Trojice zakladatelů Videobydleni.cz konsoliduje šest realitních portálů. Plánuje koupit i další, chce být dvojkou trhu

Peter BrejčákPeter Brejčák

jiri-tschiharsch-miroslav-hejna-a-jakub-veverka-b3-technology

Foto: B3T

Zakladatelé skupiny B3 Technology: Jiří Tschiharsch, Miroslav Hejna a Jakub Veverka

0Zobrazit komentáře

Na českém internetu působí desítky různých realitních portálů, trhu však dominuje jeden či dva. Skupina B3 Technology, jež vyrostla z portálu Videobydleni.cz, chce tento stav změnit, největší hráče vyzývá do boje a rozhodla se trh konsolidovat. Začíná přitom ve velkém a oznámila, že pod svoje křídla zahrnula šestici realitních portálů a další má v plánu nakupovat.

„Strategický cíl B3 Technology je konsolidovat trh s realitními portály a nabídnout tak realitním kancelářím alternativu inzerce k největším hráčům. S heslem ‚Inzerce, která Vám stačí’ cílí na kanceláře, které z jakýchkoli důvodů nechtějí využívat služeb jedničky a dvojky na trhu,“ vysvětluje pro CzechCrunch Jiří Tschiharsch, ředitel B3T.

Za skupinou B3T již od založení stojí Jiří Tschiharsch, Miroslav Hejna a Jakub Veverka, kteří před devíti lety rozběhli realitní portál Videobydleni.cz, jenž se zaměřuje hlavně na videoprohlídky a edukaci trhu realitních kanceláří. Postupem času pak portfolio rozšiřovali i o další realitní portály.

Od začátku července jsou tak součástí skupiny kromě Videobydleni.cz také Realitypro.eu, Vitio.cz, Bydlisnami.cz, Realitymat.cz a Origo-reality.cz. Dle vyjádření pro CzechCrunch se výše akvizic pohybovala od nižších stovek tisíc korun po nižší jednotky milionů korun za jeden portál.

b3t

Foto: B3T

Zakladatelé skupiny B3 Technology: Jiří Tschiharsch, Miroslav Hejna a Jakub Veverka

„Máme velmi šikovné IT oddělení, které vždy po nějaké akvizici muselo na kupovaném portálu provést hluboké, strukturální změny. Největší přidanou hodnotu tak na akvírovaném portálu vždy vytvořilo naše in-house IT oddělení a unikátní marketingový mix, který daný portál uměl vystřelit v návštěvnosti,“ popisuje Jakub Veverka, partner pro strategii B3T.

Podle podnikatelské trojice soustava portálů pod jednou střechou nabídne jednotný platební systém a přívětivou cenovou politiku. Do portfolia by měly přibývat i další realitní servery, skupina je připravena na další akvizice a chystá se nadále posilovat svou pozici.

Dvojka trhu do dvou let

Už teď přitom B3T prezentuje, že konsolidovaná návštěvnost jejich portálů se pohybuje na úrovni 850 tisíc a 1,2 milionu návštěv měsíčně, což z ní podle Tschiharsche dělá trojku nebo čtyřku na trhu. V plánu je stát se do dvou let tržní dvojkou a ve vyhledávání nemovitostí v Česku překonat tři miliony návštěv měsíčně.

„Na trhu s realitními portály vedou jednoznačně Sreality s majoritním podílem na trhu, dále s velkým odskokem jsou Reality.iDnes. V top pět nejnavštěvovanějších jsou ještě dva až tři subjekty, které portály provozují na profi úrovni, zbytek trhu je velmi roztříštěný mezi různé jednotlivce a programátory na volné noze. Tady hovoříme o nižších desítkách subjektů, které mají nízký tržní podíl,“ komentuje Veverka.

Konkrétně je podle něj na trhu asi třicítka aktivně spravovaných realitních portálů, dalších třicet jsou pak weby, kam jsou s různou mírou spolehlivosti reexportovány realitní inzeráty. Právě akvizicí a konsolidováním těchto menších hráčů pod jednu střechu chce B3T realitním kancelářím nabídnout alternativu, kde inzerovat, pokud z různých důvodů nechtějí využívat služby dvou zmiňovaných největších hráčů.

Konkrétní konkurenční výhodou by měl být lepší poměr výkonu a ceny. Sreality jsou velmi výkonné, ale také extrémně drahé,“ říká Veverka. „Z desetiletých zkušeností s komunikací s realitními kancelářemi víme, že pokud někdo nevyužívá jedničku na trhu, může to být z důvodu neustálého zdražování už tak drahé inzerce. U dvojky to může být důvod politický, protože provozovatel portálu Mafra patří do svěřenského fondu,“ doplňuje.

Portál Bezrealitky.cz, který ve svém hlavním zaměření na rozdíl od B3T nezprostředkovává nabídky realitních kanceláří, pak Veverka za konkurenci neoznačuje, protože nepatří do stejného trhu a cílí pouze na inzeráty samoprodejců.

„Portály B3T agregují prozatím pouze inzeráty od realitních kanceláří. Poslední tahy Bezrealitky ale naznačují, že chtějí asi více šlápnout do trhu realitního zprostředkování. A to především koupí podílu pražské realitní kanceláře, podle nás se nyní nachází ve schizofrenní situaci,“ doplňuje s odkazem na nedávnou akvizici poloviny společnosti Maxima Reality.

Konsolidované tržby v desítkách milionů

Samotná skupina B3T pak uvádí, že její konsolidované tržby se letos budou pohybovat v nižších desítkách milionů korun. Mateřská společnost je pak od doby vzniku v černých číslech a vygenerovaný zisk investuje zpět do růstu. Pokud by skupina nereinvestovala, podle Veverky by její EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) tvořila přibližně pětinu z celkových tržeb.

Do budoucna se pak B3T chce více strategicky profilovat jako private equity společnost a cílit na rychle rostoucí segmenty technologického a e-commerce trhu. Už teď do skupiny patří realitní robot Estatoid pro hlídání nových nemovitostí, marketingová společnost B3 Marketing, vzdělávací institut nebo e-shop s bio kosmetikou StayBio.

„Využíváme synergických efektů již fungujících platforem k rozšiřování působnosti. Nové projekty vznikají především investicí do lidí, kteří někde vyrostli jako zaměstnanci a my jim nabídli obchodní podíl na nové společnosti, kterou budou přímo exekutivně řídit. B3T dodá finanční kapitál a know-how z oblasti on-line marketingu,“ říká Veverka.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym