Tom Cruise, klavír popírající gravitaci a koncerty hvězd. To jsou nejlepší momenty ze zakončení olympiády
V rámci ceremoniálu vystoupili Red Hot Chilli Peppers, zpěvačka Billie Eilish i rapper Snoop Dogg. Celá show vyvrcholila přesunem do Los Angeles.
Olympijské hry v Paříži skončily. Není ale třeba smutnit, pořadatelé si na jejich závěr přichystali plejádu skvělých hudebních i akčních momentů, kterými vyplnili závěrečný ceremoniál. Francouzští organizátoři předali olympijskou vlajku příštím pořadatelům, převzala ji starostka Los Angeles. A zatímco úvodní ceremoniál se konal na Seině a v jejím okolí, zakončení her bylo tradičně na stadionu. Na Stade de France přišli vlajkonoši 205 výprav, které se her zúčastnily, ale také Tom Cruise a další. Pořadatelé slíbili více než stovku artistů, akrobatů, tanečníků a cirkusových umělců.
Velkou část ceremoniálu vyplnila tajemná postava ve zlatém a také podivná osoba v kápi, se kterou jsme se setkali už během zahajovací akce. Doplnili je ale i akrobati a tanečníci a hlavně příběh o světě, ve kterém nejsou žádné olympijské hry, a tak kruhy musí být objeveny znovu.
Jeden z vrcholů dramatické části show zajistil francouzský tenorista Benjamin Bernheim, který zpíval Hymnus na Apollóna, prastarou skladbu popisující narození řeckého slunečního boha na Délu. K tomu ho doprovodil Alain Roche, který hrál na vertikálně zavěšený klavír, zatímco měl na sobě kabát vyrobený z pásek z VHS kazet.
A floating piano steals the show at the #Olympics closing ceremony…
French tenor Benjamin Bernheim sang Fauré’s ‘Hymn to Apollo’ alongside gravity-defying pianist Alain Roche, whose grand piano was suspended vertically within the Stade de France. 🎹 pic.twitter.com/QG7cpp9D32
— Classic FM (@ClassicFM) August 11, 2024
Z koncertů zaujala například francouzská indie kapela Phoenix s frontmanem Thomasem Marsem (mimochodem manželem slavné filmové režisérky Sofie Coppola). Zazpívali písně Lisztomania nebo If I Ever Feel Better a ze sportovců, kteří předtím na stadion nastoupili i se svými vlajkami, se na chvíli stali nadšení fanoušci. Sice byli upozorněni na to, že mají opustit pódium, ale řada z nich zůstala, pořizovala si selfie a trsala jako každý posluchač na koncertu. Dav uchvátil i DJ Kavinsky se skladbou Nightcall nebo frontman skupiny Vampire Weekend Ezra Koening.
Samozřejmě ale došlo i na předání vlajky. Příští letní olympijské hry se budou konat v roce 2028 v Kalifornii, a tak starostka Paříže Anne Hidalgo předala vlajku losangeleské starostce Karen Bass. Tu při tom doprovodila gymnastická hvězda Simone Biles, která letos na hrách získala tři zlaté a jednu stříbrnou medaili.
🇫🇷🤝🇺🇸
From Paris to LA. The Olympic flag is officially handed over! 🏳️#Paris2024 #ClosingCeremony pic.twitter.com/APPVwv17YV
— The Olympic Games (@Olympics) August 11, 2024
A přišel jeden z vrcholů. Zástavy se pak ujal herec Tom Cruise, jenž se spustil na plochu Stade de France, popadl vlajku, usedl na motorku a odjel do noci. Scénu přerušilo předem natočené video, na kterém Cruise kromě motorky vystřídá i padák a z Paříže se jakoby přesune do Los Angeles, kde jsou olympijské kruhy zakomponované do ikonického nápisu Hollywood.
Následně už ceremoniál pokračoval na samotné pláži u Los Angeles. Tam vystoupila kapela Red Hot Chilli Peppers, zpěvačka Billie Eilish i rapper Snoop Dogg, a to spolu s Dr. Dre.
Ceremonie byla pak přesunuta zpět na pařížský stadion, kde vše postupně skončilo. Plavec Léon Marchand přinesl lucernu s olympijským ohněm. Společně se šesti dalšími sportovci plamen uhasil.
Pro Česko byly letní olympijské hry v Paříži těmi historicky nejméně úspěšnými. V pořadí národů skončila česká výprava na 28. místě a domů dovezla pět medailí. O zlato se ve smíšené čtyřhře postarali tenisté Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč, stejně tak jako rychlostní kanoisté Martin Fuksa a Josef Dostál. Bronzem pak překvapilo družstvo kordistů ve složení Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin Rubeš a Michal Čupr a také oštěpařka Nikola Ogrodníková.
Olympiáda v Paříži v průběhu dvou týdnů měla celou řadu virálních momentů, které bavily internet. Americký gymnasta Stephen Nedoroscik, který získal přezdívku Pommel Horse Guy, se stal hvězdou díky svému zábavnému lelkování i ohromujícímu výkonu na koni našíř. Francouzský skokan do výšky zase pohořel v semifinále, když o laťku zavadil svým přirozením. A senzaci vyvolal i dojemný příběh tenistů Siniakové s Macháčem, kteří jen pár dní po údajném rozchodu vybojovali ve čtyřhře zlato.
After all the transphobia, witch-hunting, and the despicable and unsportsmanlike disrespect shown by a handful of athletes – let THIS image be the one that stays with you:
After Imane Khelif won her gold medal bout her opponent, Yang Liu of China, embraced her with a smile. pic.twitter.com/vYjkQaailZ
— Scot 🇵🇸 (@scotwithat) August 9, 2024
Olympiáda ale přinesla kromě zábavy i silnou dávku kontroverze. Bezesporu nejvíce rezonoval případ alžírské boxerky Imane Khelifové, a to kvůli její vysoké hladině testosteronu. V zápase s Italkou Angelou Carini se v Paříži stala alžírská boxerka jednoznačnou vítězkou, což vedlo k dalším debatám na sociálních sítích o její genderové identitě.
Někteří uživatelé v reakci na podle nich údajně nespravedlivý zápas zpochybňovali pravidla soutěží a Khelifovou označovali za muže, a to i přesto, že je biologickou ženou. Khelifová se po několika dnech plných transfobních poznámek rozhodla podat ve Francii kvůli obtěžování na internetu žalobu a ve své disciplíně nakonec vybojovala na olympiádě zlato.