Houbami nahrazují dřevotřísku i polystyren. Do startupu z Kyjova teď investoval i Jiří Hlavenka

Startup Myco využívá odpad a snižuje spotřebu energií ve výrobě, jeho projekt nyní přilákal miliony od investorů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

myco-founders-david-minarik-martin-janca-vladan-kosut-a-jan-ostrezi-min

Foto: Jakub Čech/Myco

Zakladatelé startupu Myco David Minařík, Martin Janča, Vladan Košut a Jan Ostrezi

0Zobrazit komentáře

Plasty jsou skvělé materiály, jejich využívání je ale dlouhodobě neudržitelné a zejména ty jednorázové jsou velkou zátěží pro ekosystém. Taková jsou slova Davida Minaříka, spoluzakladatele kyjovského startupu Myco, jenž z podzemní části hub zvané podhoubí vyrábí materiál připomínající dřevotřísku nebo třeba polystyren, na rozdíl od něj se ale dokáže rozložit v přírodě. A aby firma dokázala navýšit kapacity výroby, získala finanční podporu od známých jmen.

Celkem 14 milionů korun do Myca vkládají investoři z neformálního klubu investorů Garage Angels a fond JIC Ventures, dceřiná společnost inovační agentury JIC. Díky investici bude moci rok a půl starý startup vyvinout automatizovanou linku a navýšit kapacitu výroby na zpracování 1 200 metrů krychlových materiálu ročně.

„Již od začátku jsme si dali za cíl, aby náš projekt měl opravdový ekologický dopad a bylo možné s přírodním materiálem pracovat ve velkých objemech. Podařilo se nám vyvinout unikátní způsob výroby a získali jsme tak konkurenční výhodu. Věříme, že i díky investici ji zužitkujeme a podaří se nám nejen obsadit český trh, ale připravit se na druhé investiční kolo a další expanzi,“ říká zakladatel David Minařík.

„Pro Garage Angels byla vždy důležitá myšlenka podpory lokálních projektů, které mají potenciál změnit svoje odvětví a posunout jej třeba k menší závislosti na plastech a fosilních zdrojích,“ říká Jiří Hlavenka, jeden z nejvýraznějších členů Garage Angels. Skupinu investorů dále doplňuje například bývalý technický ředitel AVG a investor Karel Obluk, společně již podpořili realitní Realpad nebo zemědělsky zaměřený startup Agdata.

jiri-hlavenka1

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Investor a podnikatel Jiří Hlavenka

„Projekt Myco je pro nás zajímavý i tím, že kromě samotné investice se může při podpoře projektu ukázat výhodou rozdílný původ a zkušenosti členů Garage Angels z průmyslu a výroby,“ doplňuje Ladislav Košárek z pozice lead investora za Garage Angels.

„Na jižní Moravě hledáme inovativní řešení a leadery, kteří mohou uspět na globálních trzích a zároveň chtějí měnit svět k lepšímu. V době materiálové krize je potřeba hledat nové cesty. Myco jednu z takových cest našlo a já jsem přesvědčen, že jejich záměr uspěje,“ říká Radim Kocourek z JIC Ventures.

Startup během prvního roku a půl vyvinul způsob výroby, rozjel pilotní malosériovou produkci a získal také první zákazníky. Obaly dodává například producentovi biočajů Sonnentor a výrobci udržitelných bezdrátových nabíječek Treed. Cílem Myca je ale uplatnění materiálu ve vysokých objemech napříč obalovým i stavebním průmyslem. Se získanou investicí teď hledá nové prostory, na plánovaný objem výroby už jeho současné v Kyjově nestačí.

Samotný materiál Myco vyrábí z odpadu z dřevozpracujícího a zemědělského průmyslu a z podhoubí (takzvaného mycelia) houby reiši neboli lesklokorky. Konkrétně jde o piliny, odpadní papír či konopné pazdeří, což jsou lokálně snadno dostupné a levné suroviny. Podhoubí pak slouží jako přírodní pojivo.

Mechanické vlastnosti lze podle startupu přizpůsobovat konkrétní aplikaci – materiál může být vylehčený jako expandovaný polystyren, ale také pevný a tvrdý jako například dřevotřísková deska. Samotná výroba není energeticky náročná a nepoužívají se žádné další pro přírodu nebezpečné chemikálie. Výsledné produkty se ve vhodných podmínkách snadno rozloží a nic škodlivého po nich v přírodě nezůstane.

„Používáme odpad, snižujeme spotřebu energií ve výrobě a minimalizujeme logistiku. Nemusíme řešit recyklaci ani zpětnou logistiku použitých výrobků. Díky těmto aspektům tak můžeme být i hodně levní. Nejdražší je nyní velký podíl ruční práce, ale ten snížíme právě díky investici do vývoje automatizace. Stav na trhu s tradičními materiály a legislativa omezující ty neudržitelné navíc výhody našeho materiálu prohlubují,“ dodává další ze zakladatelů Martin Janča.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym