Tlak sílí. V Rusku zavírají i McDonald’s a Coca-Cola. Dál zůstává Metro, kde je největším akcionářem Křetínský

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Cedule označující restauraci McDonald’s

0Zobrazit komentáře

Velké západní potravinářské a nápojové firmy čelí tlaku, aby se kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu stáhly z Ruska. Kvůli tomu, že se ke konfliktu nevyjádřily a v zemi dál působí, schytávaly kritiku na sociálních sítích mimo jiné společnosti McDonald’s či Coca-Cola. První jmenovaná v úterý večer oznámila, že své pobočky v zemi zavře, a druhá ji do několika hodin následovala. Přidaly se také Pepsi a Starbucks. Obchody nechává ale dál otevřené například německá společnost Metro AG, v níž jsou největšími akcionáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.

Na sociálních sítích začaly kolovat výzvy k bojkotu firem, které se zatím ke konfliktu na Ukrajině a ruské invazi nijak nevyjádřily nebo v zemi dál působí. Týkalo se to například společností McDonald’s, Coca-Cola, KFC, Pepsi, Starbucks či Burger King. K zástupu desítek západních firem, které už v Rusku své služby začaly omezovat, se v úterý přidal jako první McDonald’s, který oznámil, že v zemi Vladimira Putina dočasně uzavře všech svých 850 poboček. Firma dočasně uzavřela také stovku svých restaurací na Ukrajině. Do několika hodin po rozhodnutí McDonald’s ohlásily stažení z Ruska i některé další zmíněné firmy.

„Naší prioritou číslo jedna od počátku této krize byli a budou naši lidé. (…) Kvůli našim hodnotám však nemůžeme ignorovat zbytečné lidské utrpení, které se odehrává na Ukrajině,“ uvedl v oficiálním prohlášení šéf McDonald’s Chris Kempczinski. Jen v Rusku firma zaměstnává 62 tisíc lidí, které bude i nadále platit. Jak uvedl s odvoláním na regulatorní dokumenty firmy deník The Washington Post, Rusko a Ukrajina se podílely na celkových ročních příjmech McDonald’s devíti procenty, což představuje zhruba dvě miliardy dolarů (46 miliard korun).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V Rusku patří 84 procent poboček přímo McDonald’s, zbytek jsou franšízy. Více v této zemi využívá franšízy další americký řetězec s rychlým občerstvením KFC, který loni v zemi překonal milník v podobě tisícovky restaurací. Loni též uvedl, že jeho cílem je otevřít v Rusku každoročně přibližně 100 provozoven. Majitelé franšíz často mohou rozhodnout o tom, zda provozovnu zavřou. Závisí to na podmínkách smluv, které s velkými potravinářskými řetězci mají.

Krátce po McDonald’s v úterý večer zareagoval také Starbucks, jehož šéf Kevin Johnson již dříve označil invazi Ruska na Ukrajinu za nevyprovokovanou a nespravedlivou. Nyní k tomu firma přidala i konkrétní kroky v podobě přerušení své obchodní činnosti včetně uzavření více než stovky poboček. Většinu z nich v Rusku v podobě franšíz provozuje kuvajtská společnost Alshaya Group.

Jako třetí v úterý večer stažení z Ruska oznámila Coca-Cola, která uvedla, že v Rusku přerušuje své podnikání a bude situaci monitorovat. Jako další se vzápětí přidalo také konkurenční Pepsi a přerušilo produkci i prodej svých nápojů. V úterý se k exodu západních firem přidal rovněž potravinářský obr Unilever. Společnost Yum! Brands, které patří KFC, Taco Bell či Pizza Hut, oznámila, že přerušuje investice a rozvoj v Rusku, pobočky zmíněných značek by však měly dál zůstat otevřené.

V Rusku dál zůstávají například hotelové řetězce Hyatt, Hilton, Accor nebo potravinářské firmy Mondelez a Nestlé. Své obchody nechává v Rusku otevřené i německá skupina Metro AG, která v pondělí uvedla, že odcházet nehodlá. Největším akcionářem Metra je prostřednictvím společnosti EP Global Commerce česko-slovenské investiční duo Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, jimž patří přes 40 procent.

kretinsky

Foto: EPH/CzechCrunch

Miliardář Daniel Křetínský

„EP Global Commerce je sice akcionářem největším, ale stále ještě minoritním. Akcie Metra jsou veřejně obchodované a informace, které mohou ovlivnit kurz akcií jsou regulovány. Z těchto důvodů nemohou akcionáři Metra komentovat aktuální dění prostřednictvím médií,“ uvedl na dotaz CzechCrunche, zda Křetínský s Tkáčem s rozhodnutím vedení Metro AG souhlasí, mluvčí investorů Daniel Častvaj. V EP Global Commerce patří Křetínskému 53 procent, zbytek drží Tkáč.

Metro provozuje v Rusku 93 obchodů a zaměstnává kolem 10 tisíc lidí. Firma uvedla, že má odpovědnost vůči svým zaměstnancům, z nichž nikdo nenese osobní odpovědnost za válku na Ukrajině. Jak zmínil portál MarketWatch, z Ruska plynula Metru v loňském roce zhruba desetina příjmů ve výši kolem 2,1 bilionu eur (53 miliard korun). Skupina, která v Česku operuje se značkou Makro, se také snaží udržet v provozu většinu ze svých 26 obchodů na Ukrajině, kde zaměstnává 3 400 lidí. V loňském roce činily tamní tržby 740 milionů eur (18,8 miliardy korun).

Aktualizováno 8. 3. 21.30: Text jsme aktualizovali o informaci, že svůj provoz v Rusku přerušuje také Starbucks.

Aktualizováno 8. 3. 22.20: Text jsme aktualizovali o informaci, že svůj provoz v Rusku přerušuje také Coca-Cola a Pepsi.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs