Uber si pro svůj samořídící vozový park objednal 24 tisíc vozů Volvo XC90 v hodnotě až 1,4 miliardy dolarů

Filip HouskaFilip Houska

C16E8B03-003E-46DA-B854-CE55988EB422

Vedle Tesly, Googlu (Waymo) nebo Applu na samořídících vozech pracuje i Volvo

0Zobrazit komentáře

Uber se samořídícími vozidly experimentuje již delší dobu. I když po březnové havárii v arizonském městě Tempe toto testování na chvíli zastavil, stále se řadí mezi jednoho z nejžhavějších kandidátů, který by autonomní technologie mohl posunout na komerční úroveň. K tomu nyní podstupuje další důležitý krok.

Uber se dohodl s Volvem, švédskou automobilkou, se kterou dlouhodobě spolupracuje (ostatně své samořídící technologie testuje právě s ní), že mezi roky 2019 a 2021 nakoupí okolo 24 tisíc vozů SUV s modelovým označením XC90 pro rozšíření svého autonomního vozového parku. Volvo to potvrzuje ve své tiskové zprávě.

gettick-hlavni

Přečtěte si takéČeši vytvořili aplikaci, která v sobě kombinuje funkce Slacku, Trella a AsanyČeši vytvořili aplikaci, která v sobě kombinuje funkce Slacku, Trella a Asany

Částka by se měla pohybovat okolo 1,1 miliardy dolarů, tedy cca 24,2 miliard korun, a to s ohledem na aktuální prodejní cenu 46 900 dolarů základního modelu XC90 ve Spojených státech. Je však nutné k tomu připočíst, že vozy budou dodávány patrně v dražších specifikacích, tudíž by se cena mohla vyšplhat až na 1,4 miliardy dolarů. Nicméně není jisté, zdali k nákupu tohoto množství skutečně dojde – jedná se pouze o jakýsi rámec, od kterého se obě strany budou odvíjet.

Očekává se, že vozidla, jež budou vybavena řadou senzorů a dedikovaným softwarem (podobně jako testovací vozy Uberu v Pittsburghu, domovském San Francisku nebo ve státě Arizona), posunou testování jako takové na další úroveň. Budou na nich totiž zkoušet i nové systémy pro řízení a brždění, díky kterým by na palubě nemusel být žádný lidský dohled, jako tomu bylo doposud.

„Automobilový průmysl je narušován technologiemi a my tohoto procesu chceme být součástí,“ říká CEO Volva Håkan Samuelsson.

Reakce na Waymo

Ohlášení tohoto nákupu může být také reakcí na novou iniciativu projektu Waymo, který spadá pod mateřskou společnost Googlu Alphabet. Ten nedávno prohlásil, že chce v blízké době spustit svou vlastní verzi alternativní taxi přepravy se samořídícími vozy.

Foto: Volvo Cars Global Newsroom

Diskuze (0)

Novinka

Anonym