Uber Eats vypustí do vzduchu první drony. Začne s nimi doručovat jídlo z McDonald’s
O tom, že se přeprava v budoucnu mnohem významněji, než je dnes běžné, přesune do vzduchu, je přesvědčeno již mnoho velkých firem. Americký Uber tento týden ukázal futuristický design svého létajícího taxíku, se kterým by chtěl začít vedle aut převážet lidi ve městech v příštích letech, ale nehodlá se tu zastavit. Přepravu vzduchem využije také ve svém dalším byznysu.
Až si v létě objednají američtí zákazníci v San Diegu Big Mac a hranolky z McDonald’s přes Uber Eats, je možné, že jim je doručí dron. Sám zákazník to sice možná nepozná, protože u dveří mu zazvoní lidský kurýr, ale doručení by mělo být mnohem rychlejší. A do budoucna zřejmě i levnější. Uber Eats začíná v San Siegu doručovací drony naplno testovat.
Uber Eats představuje rychle rostoucí divizi Uberu, který sice i po vstupu na burzu investorům stále naznačuje, že se minimálně v blízké době rozhodně nepřetočí do černých čísel, ale právě rozvoz jídel mu jde náramně. V roce 2018 vyrostl byznys Uber Eats o 150 %, když ohlásil příjmy ve výši 1,5 miliardy dolarů, a v růstu nepolevuje. Právě čísla a jak rychle Uber Eats roste, přesvědčilo manažery Uberu, aby se do služby ještě více opřeli.
„Naši zákazníci chtějí výběr, kvalitu a efektivnost – to jsou všechno oblasti, které se doručováním drony vylepší,“ uvedl pro Bloomberg Eric Allison, šéf divize Uber Elevate, která se zabývá budoucností sdílené letecké dopravy po městech. Před osobní vzdušnou přepravou, která se začíná testovat a měla by začít fungovat za několik let, tak nyní přichází doručování jídla pomocí malých dronů, které mají přinést několik výhod.
V létě začne komerční provoz dronů pod hlavičkou Uber Eats v americkém San Diegu a rozvážet se bude občerstvení z McDonald’s. Další restaurace by měly brzy následovat, ale Uber si chce na začátku především všechno osahat. Chystá dokonce i úplně nový dron, který teprve představí. Dosud testoval roznášku vzduchem s šestiramenným dronem se speciálním úchytem pro box s jídlem, ale má přijít ještě s lepším designem na míru, který by mohl jídlo ukrýt ve svém těle.
Prozatím však dron nebude létat až domů, a to především z bezpečnostního hlediska. Uber Eats po celém městě rozmístí záchytné body, kde budou drony přistávat a odkud pak krabičku s jídlem přebere klasický kurýr a doručí ji až k zákazníkovi. Možností je také přistání na střeše auta Uberu, jehož řidič pak provede doručení v rámci poslední míle.
Uber Eats chce s drony ušetřit hlavně čas, za který je jídlo doručeno. V San Diegu dosahuje pozemní přepravou na průměrný čas doručení 21 minut při vzdálenosti 2,4 kilometru, drony to ale vzduchem zvládnou už za 7 minut. Nový dron, na němž Uber v rámci Elevate pracuje, má letět více než 110 kilometrů v hodině, aby byla cesta skutečně co nejrychlejší.
Jelikož americký Federální letecký úřad v roce 2018 vybral San Diego jako jedno z deseti měst, kde lze drony komerčně testovat, nebudou ty od Uber Eats první, které se ve vzduchu objeví. Kalifornské město již testuje drony také pro doručení krve v případě naléhavých událostí a také laserové drony, jež monitorují složení půdy pro potřeby pěstování vína či mandlí. Drony navíc zajímají i třeba Amazon či Google, který začíná doručovat zásilky v Austrálii a chystá se do Finska. Dronů tedy zřejmě začneme na obloze vídat stále víc.