantický víkend ve dvou, nebo příjemné prostředí pro pracovní setkání penzion Na Kmíně splní všechna očekávání. Láká návštěvníky nejen na úžasnou lokaci a magickou atmosféru, ale i na kuchyň místního bistra, kde kouzlí šéfkuchaři ze Street Cateringu,“ popisuje penzion Amazing Places.

amazing-places2-min

Foto: Amazing Places

Rodinná usedlost Na Kmíně nedaleko Prahy