Tričko za babku nemusí být jen tak. Proč je tržiště Temu spojované s porušováním lidských práv
Levné nakupování bohužel nemusí být zcela bez úroků. Nejen v případě Temu jsou totiž na místě obavy, že zboží pochází ze systému nucených prací.
Co spojuje levnou módu a porušování lidských práv Ujgurů? Podle amerického Kongresu to může být i čínské online tržiště Temu, které v posledních měsících vzhledem k masivní reklamní kampani nejspíš nepřehlédl nikdo, kdo má přístup na internet. Temu nabízí svým zákazníkům takřka všechno, na co si jen vzpomenou, a ceny drží až znepokojivě nízko. Dovolit si to může díky síti více než 80 tisíc dodavatelů a podle svých slov také díky tomu, že se zbavuje prostředníků mezi výrobci a zákazníky. A i když tvrdí, že spolupracuje jen se subjekty, které nesmí při výrobě zboží využívat nucenou, trestnou nebo dětskou práci, pravda je nejspíš mnohem komplikovanější. Podezření navíc padá i na další velké hráče nejen v módním průmyslu.
Čínské tržiště s rozličným zbožím zahltilo v uplynulých měsících český internet a znervóznilo spoustu domácích internetových prodejců, jelikož upoutalo pozornost velké části zákazníků. V krátké době se stalo klíčovým klientem logistické Zásilkovny a podle informací CzechCrunche patří i mezi největší odběratele služeb DPD. V Česku jeho popularita rychle vzrostla díky tomu, že nabízí extrémně levné zboží od příborů až po výbavu pro domácí mazlíčky a nadto dovoz zdarma.
To by samo o sobě ještě nebylo tak problematické: na trhu se jednoduše objevil velký hráč, který má lidem co nabídnout v době, kdy šetří, jak jen můžou. A díky tomu, že je Temu součástí společnosti PDD Holdings, která stojí i za další e-commerce platformou Pinduoduo působící v Číně, má finanční prostředky na to, aby na sebe upoutal patřičnou pozornost – třeba i reklamním spotem na Super Bowlu v odhadované hodnotě 20 milionů dolarů, kterým společnost lákala spotřebitele na to, aby nakupovali jako miliardáři.
Jenže jaká je skutečná cena produktů, které je možné zakoupit za částky mnohdy začínajících na jednotkách korun? Byznys model Temu je postavený na tom, že coby tržiště slouží pouze jako prostředník mezi dodavateli a zákazníky. Podle údajů, které má k dispozici americký Kongres, respektive jeho Výbor pro strategickou soutěž mezi USA a Čínskou komunistickou stranou, jde o více než 80 tisíc subjektů, které se z velké části nacházejí přímo v Číně. „V odpovědi na náš dotaz společnost Temu přiznala, že na své platformě nemá zavedenou politiku, která by zakazovala prodej zboží z oblasti Sin-ťiang,“ stojí mimo jiné v dokumentu výboru.
Výbor zmiňuje oblast na severozápadu Číny záměrně proto, že je z hlediska lidských práv velmi problematická. Podle dostupných propočtů zde žije 11 milionů Ujgurů, což je menšina převážně muslimského etnika, proti které od počátku kontroly oblasti komunistickou Čínou trvají postupně se zpřísňující represe. „Od roku 2016 se represe výrazně vystupňovaly. Nadále gradují v tom smyslu, že se přesouvají pod povrch a zdokonalují, probíhá proces podobný normalizaci, ČLR jej dokonce také nazývá normalizací,“ přibližuje Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu AV ČR.
Nucená práce maskovaná za boj proti chudobě
Pod zmíněnou normalizaci patří například hromadné porušování lidských práv, jako je zadržování, sledování či nucené práce, které ale čínská vláda nazývá „bojem za snížení chudoby“. Hovoří se ale také o nucených sterilizacích, mučení a znásilňování. Mnoho příslušníků ujgurské menšiny bylo v minulosti uvězněno do převýchovných táborů, v nichž museli podstoupit vojenský výcvik, izolaci či psychické i fyzické týrání.
„Část převýchovných táborů byla po roce 2019 uzavřena, což předpokládáme, že se stalo i díky tlaku mezinárodního společenství, ale řádově statisíce vězňů byly od té doby přesunuty do věznic. Zbytek ‚na svobodě‘ je stále pod dohledem a pod různými formami represe v podobě například nucených prací a dalších násilně asimilačních opatření. Cílem je zničit Ujgury jakožto samostatně existující svébytnou skupinu obyvatel, počínštit je,“ dodává Klimeš.