Tohle není Daniel Craig. James Bond přesto láká turisty do Izraele, nechybí martini ani scéna na pláži

Ministr Joel Razvozov využívá podobu s prozatím posledním představitelem agenta 007. Kondici mu na to přihrála judistická kariéra.

Michal MančařMichal Mančař

razvobond

Foto: Repro Twitter/Joel Razvozov

Izraelský ministr Joel Razvozov a jeho variace na agenta 007

0Zobrazit komentáře

Vynoří se z vln, dopije martini, utáhne motýlka a jde na věc. Kdepak, tohle není trailer na nový snímek s agentem, jenž má povolení zabíjet. Ačkoliv to jsou okamžiky známé z filmů s Jamesem Bondem a představitel superšpióna může na videu připomínat Daniela Craiga, ve skutečnosti je to propagace turismu a izraelský ministr.

„Bond. James Bond.“ Tato tři slova patří k těm nejslavnějším filmovým hláškám v dějinách kinematografie. Baví už přesně šedesát let – právě před takovou dobou prvně zazněla v premiérové bondovce Dr. No se Seanem Connerym. Od té doby až po letošní jubileum nejslavnějšího agenta světa na plátnech kin ztvárnilo už šest herců, naposledy Daniel Craig. Nyní se svým způsobem přidal sedmý – anglickému herci nikoliv nepodobný.

„Izrael. Stát Izrael,“ hlásí v krátkém videu Joel Razvozov, izraelský ministr cestovního ruchu, který by s přimhouřením oka mohl Craigovi v akčních scénách dělat dvojníka. Krátký klip zveřejnil sám Razvozov na Twitteru v rámci propagace své země coby turistické destinace. „Vítejte v Izraeli,“ dodává v závěru videa, tentokrát už v kanceláři s vlajkou Izraele i ministerstva.

Ještě předtím si ale stihne v baru vychutnat sklenku martini – podle filmového vzoru nejspíš protřepaného, nikoliv míchaného –, upravit motýlka a v několika záběrech projít izraelskými městy. A především jako ve scéně vystřižené z Casina Royale vykráčet z moře. Tedy přesně jako agent 007 hraný Danielem Craigem ve snímku z roku 2006, který se mimochodem natáčel také na několika místech v Česku.

Razvozov při tom ukazuje tělesnou kondici akčního hrdiny, kterou získal jako aktivní judista. Izrael dokonce reprezentoval na olympiádě v Aténách v roce 2004 i na světových a evropských šampionátech v tomto bojovém umění, z nichž dokonce několikrát přivezl medaile. Dnes už se prý víc věnuje surfování, ve videu se objeví také na paddleboardu.

„Přemýšlel jsem nad tím, jak bych sám mohl lépe propagovat Izrael a ukázat jeho krásy světu,“ citují ministra izraelská média. Tak vzniklo video s cílem propagovat zemi v období slabšího turistickém ruchu po letní sezoně. „Vnímám svou práci jako poslání. Proto jsem vše financoval z vlastních zdrojů,“ dodal.

Razvozovova rodina do Izraele emigrovala ze Sovětského svazu v roce 1991 z Birobidžanu v Židovské autonomní oblasti na samotném východě země u hranic s Čínou. Dvaačtyřicetiletý ministr do politiky zamířil nejprve coby radní města Netanja, následně se stal členem olympijského výboru Izraele a poslancem Knessetu.

Načítám formulář...