Udržitelnost v základech podnikání. Vybrali jsme 11 českých projektů, které mohou jít příkladem
Spojuje je ohled na životní prostředí a potenciál inspirovat ostatní. Podívejte se na projekty, které se dostaly do výběru Udržitelné firmy 2022.
Plast je materiál, který má – ať se vám to líbí, nebo ne, obrovské množství skvělých vlastností, zároveň však představuje extrémní zátěž pro životní prostředí. Hledat za něj náhradu je velmi složité, v jihomoravském Kyjově však znají možné řešení. Vyvíjejí zde materiál, co připomíná polystyren, jen ho můžete bez výčitek hodit na kompost a za pár měsíců po něm nezbude ani stopa. Startup Myco a jeho podhoubí jsou příkladem toho, že i v Česku se mohou rodit inovativní projekty s udržitelným dopadem. Jedenáct nejzajímavějších z nich jsme vybrali do speciálu Udržitelné firmy 2022.
Udržitelnost je stále více používaný, často však těžko uchopitelný pojem, pod kterým si můžeme představit ledacos. Speciál Udržitelné firmy 2022, na němž se coby partner podílí společnost Cleverlance spolu s hlavním partnerem společností Visa, na příkladu 11 projektů ukazuje, jak může udržitelnost vypadat v byznysové praxi. Speciál si klade za cíl jednotlivé projekty nejen představit, ale především jejich prostřednictvím inspirovat.
„Plasty jsou skvělé materiály. Nicméně do budoucna dlouhodobě neudržitelné a nadužívání těch jednorázových je velkou zátěží pro náš ekosystém,“ vysvětluje zakladatel projektu Myco David Minařík důvod, proč se pustil do hledání náhrady plastů. Co na první pohled může vypadat jako boj s větrnými mlýny, se začíná vyplácet – a projekt našel prvního velkého investora.
Minařík a jeho partneři totiž nejsou v Česku jediní, kdo si začíná uvědomovat, že je potřeba učinit změnu, která naši společnost a její chování posune blíže k udržitelnosti. Často k tomu nejsou potřeba velké investice ani dlouhodobé strategie či naprosto přelomové nápady. Stačí jen chtít a hledat cesty. Josef Rozehnal z designového studia Nahaku proto vytváří udržitelné hodnoty z materiálu, který nikdo nechce. Pepper Field začal kambodžským farmářům za jejich pepř vyplácet odpovídající odměny, aby zastavil jejich vykořisťování. A v Rybí zahradě propojili klasický chov ryb s pěstováním rostlin a využili reciprocity obou zemědělských činností.
Všechny tyto projekty se snaží snížit množství zdrojů, které naše společnost ke svému fungování potřebuje, a dosáhnout tak kýženého udržitelného stavu. Počet lidí na planetě každým dnem konstantně roste, v roce 2050 by nás mohlo být již téměř deset miliard, množství planet, na kterých můžeme žít, je však stále omezeno na jednu jedinou. Pokud nenastane změna, bude lidstvo za 25 let potřebovat minimálně o 20 procent více zdrojů než nyní, v době, kdy jsme již v některých oblastech na hraně.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs