Tlak sílí. V Rusku zavírají i McDonald’s a Coca-Cola. Dál zůstává Metro, kde je největším akcionářem Křetínský
Velké západní potravinářské a nápojové firmy čelí tlaku, aby se kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu stáhly z Ruska. Kvůli tomu, že se ke konfliktu nevyjádřily a v zemi dál působí, schytávaly kritiku na sociálních sítích mimo jiné společnosti McDonald’s či Coca-Cola. První jmenovaná v úterý večer oznámila, že své pobočky v zemi zavře, a druhá ji do několika hodin následovala. Přidaly se také Pepsi a Starbucks. Obchody nechává ale dál otevřené například německá společnost Metro AG, v níž jsou největšími akcionáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.
Na sociálních sítích začaly kolovat výzvy k bojkotu firem, které se zatím ke konfliktu na Ukrajině a ruské invazi nijak nevyjádřily nebo v zemi dál působí. Týkalo se to například společností McDonald’s, Coca-Cola, KFC, Pepsi, Starbucks či Burger King. K zástupu desítek západních firem, které už v Rusku své služby začaly omezovat, se v úterý přidal jako první McDonald’s, který oznámil, že v zemi Vladimira Putina dočasně uzavře všech svých 850 poboček. Firma dočasně uzavřela také stovku svých restaurací na Ukrajině. Do několika hodin po rozhodnutí McDonald’s ohlásily stažení z Ruska i některé další zmíněné firmy.
„Naší prioritou číslo jedna od počátku této krize byli a budou naši lidé. (…) Kvůli našim hodnotám však nemůžeme ignorovat zbytečné lidské utrpení, které se odehrává na Ukrajině,“ uvedl v oficiálním prohlášení šéf McDonald’s Chris Kempczinski. Jen v Rusku firma zaměstnává 62 tisíc lidí, které bude i nadále platit. Jak uvedl s odvoláním na regulatorní dokumenty firmy deník The Washington Post, Rusko a Ukrajina se podílely na celkových ročních příjmech McDonald’s devíti procenty, což představuje zhruba dvě miliardy dolarů (46 miliard korun).
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV Rusku patří 84 procent poboček přímo McDonald’s, zbytek jsou franšízy. Více v této zemi využívá franšízy další americký řetězec s rychlým občerstvením KFC, který loni v zemi překonal milník v podobě tisícovky restaurací. Loni též uvedl, že jeho cílem je otevřít v Rusku každoročně přibližně 100 provozoven. Majitelé franšíz často mohou rozhodnout o tom, zda provozovnu zavřou. Závisí to na podmínkách smluv, které s velkými potravinářskými řetězci mají.
Krátce po McDonald’s v úterý večer zareagoval také Starbucks, jehož šéf Kevin Johnson již dříve označil invazi Ruska na Ukrajinu za nevyprovokovanou a nespravedlivou. Nyní k tomu firma přidala i konkrétní kroky v podobě přerušení své obchodní činnosti včetně uzavření více než stovky poboček. Většinu z nich v Rusku v podobě franšíz provozuje kuvajtská společnost Alshaya Group.
Jako třetí v úterý večer stažení z Ruska oznámila Coca-Cola, která uvedla, že v Rusku přerušuje své podnikání a bude situaci monitorovat. Jako další se vzápětí přidalo také konkurenční Pepsi a přerušilo produkci i prodej svých nápojů. V úterý se k exodu západních firem přidal rovněž potravinářský obr Unilever. Společnost Yum! Brands, které patří KFC, Taco Bell či Pizza Hut, oznámila, že přerušuje investice a rozvoj v Rusku, pobočky zmíněných značek by však měly dál zůstat otevřené.
V Rusku dál zůstávají například hotelové řetězce Hyatt, Hilton, Accor nebo potravinářské firmy Mondelez a Nestlé. Své obchody nechává v Rusku otevřené i německá skupina Metro AG, která v pondělí uvedla, že odcházet nehodlá. Největším akcionářem Metra je prostřednictvím společnosti EP Global Commerce česko-slovenské investiční duo Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, jimž patří přes 40 procent.
„EP Global Commerce je sice akcionářem největším, ale stále ještě minoritním. Akcie Metra jsou veřejně obchodované a informace, které mohou ovlivnit kurz akcií jsou regulovány. Z těchto důvodů nemohou akcionáři Metra komentovat aktuální dění prostřednictvím médií,“ uvedl na dotaz CzechCrunche, zda Křetínský s Tkáčem s rozhodnutím vedení Metro AG souhlasí, mluvčí investorů Daniel Častvaj. V EP Global Commerce patří Křetínskému 53 procent, zbytek drží Tkáč.
Metro provozuje v Rusku 93 obchodů a zaměstnává kolem 10 tisíc lidí. Firma uvedla, že má odpovědnost vůči svým zaměstnancům, z nichž nikdo nenese osobní odpovědnost za válku na Ukrajině. Jak zmínil portál MarketWatch, z Ruska plynula Metru v loňském roce zhruba desetina příjmů ve výši kolem 2,1 bilionu eur (53 miliard korun). Skupina, která v Česku operuje se značkou Makro, se také snaží udržet v provozu většinu ze svých 26 obchodů na Ukrajině, kde zaměstnává 3 400 lidí. V loňském roce činily tamní tržby 740 milionů eur (18,8 miliardy korun).
Aktualizováno 8. 3. 21.30: Text jsme aktualizovali o informaci, že svůj provoz v Rusku přerušuje také Starbucks.
Aktualizováno 8. 3. 22.20: Text jsme aktualizovali o informaci, že svůj provoz v Rusku přerušuje také Coca-Cola a Pepsi.
S přispěním ČTK.