Umělou inteligenci mají i roboti na dojení krav. Její různé využití ukážou brněnské Dny AI

V moravské metropoli se od 17. října koná série akcí, které ukáží použití AI v celé škále oborů. Od škol až po farmy.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Umělá inteligence se objevuje i v rolích, kde by ji málokdo čekal

Že je umělá inteligence základem autonomních vozů, je už poměrně známý fakt. Co ale taková aplikace pro nevidomé, rozpoznávání hlasu, nebo vývoj léku proti koronaviru? I tam všude má svoje místo. Brněnská komunita Brno.AI teď chystá akci Dny AI, při nichž které chce právě využití umělé inteligence v praxi představit veřejnosti. CzechCrunch je mediálním partnerem akce.

Na programu bude například hackathon pro studenty univerzit nebo workshop jednoho z nejúspěšnějších brněnských startupů Y Soft. Na něm budou účastníci testovat limity strojového učení pro využití v praxi. Žhavou technologii dneška přiblíží i odborníci ve VIDA! Science centrum – jejich blok je určený především učitelům, kteří chtějí umělou inteligenci využívat i ve výuce.

„V tuto chvíli je na programu čtrnáct velkých  akcí v brněnském KUMSTu, ve VIDA! Science centrum nebo u partnerů. Akce je otevřena opravdu komukoliv – laikům, nadšencům, zástupcům firem, studentům, odborníkům z oboru a všem, které téma zajímá,“ říká Jan Bárta z komunity Brno.AI, která s podporou inovační agentury JIC a dalších partnerů vznikla loňský rok.

kumst3-min

Foto: JIC

Kreativní prostor Kumst v Brně

Na Fakultě informačních technologií VUT bude zase řeč i o etických a právních otázkách souvisejících s umělou inteligencí. Široké veřejnosti je pak určeno pásmo AI 4 All, které se uskuteční právě v kreativním centru KUMST. Vystoupí na něm mimo dalších i Tomáš Borovička z české firmy Datamole, která už sedm let vyvíjí chytré dojicí roboty krav. V prezentaci se dozvíte, jak jejich řešení personalizuje proces dojení pro více než dva miliony krav denně a pomáhá tak optimalizovat produkci a zdraví zvířat.

Součástí komunity Brno.AI jsou brněnské univerzity, startupy, fanoušci umělé inteligence i zástupci korporací. „Dny Brno AI vnímáme jako výjimečné propojení výzkumu a průmyslu v jihomoravském regionu. Za pojmem AI se skrývá široká škála uplatnění informačních technologií – od průmyslových aplikací, až po umění.,“ říká proděkan Fakulty informačních technologií VUT v Brně Vítězslav Beran.

Další z partnerů, vládní agentura CzechInvest, v rámci akce představí nově vznikající AI Hub. „V roce 2022 jsme spustili program Technologická inkubace, který výrazným způsobem pomáhá startupům s dokončením jejich produktu či služby v oblasti AI. Jihomoravský kraj patří spolu s Prahou k líhním talentů a inovací v oblasti AI, což potvrdil i zájem o první výzvu. Do té se přihlásilo 114 projektů, z nichž se 35 % hlásí právě k AI,“ upozorňuje Matouš Kostlivý, ředitel AI Hubu.

Dny AI se uskuteční od 17. do 23. října. Registrovat se lze na jednotlivé body programu – některé z konferencí a workshopů jsou zdarma, jiné za poplatek.

Načítám formulář...