Umělá inteligence dostane steroidy. Microsoft připojuje ChatGPT na internet, vyhledávat bude s Bingem

Jazykový model má být integrovaný takřka všude a zlepší produktivitu napříč službami Microsoftu. Půjdou s ním i nastavovat samotné Windows.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

altman-a-nadela

Foto: OpenAI

Sam Altman z OpenAI a Satya Nadella, šéf Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Na podzim minulého roku svět nestačil vycházet z údivu nad schopnostmi jazykového modelu GPT od OpenAI – ať už šlo o generování textu, nebo naopak obrázků pomocí pár slov. Jenže v umělé inteligenci platí, že co týden, to rok vývoje. Zatímco prvotní nadšení lehce opadalo, Microsoft usilovně pracoval na tom, aby se AI stala základním kamenem prakticky veškeré práce, kterou všichni děláme na počítači. Zásadní pokroky v tomto směru dnes odhaluje na vývojářské konferenci Microsoft Build.

Už v lednu technologický gigant uzavřel klíčové partnerství se společností OpenAI, která jazykové modely GPT vytváří, a poslal do ní další miliardy dolarů. Microsoft tak v podstatě největší naději ze světa AI ovládl. To vše zvládl, zatímco si stovky milionů lidí v rekordním čase začaly schopnosti umělé inteligence testovat, zejména přes nástroj ChatGPT.

Klíčová vlastnost oblíbenému nástroji ale doposud chyběla: nebyl připojený na internet a tím pádem pracoval pouze s daty do roku 2021 a při čemkoliv aktuálnějším si jednoduše vymýšlel. To se dneškem mění. Vyhledávač Bing bude výchozím vyhledávačem v rámci ChatGPT.

„Nově tak může ChatGPT podložit své odpovědi vyhledáváním a citacemi, abyste se mohli dozvědět více – to vše přímo z chatu. Tato nová služba je již v provozu pro předplatitele služby ChatGPT Plus a brzy bude k dispozici i uživatelům zdarma zapnutím pluginu, který do ChatGPT přináší Bing,“ říká viceprezident Microsoftu Yusuf Mehdi.

Podobná funkce, avšak v opačném gardu, již dostupná je. V rámci prohlížeče Edge (taktéž od Microsoftu), lze od února používat vyhledávač Bing okořeněný právě o ChatGPT, respektive model GPT 4.0. Už tehdy se ovšem objevily také některé problémy – i když vyhledávač dodal citace, mohlo se stát, že si i tak vymýšlel a citoval údaje, které v deklarovaném zdroji vůbec nebyly.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Připojení na internet a tím pádem i práce s aktuálními daty však není jediný způsob, jakým Microsoft společně s OpenAI ChatGPT vylepšuje. Zásadním posilovačem jsou i pluginy, které postupně k ChatGPT přibývají a rozšiřují tak službu i směrem k třetím stranám. Mezi prvními byly v březnu aplikace jako Duolingo, ovšem od té doby se s nimi roztrhl pytel. Nově se přímo v Bingu objeví i integrace třeba o cestovatelskou Expedii a TripAdvisor, fintechovou Klarnu nebo nákupní aplikaci Instacart.

Právě propojování služeb pomocí umělé inteligence a integrace GTP 4.0 všude, kde to jen jde, značí hlavní cíl Microsoftu. První vlaštovku v tomto směru vypustil již v březnu, kdy oznámil vznik programu Copilot – v podstatě osobního asistenta na základě ChatGPT, který dokázal výrazně zlehčit práci třeba v Excelu nebo Wordu. Teď jeho principy posouvá dál.

ChatGPT, kam se podíváš. I v operačním systému Windows

Copilot se tak nově dostává do široké palety produktů Microsoftu, včetně platformy pro tvorbu firemních webů Power Pages nebo služby určené pro business intelligence Power BI. Pro vývojáře a uživatele cloudových služeb je také klíčová integrace do Azure. Zcela zásadní pro běžné uživatele však je, že Copilot bude od června zařazený přímo v operačním systému Windows 11.

Z pracovní plochy tak bude možné používat ChatGPT nejen na to, co jste již zvyklí, ale třeba například i na zadání typu: „Nastav můj počítač tak, abych se mohl soustředit.“ Systém by pak měl automaticky učinit potřebné úpravy bez toho, abyste sami museli trávit dlouhé minuty hledáním v nastavení.

copilot1

Foto: Microsoft

Takto bude vypadat integrace Microsoft Copilot přímo ve Windows

Copilot může mít zásadní vliv i na to, jak fungují firmy. „Například vývojář ve velké společnosti ho může nastavit, aby měl přístup k firemním datům, ke smlouvám se zákazníky a dodavateli. Může se ho ptát pak třeba na to, zda byly v minulosti řešeny určité právní záležitosti,“ říká John Roach, CTO pro digitální poradenské služby v Microsoftu.

Vzájemná propojenost je patrná i na vývojářském stupni. Microsoft očekává, že bude růst zájem o tvorbu dalších a dalších pluginů od developerů třetích stran a tak chce zajistit, aby byla práce s celým ekosystémem co možná nejjednodušší. Pokud tak bude firma vyvíjet integraci do ChatGPT, funkční by v zásadě měla být napříč službami Microsoftu v rámci Copilota.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Vidí dál než jiní, už dávno vsadil na umělou inteligenci. Vyrábí pro ni čipy a cena firmy strmě roste

Jensen Huang založil Nvidii před 30 lety kvůli hrám. Dnes je z ní nejhodnotnější polovodičová firma světa s hodnotou 700 miliard dolarů.

Luboš KrečLuboš Kreč

huang

Foto: CzechCrunch/Midjourney

Jensen Huang, šéf Nvidie v podání Midjourney

0Zobrazit komentáře

V italštině se závist řekne invidia. Jensen Huang, Chris Malachowski a Curtis Priem to slovo neznali a v roce 1993 na něj narazili náhodou – hledali nějaký libozvučný výraz, kde by vedle sebe stála písmena NV, jimiž pracovně titulovali svou firmu. Letos v dubnu jejich společnost, nakonec pojmenovaná Nvidia, oslavila 30. narozeniny. A když jsme u těch románských jazyků, hodí se u ní zmínit latinské rčení nomen omen. Jestli totiž někomu dnes může byznysový svět závidět, je to Nvidia, která v zákrytu pohání boom umělé inteligence.

Když Google na své konferenci I/O pro vývojáře oznamoval počátkem května ambiciózní plány na poli umělé inteligence a velkých jazykových modelů, zmínil v prezentaci součinnost s Nvidii a jejími nejnovějšími, ultra výkonnými a rychlými čipy H100. Stejné to bylo na podobném eventu Microsoftu. „To jsou velmi dobré zprávy pro Nvidii, už nyní nejhodnotnější čipovou firmu světa,“ poznamenal deník The Wall Street Journal.

Pokroky, kterých dosáhli tvůrci ChatGPT nebo Bardu, jsou v první řadě zásluhou práce týmů expertů na neuronové sítě, na strojové učení, na datovou analytiku. Jenže nebyly by možné bez mohutného výpočetního výkonu v obřích datových centrech – a tady vstupuje do hry Nvidia, protože její čipy jsou na tento typ operací ideální a Microsoft či Alphabet u ní utrácejí miliardy dolarů za novou a novou techniku.

Nathan Benaich, tvůrce uznávaného newsletteru a výročního reportu State of AI, napsal, že Nvidia ovládá 88 procent trhu s čipy, které se používají pro tvorbu datacenter, jež pohánějí například velké jazykové modely. „Souhrnná valuace tří top startupů, které se zaměřují na produkci čipů pro AI, je nižší, než jsou roční tržby Nvidie z prodeje čipů do datacenter,“ poznamenal Benaich ve své zprávě za rok 2022 s tím, že datacentra jsou navíc jen jedna z několika byznysových noh, kterým se Nvidia věnuje. Zatímco hodnotu firem SambaNova, Cerebras a Graphcore vyčíslil na 11,9 miliardy dolarů, Nvidia utržila v daném segmentu 13 miliard dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

To, že její čipy A100 a nově také H100 jsou tažné koně impozantního rozvoje umělé inteligence, je vidět i na burze. Akcie firmy letos přidaly 121 procent a aktuálně se obchodují za bezmála 320 dolarů. Celková hodnota firmy už překročila 700 miliard dolarů. Jen pro srovnání – Apple letos posílil o 40 procent, Microsoft o 33 procent, Alphabet o 38 procent…

„Vývoj jde v našem směru,“ radoval se spoluzakladatel a dodnes i šéf firmy Jensen Huang, když v březnu komentoval výsledky společnosti.

Nvidii s kolegy zakládal s vidinou toho, že k výrobě a vývoji čipů je potřeba přistoupit jinak, než bylo počátkem 90. let běžné. Hned na startu se zaměřili na výbavu pro počítačové hry a počítačovou grafiku – tedy disciplíny, které jsou hodně náročné na výkon. „Bylo to něco technicky a vývojářsky mimořádně obtížného, ale zároveň mimořádně perspektivního. Bylo jasné, že tam jsou – a hlavně budou – peníze,“ vzpomínal před časem Huang.

jensen-huang-nvidia

Foto: Nvidia

Jensen Huang, zakladatel a CEO společnosti Nvidia

Měl pravdu, jen on sám má podle časopisu Forbes jmění přes 28 miliard dolarů a Nvidia má co do tržní kapitalizace aktuálně násobně větší hodnotu než její mnohem starší američtí konkurenti – cena AMD je 174 miliard dolarů, Intelu 124 miliard a Qualcommu 120 miliard.

A byl to právě Jensen Huang, kdo Nvidii před deseti lety vytknul za jednu z priorit soustředit se na vývoj čipů a na ně navázaného softwaru, které budou vhodné pro rozvoj umělé inteligence. Ostatně jeden z průkopníků moderní umělé inteligence Geoffrey Hinton (který před pár dny opustil Google) připustil, že kdyby nebylo takzvaných GPU čipů od Nvidie, v roce 2012 by s kolegy nepostavili revoluční neuronovou síť AlexNet. Právě tehdy byly tak trochu položeny základy tomu, co dnes nejmarkantněji symbolizuje OpenAI.

Samozřejmě ne všechno, co si Huang usmyslí, se takhle vyplní. Když se v roce 2020 rozhodl, že Nvidia koupí britského výrobce mobilních čipů Arm, narazil na tuhý odpor antimonopolních úřadů a z transakce za 40 miliard dolarů nakonec loni definitivně sešlo.

nvidiaslowmo

Přečtěte si takéNvidia využívá umělé inteligence k převodu běžného videa na kvalitní zpomalené záběryNvidia využívá umělé inteligence k převodu běžného videa na kvalitní zpomalené záběry

Obecně ale platí, že tento šedesátiletý Američan tchajwanského původu má technologický a byznysový čich jako málokdo – včas rozpoznal, že PC budou velká věc, když se jiní spíš ušklíbali nad potenciálními možnostmi umělé inteligence, udělal z ní jednu z firemních priorit, aktuálně také hodně sází na elektromobily a staví pro ně přímo polovodičovou platformu. V Intelu by se od něj měli učit…

O tom, jak důležitou roli každopádně Nvidia a Jensen Huang hrají v rozvoji umělé inteligence, nejlépe vypovídá, jak o něm mluví úspěšní a nároční investoři, třeba Bred Gerstner z fondu Altimeter. „Už dlouho ho obdivuju. Stavět inteligentní aplikace nad daty z celého světa, která se stěhují do cloudu, je supercyklus. A Nvidia je toho nástrojem, je křemíkem v samém srdci tohoto supercyklu,“ řekl Gerstner pro stanici CNBC.