Umělou inteligenci mají i roboti na dojení krav. Její různé využití ukážou brněnské Dny AI

V moravské metropoli se od 17. října koná série akcí, které ukáží použití AI v celé škále oborů. Od škol až po farmy.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Umělá inteligence se objevuje i v rolích, kde by ji málokdo čekal

0Zobrazit komentáře

Že je umělá inteligence základem autonomních vozů, je už poměrně známý fakt. Co ale taková aplikace pro nevidomé, rozpoznávání hlasu, nebo vývoj léku proti koronaviru? I tam všude má svoje místo. Brněnská komunita Brno.AI teď chystá akci Dny AI, při nichž které chce právě využití umělé inteligence v praxi představit veřejnosti. CzechCrunch je mediálním partnerem akce.

Na programu bude například hackathon pro studenty univerzit nebo workshop jednoho z nejúspěšnějších brněnských startupů Y Soft. Na něm budou účastníci testovat limity strojového učení pro využití v praxi. Žhavou technologii dneška přiblíží i odborníci ve VIDA! Science centrum – jejich blok je určený především učitelům, kteří chtějí umělou inteligenci využívat i ve výuce.

„V tuto chvíli je na programu čtrnáct velkých  akcí v brněnském KUMSTu, ve VIDA! Science centrum nebo u partnerů. Akce je otevřena opravdu komukoliv – laikům, nadšencům, zástupcům firem, studentům, odborníkům z oboru a všem, které téma zajímá,“ říká Jan Bárta z komunity Brno.AI, která s podporou inovační agentury JIC a dalších partnerů vznikla loňský rok.

kumst3-min

Foto: JIC

Kreativní prostor Kumst v Brně

Na Fakultě informačních technologií VUT bude zase řeč i o etických a právních otázkách souvisejících s umělou inteligencí. Široké veřejnosti je pak určeno pásmo AI 4 All, které se uskuteční právě v kreativním centru KUMST. Vystoupí na něm mimo dalších i Tomáš Borovička z české firmy Datamole, která už sedm let vyvíjí chytré dojicí roboty krav. V prezentaci se dozvíte, jak jejich řešení personalizuje proces dojení pro více než dva miliony krav denně a pomáhá tak optimalizovat produkci a zdraví zvířat.

Součástí komunity Brno.AI jsou brněnské univerzity, startupy, fanoušci umělé inteligence i zástupci korporací. „Dny Brno AI vnímáme jako výjimečné propojení výzkumu a průmyslu v jihomoravském regionu. Za pojmem AI se skrývá široká škála uplatnění informačních technologií – od průmyslových aplikací, až po umění.,“ říká proděkan Fakulty informačních technologií VUT v Brně Vítězslav Beran.

Další z partnerů, vládní agentura CzechInvest, v rámci akce představí nově vznikající AI Hub. „V roce 2022 jsme spustili program Technologická inkubace, který výrazným způsobem pomáhá startupům s dokončením jejich produktu či služby v oblasti AI. Jihomoravský kraj patří spolu s Prahou k líhním talentů a inovací v oblasti AI, což potvrdil i zájem o první výzvu. Do té se přihlásilo 114 projektů, z nichž se 35 % hlásí právě k AI,“ upozorňuje Matouš Kostlivý, ředitel AI Hubu.

Dny AI se uskuteční od 17. do 23. října. Registrovat se lze na jednotlivé body programu – některé z konferencí a workshopů jsou zdarma, jiné za poplatek.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym