Tým studentů ČVUT se dostal do finále soutěže Amazonu. Bude bojovat o bezmála milion dolarů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Alquist tým na summitu The Alexa Prize v Seattlu (1)
0Zobrazit komentáře

Ačkoliv o studium technických oborů není v Česku v poslední době velký zájem, studenti takto zaměřených vysokých škol sklízejí úspěchy, o kterých je slyšet i v zahraničí. Tým Alquist složený ze studentů Českého vysokého učení technického (ČVUT) si jeden takový připsal, když z prvního místa postoupil již podruhé do finále soutěže Alexa Prize pořádané Amazonem. V ní jde o vytvoření nejlepší umělé konverzační inteligence a její účastníci si rozdělí více než 3,5 milionu dolarů.

Ve finále se Alquist potká se dvěma dalšími univerzitami. Tým pod vedením Jana Šedivého, ve složení Jan Pichl (který se letos umístil v anketě 30 pod 30 českého Forbesu), Petr Marek, Jakub Konrád, Martin Matulík a Petr Lorenc, tak porazil zbylých sedm soutěžících univerzit. Jejich úkolem bylo vytvořit umělou inteligenci, která je schopna prostřednictvím zařízení Amazon Echo vést s člověkem plynulou konverzaci na všemožná populární témata.

Hodnocení v semifinálovém kole probíhalo mezi 2. červencem a 15. srpnem a jednotlivé boty hodnotili samotní uživatelé Amazon Alexa, kteří používali prosté hodnocení od jedné do pěti hvězdiček. Jen mezi těmito dny tedy proběhly s Alquistem desítky tisíc hovorů.

Již teď je jasné, že tým Alquist neodejde s prázdnou. Každý z celkově osmi vybraných týmů totiž od Amazonu dostal grand ve výši 250 tisíc dolarů (přes 5,5 milionu korun), přičemž třetí nejlepší umělá inteligence bude odměněna 50 tisíci dolary, druhá 100 tisíci dolary a první 500 tisíci dolary. Zároveň si vítězný tým může přijít na další milion dolarů, pokud jejich AI dokáže splnit hlavní výzvu: bezproblémově a zábavně si 20 minut povídat s člověkem při hodnocení 4 z 5 hvězdiček. Oficiální vyhlášení proběhne v listopadu v Las Vegas na konferenci re:Invent.

avast-redwood2

Přečtěte si takéAvast v první polovině roku utržil téměř 400 milionů dolarů. Jeho valuce přesáhla 60 miliard KčAvast v první polovině roku utržil téměř 400 milionů dolarů. Jeho valuce přesáhla 60 miliard Kč

Minulý rok se tým Alquist ve složení Jan Pichl, Petr Marek, Martin Matulík, Jakub Konrád a Hoang Long Nguyen umístil na druhé příčce ze všech 12 soutěžících univerzit a nechal za sebou takové univerzity jako Princeton, MIT nebo Berkeley. Tehdy si členové týmu rozdělili 100 tisíc dolarů, tedy přes 2,2 milionu korun.

Alquist tým získal minulý rok druhé místo

Alquist obsadil minulý rok druhé místo a obdržel 100 tisíc dolarů

Nejedná se však o jediné pole, kde studenti ČVUT uspěli. Například jiný tým z této školy, konkrétně ve složení Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová, navrhl zhruba před rokem inovativní glukometr o velikosti platební karty, se kterým vyhrál soutěž Microsoftu a odnesl si v přepočtu 5,5 milionu korun.

Umělá inteligence i na VUT

Na Vysokém učením technickém v Brně, které je již tradičně považováno za největšího konkurenta ČVUT, vědci také pracují s umělou inteligencí, avšak mnohdy se jedná o roboty, kteří jsou na rozdíl od softwarového počinu z ČVUT fyzickými přístroji. Je to ostatně jen pár dní, co tamní tým pod vedením profesora Luďka Žaluda úspěšně otestoval robotický systém ATEROS, který na základě umělé inteligence sám zmapuje krajinou zamořenou radiací.

vut3

Tým na brněnském VUT a robot ATEROS

Čínský výrobce elektromobilů NIO chce při vstupu na burzu vybrat 1,3 miliardy dolarů a konkurovat Tesle

Jiří SvobodaJiří Svoboda

nio1
0Zobrazit komentáře

Americké automobilce Tesla začíná na záda dýchat čínský konkurent NIO. Minulý týden jsme informovali o jeho záměru vstoupit na americkou burzu a detailech, které vzešly z první dokumentace pro americkou Komisi pro kontrolu cenných papírů. Nyní však tento teprve čtyři roky starý startup zveřejnil čísla, která poodhalují, o jak velké IPO se má vlastně jednat.

NIO oficiálně zaregistrovalo 160 milionů akcií s cenami mezi 6,35 a 8,25 dolaru, což by znamenalo příliv až 1,3 miliardy dolarů v novém kapitálu. Hodnota startupu by tak mohla dosáhnout až na 8,5 miliardy dolarů. Zároveň si však CEO firmy, Bin Li, a jeho významný investor, čínský holding Tencent (který drží od roku 2017 také 5 % v Tesle), udrží podíl ve firmě s tím, že budou nadále vlastnit 14,5 %, respektive 12,9 % firmy.

Pro srovnání, když svůj vstup na americkou burzu před osmi lety zažívala zmíněná Tesla Elona Muska, jednu akcii při IPO prodávala za 17 dolarů a po prvním dni uzavřela obchodování na 23,89 dolaru za akcii. Celkově se jednalo o 13,3 milionu akcií a Tesla tak zbohatla o 226,1 milionu dolarů – to vše při valuaci 1,7 miliardy dolarů. Dlouhodobý trend však hovoří jasně a ten, kdo investoval do Tesly v den IPO, mohl po osmi letech zvýšit hodnotu svého podílu čtrnáctkrát. Hodnota Tesly se nyní pohybuje okolo 55 miliard dolarů.

nio2

NIO tedy v případě výše načrtnutého scénáře bude mít po finanční stránce alespoň z burzovního pohledu lepší startovní pozici než Tesla. To však neznamená, že by firmu Elona Muska měl čínský dravec automaticky ve všech ohledech předčit. Na trhu má například zatím pouze jeden model, zvaný ES8, a prodává ho jen v Číně.

Jedná se o sedmimístné elektrické SUV, představené v prosinci minulého roku, které bylo prvním zákazníkům doručeno v červenci. Dodáno však bylo zatím pouze 500 kusů, přestože dle první dokumentace pro SEC je ve frontě přes 17 tisíc rezervací. Co víc, po menším modelu ES6, který by měl začít brázdit silnice příští rok, není ani památky.

iptes

Přečtěte si takéTesla začala prodávat vlastní designovou bezdrátovou nabíječku pro chytré telefonyTesla začala prodávat vlastní designovou bezdrátovou nabíječku pro chytré telefony

Exkluzivní dvoučlenný klub výrobců elektromobilů

Tím, že se NIO dostane na burzu, si zajistí vstupenku do exkluzivního klubu veřejně obchodovatelných výrobců zaměřených na elektromobily, které zároveň mají fungující produkt. Ten doteď měl jediného člena: Teslu. Plán tak zní vybrané peníze použít na zvýšení produkce, ale zároveň i na globální expanzi. Oproti americké firmě se totiž NIO doteď soustředilo pouze na čínský trh, a proto o něm v západním světě nebylo často slyšet.

modelx

Tesla Model X

Právě počátek v Číně přitom může pro NIO být největší výhoda. Dá se předpokládat, že oproti Tesle, která produkuje svá vozidla ve Spojených státech, bude moci nabídnout lepší ceny, a ukázala to ostatně už na modelu ES8. Ten v Číně začíná na 68 tisících dolarů (zhruba 1,5 milionu korun), přičemž Tesla Model X, jakožto jeho hlavní konkurent, zde kvůli importní dani stojí téměř dvojnásobek. I mimo čínský trh je však nepatrně dražší Tesla Model X s počáteční cenovkou 71 tisíc dolarů.

NIO již v rizikovém kapitálu vybralo přes 2,1 miliardy dolarů a na globální expanzi se připravuje i prostřednictvím kanceláří v San Jose, Mnichově, Londýně a osmi dalších lokacích v Číně. Například v Pekingu svoje servisní centrum otevřelo NIO hned vedle pobočky Tesly.

es8c

Interiér NIO ES8 se viditelně inspiroval u Tesly