Ukrajina legalizuje kryptoměny. Na pomoc jí přes bitcoiny a další přišlo už přes 100 milionů dolarů

Eliška NováEliška Nová

bitcoin_ukraine_x1

Foto: Archirathep (Canva Pro)

Ukrajina na pomoc ve válce vítá i kryptoměny

0Zobrazit komentáře

Ukrajině se v posledních týdnech pomáhá různými způsoby. Ať už jde o posílání peněz skrze charitativní organizace, obstarávání potřebného zboží, zajišťování vojenského materiálu nebo podporu prostřednictvím kryptoměn, v rámci kterých se nyní vybralo už přes 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). V souvislosti s tím byl podepsán zákon, který sektor kryptoměn v zemi legalizuje.

Ukrajina už dříve vzkázala do světa, že i pomoc skrze kryptoměny vítá. Teprve nyní ale její prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon o virtuálních aktivech, který kryptoměny zlegalizoval. Parlament ho schválil minulý měsíc. Z praktického hlediska to znamená, že ukrajinské banky budou moci otevřít účet pro kryptofirmy. Národní komise pro cenné papíry a burzu pak bude mít na starosti dohled.

„Se začátkem války se kryptoměny staly mocným nástrojem pro přilákání dalších finančních prostředků na podporu ozbrojených sil Ukrajiny,“ uvedl ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov. Současný zákon má nastavit i registrační požadavky pro poskytovatele kryptoměnových služeb. Stát pak bude měnu chránit stejně, jako to dělá s hřivnou.

Krypto se ukazuje jako poměrně bezpečný příspěvek. „Kryptoměny jsou obzvláště vhodné pro mezinárodní sbírky, protože nerespektují státní hranice a jsou odolné vůči cenzuře. Neexistuje žádný centrální orgán, který by mohl zablokovat transakce například v reakci na sankce,” uvedl již dříve pro CNBC Tom Robinson ze společnosti Elliptic, která se kryptoměnami zabývá. Dary skrze digitální měny jsou také rychlejší a levnější než klasický převod peněz.

Výhody plynoucí z kryptoměn ale spatřuje jak Ukrajina, tak i Rusko. Zatímco na Ukrajině bitcoin a další pomáhají s vybavením armády i zajištěním zdravotnického materiálu, v Rusku zase pomáhá lidem mírnit dopady plynoucí z mezinárodních ekonomických sankcí. Ty devalvují rubl, krypto tak svým způsobem Rusům slouží jako nositel, který uchová hodnotu.

Tím, co za kryptoměny Ukrajina pořídila, se netají. Peníze byly použity na nakoupení zásob, jako je benzín, jídlo nebo neprůstřelné vesty pro vojáky. Ukrajinský ministr pro digitální transformaci Alex Bornjakov uvedl, že asi 60 milionů dolarů ze zmíněné stovky přišlo v ukrajinské kryptoměně zvané Kuna.

Prostřednictvím digitální měny posílají finanční pomoc Ukrajině i Češi. Mezi nimi je například firma SatoshiLabs, která stojí za vývojem hardwarové kryptopeněženky Trezor. Ta v bitcoinech alokovala sumu ve výši 25 milionů korun.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym