Tornádo, které míchá a čistí kryptoměny, se dotočilo. Zločinci přes něj vyprali miliardy dolarů
Americké úřady si vyšláply na službu Tornado Cash, která anonymizovala posílání kryptoměn. Údajně ji využívali i hackeři najatí Severní Koreou.
Do virtuálních peněženek někdejší basketbalové hvězdy Shaquilla O’Neala, televizního moderátora Jimmyho Fallona nebo zakladatele kryptoburzy Coinbase Briana Armstronga v minulých dnech dorazily zničehonic zlomky etherea. S nikým je nesměnili, nikdo jim je nedlužil. Prostě přišly. Tak úplně náhodou to ale samozřejmě nebylo. V pondělí 8. srpna americké ministerstvo financí zakázalo jakékoliv používání populární kryptoměnové služby Tornado Cash a její příznivci touto cestou chtěli poukázat na problematičnost rozhodnutí. Takže ethereum, které k celebritám zamířilo, nejprve tornádem prohnali.
Svět kryptoměn má pověst anonymního prostoru, kde neplatí téměř žádná pravidla. Jenže tak to vůbec není a jak se už několikrát ukázalo, dohledat například v bitcoinovém blockchainu, kdo kdy komu a kolik čeho poslal, není vůbec složité. Naprostá většina blockchainů, které fungují jako taková účetní kniha pro kryptoměny, uchovává naopak poměrně přesné a detailní záznamy o transakcích. FBI třeba vypátrala, že bitcoiny ze slavné loupeže z roku 2016, skončily u podprůměrné rapperky, která si nechala říkat krokodýl z Wall Street.
Pro ty, kdo chtěli zůstat anonymní, tu byly služby jako Tornado Cash. Takzvané kryptoměnové mixéry. Zjednodušeně fungují tak, že se přes ně pošle požadovaná suma, oni ji s pomocí kryptografie proženou speciálním algoritmem, takže ven jde čistý a jakýchkoliv značek zbavený bitcoin, ether, cardano či cokoli jiného. Takových nástrojů je v kryptosvětě víc, ale Tornado Cash, které vzniklo v roce 2019, bylo nejznámějším z nich. A už nějakou dobu se nad ním smrákalo. Proč? Odpověď nepřekvapí – kvůli praní špinavých peněz.