To, co máme, neumíme využít, říká Václav Smil. Oblíbený Gatesův autor na Týdnu inovací kritizoval internet i energetiku
Vědec Václav Smil
Největší hvězdou letošního Týdne inovací byl Václav Smil, český vědec žijící v Kanadě. Není specialistou v konkrétním oboru, zabývá se však oblastmi energetiky, životního prostředí, produkce potravin, vývoje obyvatelstva i inovací a ke všem dokáže formulovat zajímavé názory i mezi nimi nacházet souvislosti. Proto také do jeho oddaného publika patří například Bill Gates. Na pražskou konferenci sice Smil nemohl dorazit osobně, svoje komentáře k energetické krizi nebo o svém skepticismu vůči přínosu sociálních sítí zprostředkoval ve videu.
O Václavu Smilovi se často mluví jako o mysliteli a spisovateli, žádný jiný žijící autor nemá více knih recenzovaných v prestižním vědeckém časopisu Nature. Svoje úvahy, byť v důsledku popularizující, totiž vždy podkládá studiemi a konkrétními čísly. Sám říká, že nepíše názorové sloupky, ale texty zcela podložené fakty.
Proto se také v rámci rozhovoru na Týdnu inovací, jehož je CzechCrunch hlavním mediálním partnerem, například zdráhal poskytovat předpovědi ohledně dalšího vývoje koronavirové pandemie. Ve videozáznamu, který na LinkedInu sdílela PPF Group, začal slovy: „Nepředpovídal bych vůbec nic.“ Nicméně poté přece jen – na základě čísel globální proočkovanosti – varoval ty, kteří koronavirovou krizi už považují za překonanou. Jelikož vakcínu stále nedostaly miliardy lidí, konec pandemie očekává až v průběhu příštího roku.
Ještě aktuálnějším tématem, které jednoznačně spadá do Smilova okruhu zájmů, je prudký nárůst cen energií. Zmínil pro něj tři primární důvody, jmenovitě zvyšující se spotřeba s ustupující pandemií, snížení dostupnosti v Evropě rozšířené větrné energie a nedostatek alternativ k ní, zejména pak plynu. Popisuje například paradoxní situaci v Německu, které prý letos kvůli nedostatku větru vyprodukovalo více elektřiny v uhelných elektrárnách než z obnovitelných zdrojů.