Twisto pálilo stovky milionů ročně. Nový majitel zrušil management a teď hlásí, že je poprvé v zisku
Český finančně-technologický startup pod křídly tureckého Paramu zároveň expandoval do třetí země – po Česku a Polsku nově působí v Rumunsku.
Nemika Menevse, šéfka startupu Twisto
Během posledního necelého roku a půl, co české Twisto přebral nový majitel, se událo hodně. V době akvizice šlo o jedenáctiletý finančně-technologický projekt, který měl za sebou i několik náročných chvil. Startup, který založil Michal Šmída a začal s ním v Česku prokopávat odložené platby při nákupech nejen na internetu, putoval poté z jedněch rukou do druhých a mezitím prodělával peníze. Až se jeho majitelem stala turecká společnost Param, která mu naordinovala velké změny v managementu, způsobu řízení i ve financích. „Byla to zásadní transformace a vůbec ne lehká,“ říká nyní Nemika Menevse z pozice ředitelky i členky představenstva a pro CzechCrunch přibližuje značný rozsah novinek.
„Lidé mají tendenci bránit se změnám, někteří kolegové se rozhodli s námi nepokračovat,“ přiznává Menevse. Jako jednu z největších změn ve firmě od loňského léta, kdy Param oficiálně převzal Twisto, zmiňuje přesuny ve vedení. Twisto úplně zrušilo management takzvané C-úrovně, místo toho v jeho čele působí tři členové představenstva, kteří mají rozdělené pravomoci. „Posílili jsme postavení vedoucích oddělení, hodně kolegů bylo povýšených do vedoucích funkcí,“ popisuje Menevse.
Zásadní transformací prošly i samotné finance. „Twisto bylo historicky ztrátová společnost, která pálila peníze. Zaměřili jsme se na efektivní řízení nákladů a dosáhli výrazných milníků,“ říká Menevse, podle níž se už firma na měsíční bázi překlopila za takzvaný bod zlomu.
Zatímco provozní ztráta (EBITDA – před zdaněním, úroky a odpisy) v roce 2022 dosáhla v přepočtu 316 milionů korun, loni byla 88 milionů. Naopak teď v říjnu byl ukazatel pozitivní a pro letošek dosáhl 25 milionů korun, do konce roku se má navýšit na 38 milionů. „V roce 2022 byl navíc tzv. cash burn 404 milionů korun, loni 126 milionů a do konce roku budeme v zisku. Jsou to velmi dobrá a důležitá zlepšení,“ přibližuje Menevse.
Osmačtyřicetiletá manažerka řídí Twisto z Velké Británie. Menevse má více než dvacetileté zkušenosti jako korporátní bankéřka v Turecku, před šesti lety se však přestěhovala do Londýna, odkud pracuje pro Param. „Ráda přijímám výzvy,“ říká o sobě a zároveň srovnává prostředí startupů s tím, kde svou kariéru rozbíhala.
„Bankovnictví je strukturované – všechno je napsané, zdokumentované a podle pravidel, což je v kontrastu s mentalitou startupů, které si libují ve flexibilitě. Ale naučila jsem se najít rovnováhu. Pro růst potřebujete strukturu, ale také kreativitu a při řešení problémů přizpůsobivost. Spojit tyto přístupy byla opravdu výzva,“ usmívá se.
Většinu času tráví v Londýně, pravidelně ale létá do Prahy a občas také do Polska, kde Twisto rovněž působí. Menevse zároveň přiznává, že je vášnivá, netrpělivá a rychle přemýšlí i jedná. „Přizpůsobit se klidnější a rozvážnější české obchodní kultuře pro mě zpočátku nebylo snadné a nebylo to snadné ani pro firmu. Ale dokázali jsme najít společnou řeč. Ráda se zabývám každým detailem, chci přesně rozumět tomu, co děláme a jak to můžeme zlepšit.“
Cíl mimo jiné dostat Twisto do zisku zdědila po svém předchůdci, ostatně firma byla v červených číslech od svého vzniku v roce 2013. Službu pro odložené platby při nákupech společně s dalšími kolegy rozbíhal Michal Šmída, během let v přímých investicích nabrala dohromady přes 860 milionů korun a v roce 2021 ji odkoupil australský Zip za více než dvě miliardy korun. Kvůli pandemii a makroekonomickému vývoji se ale situace zkomplikovala a Twisto opět hledalo majitele. Zip jej tak s velkou ztrátou prodal loni, kdy přešel pod turecký Param.