Tisíc tun zelených listů a výhonků ročně. U Kodaně se otevřela největší vertikální farma v Evropě
Jak zaručit, aby měla neustále se rozrůstající lidská populace dostatek potravin a nebylo nutné plodiny dovážet přes půl světa? Odpověď se rýsuje v technologii vertikálního farmaření, díky níž lze pěstovat na relativně malém prostoru velké množství plodin, a to v přesně regulovatelných podmínkách. Jedna taková farma vyrostla i v Dánsku s tím, že za rok zvládne vyprodukovat odhadem až tisíc tun rostlin, což z ní činí doposud největší projekt tohoto typu v Evropě.
Pokud by plodiny prodávané v tuzemských supermarketech měly schopnost mluvit, češtinu bychom ze sekce s ovocem a zeleninou slyšeli jen sporadicky. Namísto toho by převládala španělština, italština, arabština, hindština a další jazyky, které by prozrazovaly, že má daná plodina za sebou tisíce kilometrů v nákladních kontejnerech. Tento problém se však netýká jen Česka, ale prakticky většiny evropských států. Dánsko nevyjímaje.
Právě v zemi, která dala světu LEGO, by se to mohlo brzy změnit. U Kodaně totiž byla dokončena první fáze projektu největší vertikální farmy v Evropě, za kterou stojí mimo dánské firmy Nordic Harvest také tchajwanská společnost YesHealth Group. Ta má po mnohaletém vývoji technologie hydroponických farem na svém kontě realizaci největší vertikální farmy na Tchaj-wanu a také v Číně.
Objem roční produkce dánské farmy by se měl dostat až na jeden tisíc tun plodin. Za normálních okolností by pro takovou produkci bylo nutné zabrat rozsáhlou zemědělskou plochu. V tomto případě se však celý proces růstu rostlin odehrává v jedné jediné hale, která se rozprostírá na ploše necelých sedmi tisíc metrů čtverečních. Konkrétně v tamních regálech, kde probíhá proces tzv. hydroponie.
Ve srovnání s klasickými formami pěstování plodin vyžadují hydroponické zahrádky minimální množství vody a není nutné užívat pesticidy. Semena nejdříve klíčí v gelu a po vytvoření kořenového systému rostou ve vodě s přídavkem biohnojiva vyrobeného ze zbytků dříve vypěstovaných rostlin. Celý proces růstu probíhá v uzavřeném systému, jenž dokáže efektivně hospodařit s vodou a díky absenci okolních vlivů je výsledek pěstování velice snadno regulovatelný.