Tisíc tun zelených listů a výhonků ročně. U Kodaně se otevřela největší vertikální farma v Evropě

vertikalni-farma-1x

Foto: YesHealth Group

Rostliny pěstované ve vertikálních regálech

0Zobrazit komentáře

Jak zaručit, aby měla neustále se rozrůstající lidská populace dostatek potravin a nebylo nutné plodiny dovážet přes půl světa? Odpověď se rýsuje v technologii vertikálního farmaření, díky níž lze pěstovat na relativně malém prostoru velké množství plodin, a to v přesně regulovatelných podmínkách. Jedna taková farma vyrostla i v Dánsku s tím, že za rok zvládne vyprodukovat odhadem až tisíc tun rostlin, což z ní činí doposud největší projekt tohoto typu v Evropě.

Pokud by plodiny prodávané v tuzemských supermarketech měly schopnost mluvit, češtinu bychom ze sekce s ovocem a zeleninou slyšeli jen sporadicky. Namísto toho by převládala španělština, italština, arabština, hindština a další jazyky, které by prozrazovaly, že má daná plodina za sebou tisíce kilometrů v nákladních kontejnerech. Tento problém se však netýká jen Česka, ale prakticky většiny evropských států. Dánsko nevyjímaje.

Právě v zemi, která dala světu LEGO, by se to mohlo brzy změnit. U Kodaně totiž byla dokončena první fáze projektu největší vertikální farmy v Evropě, za kterou stojí mimo dánské firmy Nordic Harvest také tchajwanská společnost YesHealth Group. Ta má po mnohaletém vývoji technologie hydroponických farem na svém kontě realizaci největší vertikální farmy na Tchaj-wanu a také v Číně.

yeshealth-group-vertikalni-farma1

Foto: YesHealth Group

Vizualizace systému vertikální zahrady

Objem roční produkce dánské farmy by se měl dostat až na jeden tisíc tun plodin. Za normálních okolností by pro takovou produkci bylo nutné zabrat rozsáhlou zemědělskou plochu. V tomto případě se však celý proces růstu rostlin odehrává v jedné jediné hale, která se rozprostírá na ploše necelých sedmi tisíc metrů čtverečních. Konkrétně v tamních regálech, kde probíhá proces tzv. hydroponie.

Ve srovnání s klasickými formami pěstování plodin vyžadují hydroponické zahrádky minimální množství vody a není nutné užívat pesticidy. Semena nejdříve klíčí v gelu a po vytvoření kořenového systému rostou ve vodě s přídavkem biohnojiva vyrobeného ze zbytků dříve vypěstovaných rostlin. Celý proces růstu probíhá v uzavřeném systému, jenž dokáže efektivně hospodařit s vodou a díky absenci okolních vlivů je výsledek pěstování velice snadno regulovatelný.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rostliny, které rostou přibližně dva až tři týdny, dostávají naprosto vyváženou dávku živin a světla produkovaného více než dvaceti tisíci LED zdroji. Tyto světelné zdroje si tchajwanská společnost sama vyvíjí, jelikož je elektřina v případě vertikálních farem jedním z největších nákladů. I proto byla tato farma navržena zároveň jako větrná elektrárna, což se v případě plochého Dánska vyloženě nabízí.

Energie získávaná z větru tam navíc neslouží pouze pro umělé osvětlení, ale bude pohánět i automatizovanou obsluhu, která se bude ve finální podobě starat o celkem čtrnáct regálových konstrukcí sahajících od podlahy ke stropu, ve kterých budou rostliny pěstovány. Ať už půjde mátu, bazalku, koriandr nebo špenát.

yeshealth-group-vertikalni-farma3

Foto: YesHealth Group

Od bylinek se chce kodaňská farma dostat až k bobulovinám a kořenové zelenině

První saláty a bylinky, které lze sklízet až patnáctkrát za rok, byly dodávány do místních komerčních kuchyní. Další sklizeň by ale již v lednu měla putovat do dánských supermarketů s tím, že by cena plodin měla být srovnatelná s cenou potravin v biokvalitě.

Stella Tsai, generální ředitelka YesHealth Group, ovšem dodává, že finální cenovka by měla časem klesat a být konkurenceschopnější i vůči plodinám klasickým. Počáteční roční produkce by měla odstartovat na 200 tunách s tím, že bude neustále navyšována. Od salátů a bylinek se chce společnost postupně dostat až k bobulovinám a kořenové zelenině.

jakub-fay-growlight-boxed-min

Přečtěte si takéBudoucnost zahradničení hned vedle ledničky. Jakub Fay staví hydroponické zahrady s čerstvým salátem i bylinkamiBudoucnost zahradničení hned vedle ledničky. Jakub Fay staví hydroponické zahrady s čerstvým salátem i bylinkami

YesHealth uvádí, že pro uspokojení celkové poptávky země s přibližně 5,8 miliony obyvatel po plodinách, které jsou v její vertikální farmě pěstovány, by stačilo vybudovat podobné haly na rozloze rovné přibližně dvaceti fotbalových hřišť.

Společnost chystá rozšířit své pole působnosti i do dalších evropských zemí, kde bude konkurovat například německému startupu Infarm, který chce saláty a bylinky pěstovat přímo v regálech obchodních domů. YesHealth Group plánuje v expanzi pokračovat i do jiných států, jako je Singapur, Filipíny, Dubaj, Saúdská Arábie či Jihoafrická republika.

yeshealth-group-vertikalni-farma5

Foto: YesHealth Group

Celá farma je stále v procesu výstavby. Nyní je dokončena její první sekce

CzechCrunch Jobs