Černý týden Marka Zuckerberga. Věděl o rizicích Facebooku pro mladé, ale upřednostnil zisk, říkají uniklé dokumenty

Jiří SvobodaJiří Svoboda

mark-zuckerberg-facebook

Foto: Facebook

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Největší sociální síť světa nemá vůbec šťastný týden. Předevčírem prožila největší výpadek svých služeb od roku 2008 a doslova miliardy lidí byly přes šest hodin bez důležitých komunikačních kanálů. Možná to ve výsledku ale bude spíše menšinový problém. Plnohodnotný obrázek totiž dostává i série vážných obvinění, které vznikly na základě investigativní práce The Wall Street Journal.

V kauze nazvané Facebook Files už několik týdnů americký deník postupně vydává a analyzuje tisíce stránek interních dokumentů, které dokazují, že největší sociální síť si je plně vědoma toho, jakým způsobem ubližuje různým skupinám lidí. O detailech ví i samotný Mark Zuckerberg a úmyslně proti tomu nic nedělá.

Velký výpadek služeb se téměř dokonale překryl s odhalením hlavního zdroje, od něhož měl The Wall Street Journal informace dostávat. Jde o sedmatřicetiletou Frances Haugenovou, bývalou produktovou manažerku Facebooku, která mnohdy šokující záležitosti uvedla v pořadu 60 Minutes na americké televizi CBS. Tvrdí, že firmu Marka Zuckerberga nechce zničit, ale spravit.

Předtím, než letos z největší sociální sítě odešla, okopírovala řadu interních dokumentů, které posléze dala právě deníku The Wall Street Journal. Ty podle ní dokazují, že Facebook v několika případech prioritizoval svůj růst před bezpečností.

haugen

Reprofoto: Washington Post/YouTube

Bývala produktová manažerka Facebooku Frances Haugenová

„Pokud by Facebook změnil algoritmus, aby byl bezpečnější, znamenalo by to, že by lidé na něm trávili méně času. Tím pádem by firma vydělala méně peněz,“ řekla Haugenová s odkazem na tvrzení, že Facebook nejvíce vydělává na obsahu, který bezpečný není – na takovém, který vyvolává násilí a strach. Nebo který je lživý.

Facebook označil odhalené dokumenty a vyjádření Haugenové za zavádějící a poukázal na interní výzkumy i velké sumy peněz alokované na bezpečnost. „Tvrdit, že nad zpětnou vazbou zavíráme oči, znamená ignorovat 40 tisíc lidí, kteří ve Facebooku pracují na bezpečnosti a zabezpečení, i naše investice ve výši 13 miliard dolarů od roku 2016,“ uvedla Lena Pietschová z oddělení komunikace Facebooku.

I interní výzkumy, které Facebook dělá pro vlastní účely, jsou ale součástí dokumentů, které Haugenová zveřejnila. Ty opakovaně potvrdily, že Instagram například škodí mnohým náctiletým dívkám. Facebook o tomto všem věděl, výzkumy však nezveřejnil a zjištění o škodlivosti vlastní aplikace místo toho zlehčoval.

V jedné z interních zpráv doslova stojí: „Máme důkazy z různých zdrojů, že nenávistné projevy, rozdělující politické projevy a dezinformace na Facebooku a jeho aplikacích ovlivňují skupiny lidí po celém světě.“

Pro Marka Zuckeberga ale patrně ani takové zjištění (ani od jeho vlastních lidí) není dost. Už dřívější kniha novináře Stevena Levyho (Facebook: The Inside Story) a novější publikace od reportérek Sheery Frenkelové a Cecilie Kangové (An Ugly Truth) dokazují, že je pro šéfa největší sociální sítě podstatný výdělek a neustálý růst firmy, ačkoliv při výpovědích před politiky opakovaně tvrdí, že to tak není.

Učinil tak ostatně i tentokrát v dlouhém facebookovém příspěvku. „Velmi nám záleží na otázkách, jako jsou bezpečnost, pohoda a duševní zdraví. Je těžké sledovat zpravodajství, které zkresluje naši práci a naše motivy. Myslím, že na té nejzákladnější úrovni většina z nás prostě nevidí naši společnost tak, jak je vykreslována. (…) Jádrem těchto obvinění je myšlenka, že dáváme přednost zisku před bezpečností a blahem uživatelů. To prostě není pravda,“ napsal šéf Facebooku.

Zuckerbergova povaha se projevila i v dalším problému, který popisují uniklé dokumenty. V roce 2018 prohlásil, že Facebook bude chtít udělat příjemnější a celkově zdravější platformou, kde budou posilovány vazby s nejbližší rodinou a přáteli, čímž se měla zvýšit i psychická pohoda mnohých uživatelů. Jenže navržené změny začaly mít přesně opačný efekt – uživatelé byli akorát více naštvaní. Když podřízení Zuckerberga varovali a navrhli změny, některé odmítl, protože se bál, že povedou k menší interakci uživatelů na platformě.

„Facebook nemá zájem provádět významné změny, které by zlepšily bezpečnost dětí.“

Facebook také dříve tvrdil, že pravidla na platformě platí pro všechny stejně, ale dokumenty odhalují, že z něj byly vyjmuty miliony vysoce postavených osobností. Mnohé z nich se tak například nemusí bát dávat na sociální sítě kontroverzní vyjádření nebo vyzývat k násilí, protože jim nehrozí sankce oproti miliardám dalších uživatelů.

Seznam ale pokračuje. Další písemnosti například odhalují, že Facebook se aktivně zajímal o to, jak zaujmout věkovou skupinu pod 13 let, která zatím nesmí jeho služby oficiálně používat. Největší sociální síť také věděla, že platformu využívají pašeráci lidí – reagovala však velmi slabě nebo vůbec. Podle Haugenové zároveň Facebook bojoval v amerických volbách proti dezinformacím zapnutím speciálních systémů. Ale po volbách je opět vypnul.

Je třeba jednat, shodují se zákonodárci

Tato i další odhalení vyvolávají poměrně velký poprask. V úterý tak Haugenová vystoupila před komisí v americkém Senátu na slyšení zaměřeném na ochranu dětí online. To se týkalo především zmíněného výzkumu Instagramu a jeho dopadů na mladistvé. Bývalá produktová manažerka odpovídala na otázky senátorů více než dvě hodiny a de facto opakovaně potvrdila vše, co našla.

Ačkoliv to za poslední dobu není zdaleka jediné slyšení, jehož ústředním tématem jsou velké technologické firmy, mezi republikánskými i demokratickými senátory panovala tentokrát nezvyklá shoda. „Facebook nemá zájem provádět významné změny, které by zlepšily bezpečnost dětí na jeho platformách. Přinejmenším ne tehdy, pokud by to vedlo ke ztrátě sledovanosti příspěvků nebo snížení příjmů z reklamy,“ uvedla republikánská senátorka Marsha Blackburnová.

Demokratický senátor Ed Markey se ve své řeči pustil razantně přímo do generálního ředitele Facebooku: „Zde je můj vzkaz pro Marka Zuckerberga: Doba, kdy jste narušoval naše soukromí, propagoval toxický obsah a obtěžoval děti a dospívající, skončila. Kongres bude jednat.“

Ačkoliv všechny zraky světa se ubírají k americkým zákonodárcům, jedná se o globální problém. Dokazuje to i fakt, že Haugenová bude ještě v říjnu svědčit obdobně i před britským parlamentem. Jak uvedla agentura Bloomberg, události posledních dní také znovu rozvířily debaty o tom, do jaké míry je dobré, aby lidstvo bylo na Facebooku závislé.

„Vždy je důležité, aby lidé měli alternativy a možnost volby. Proto pracujeme na tom, aby byly digitální trhy spravedlivé a konkurenční. Výpadek, jakého jsme byli svědky, ukazuje, že nikdy není dobré spoléhat se pouze na několik velkých hráčů, ať už je to kdokoli,“ uvedla Margrethe Vestagerová, místopředsedkyně Evropské komise pro Evropu přizpůsobenou digitálnímu věku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym