Tip na výlet: Zřícený kostel sv. Jana Křtitele je tajemným místem, jehož zkázu dokonali filmaři

Filmový štáb ale ublížil stavbě nedaleko Tachova jen trošku, kostel byl v ruinách dávno předtím. Sloužil dokonce i jako porcelánka.

kostel1

Foto: Placehunter

Z původního kostela dnes zbylo je torzo

0Zobrazit komentáře

Barokních kostelů stojí v Česku nespočet, ovšem jen málo z nich potkal osud kostela sv. Jana Křtitele u Kočova. Ze sakrální stavby postavené v roce 1732 dnes zbyly jen fragmenty, na jejichž aktuálním vzhledu se negativně podepsala také práce filmařů.

Nedaleko obce Kočov na Tachovsku se v lese ukrývají tajemné zbytky starého kostela. Boží chrám zde stál již ve třináctém století, ovšem v roce 1732 vyrostl na jeho místě nový, barokní kostel, který však ke svému účelu sloužil jen padesát let. V roce 1784 císařský patent rozhodl o jeho zrušení a demolici.

Okamžitému zničení se kostel vyhnul díky přestavbě, v rámci které modlitby vystřídala produkce porcelánu. „Ta ovšem neprosperovala, proto byla velká část stavby rozebrána na materiál. Nejvíce utrpělo průčelí, které bylo rozebráno do základů. A jak je možné, že kostel stojí v lese? Ještě v roce 1921 stál uprostřed osady Sankt Johann, ve které žilo devadesát dva obyvatel. Koncem druhé světové války ale osada zanikla a vyrostly zde mohutné stromy,“ popisuje místo cestovatelská aplikace Placehunter.

K samotné demolici bylo přistoupeno i proto, že do zdí kostela přicházeli věřící i po jeho uzavření. Kostel však vábí poutníky dodnes, a to nejen ty z řad turistů a objevitelů tajemných míst. V roce 2000 sem zavítal filmový štáb v rámci natáčení pohádky Z pekla štěstí 2, který zbytky původní krásy tak trošku zdemoloval.

kostel2

Foto: Placehunter

Ruiny posloužily jako filmová kulisa

Stěny kostela spolu se zbytky barokních maleb byly překryty černo-červenou kašírovanou hmotou, ze které vystupují obrysy ďáblů, démonů a skřetů. Když filmaři místo opustili, jimi vytvořené peklo zůstalo. Práce na filmu navíc narušily již tak pohnutou statiku objektu, což vedlo ke zřícení podstatné části klenby.

Ze zříceniny na zámek

Pokud si budete chtít v okolí Tachova dopřát skutečně nezapomenutelné chvíle, můžete po návštěvě starého kostela zamířit do Suite Grand Jardin. Jedná se o unikátní ubytování v zámeckém stylu, ve kterém si můžete na vlastní kůži vyzkoušet, jak se bydlelo šlechtě.

„Nechte se obklopit lehkostí a elegancí aristokratického venkova. Všechny pokoje rozlehlého suitu doslova dýchají prostorem. Odpočívejte na posteli s nebesy, pod štukovanými stropy, s výhledem na svěží a pečlivě upravovanou zahradu, která uvolněně přechází do klidného parku. Pocitově už nejste v Česku, ale ve Francii. Vězte, že nic podobného u nás nenajdete. Přátelští majitelé mají k historii a umění velmi blízko, každý detail se počítá a je vybírán s pečlivou snahou o autentičnost,“ popisuje místo Amazing Places, platforma nabízející vybraná ubytování u nás i v zahraničí.

zamek-ubytovani5

Foto: Amazing Places

Pokoje nabízejí komfort a prostor

Podobnou dávku luxusu nabízí také jednopatrová Villa Patriot v nedalekých Mariánských Lázních. Tentokráte se nepřesunete do Francie, ale do staré Anglie, kde si přijdou na své všichni milovníci kvalitní gastronomie.

„Protože gurmánská kuchyně je základem dobré pověsti Villy Patriot, pobytové balíčky si můžete volit podle toho, kolik receptů chcete ochutnat. Vybrat si můžete ale také golfový pobyt nebo si dát do těla na tenisovém kurtu. V romantických pokojích voní dřevěné trámy, de luxe pokoje lákají k relaxaci na balkoně či terase. Starobylý nábytek, měkké koberce i těžké závěsy dodávají všem místnostem hřejivý pocit útulnosti,“ popisuje místo Amazing Places.

zamek-ubytovani1

Foto: Amazing Places

Vila láká především na dobrou gastronomii