Úspěch první nabídky akcií se neopakoval. Pilulka nyní upsala 67 milionů, chtěla trojnásobek
Lékárenská skupina ukončila svůj sekundární úpis cenných papírů. „Je teď na Pilulce, aby ukázala, že její byznys model má smysl,“ říká investor.
Ve čtvrtek skončil druhý úpis akcií lékárenské skupiny Pilulka. Její první úpis koncem roku 2020 byl považován za úspěšný a firmě tehdy vynesl přes 300 milionů korun. Nyní o podobném úspěchu mluvit nelze. Z celkem 500 tisíc nabízených kusů akcií společnost nakonec prodala bezmála 150 tisíc. Při ceně 450 korun za akcii mohla původně získat až 225 milionů korun, nakonec se ale částka zastavila na 67,4 milionu.
S akciemi Pilulky se obchoduje na parketu Start Pražské burzy, která je určena spíše malým společnostem. Druhý úpis akcií, takzvané SPO (Secondary Public Offering), měl dvě kola. První bylo určeno pouze pro stávající akcionáře, přičemž z nich se zapojilo celkem 45 a upsali 110 tisíc kusů akcií za 49,6 milionu korun. „Dopadlo lépe, než jsme očekávali, jsme spokojeni,“ reagovali tehdy v rozhovoru pro CzechCrunch zakladatelé Pilulky, bratři Petr a Martin Kasovi. Jak dodali, panoval u nich optimismus.
V druhém kole úpisu, které bylo otevřené všem investorům do 22. června, se pak upsalo 39 tisíc akcií za celkem 17,7 milionu korun. Dohromady za obě kola tak jde o 67,4 milionu korun. Stávající byznys plán, který Pilulka investorům předkládala, přitom počítal s mnohem vyšší částkou. Kasovi ale rovnou přidali, že pokud se vybere menší částka, Pilulka bude muset některé aktivity spojené s expanzí odložit na později, až si na ně vydělá sama.
„Výsledek je pro mě osobně potvrzením, jak extrémně rozhoduje makro a sentiment na trhu,“ komentuje nyní pro CzechCrunch Martin Kasa. Na jeho slova reaguje jeden z investorů a při úvodním úpisu akcií velký propagátor Pilulky Jaroslav Šura, podle kterého to je jen část příběhu. Sám je i nadále minoritním akcionářem, jak popisoval v našem podcastu.
„Když se podíváme na technologické tituly, a Pilulka o sobě říká, že je technologická, tak v USA výrazně vzrostly. Je nicméně fakt, že u technologických titulů, které jsou na trhu třeba pět a více let a dosud nevytvořily žádný zisk, není ten sentiment nijak úžasný, a to ani v USA. To platí i o Pilulce. Její výsledky za minulý rok navíc opravdu nikoho nepřesvědčily o udržitelnosti jejího byznys modelu. Je teď zejména na manažerech Pilulky, aby ukázali, že jejich byznys model má smysl a logiku,“ komentuje pro CzechCrunch Šura.
Během úpisu bylo pozastaveno obchodování s akciemi Pilulky, přičemž znovu zahájeno bude od pátku 23. června. Pilulka prostředky získané na burze plánovala směřovat zejména na posílení stávajícího byznysu na nových trzích, jak označuje Rumunsko, kam expandovala před čtyřmi lety, a Maďarsko s Rakouskem, kam se rozšířila teprve loni. Jako druhou prioritu označila stavění služeb s přidanou hodnotou, což je větev digitálních služeb v rámci takzvaného eHealthu.