Útulné horské útulny. Při šlapání evropských masivů lze najít střechu nad hlavou v řadě netradičních objektů

arch6

Foto: Rieder Smart Elements/CzechCrunch

Je tu další vydání newsletteru CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivosti.

Případně se jen stačí přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

Bolavé nohy, těžká krosna na zádech a cílový bod v nedohlednu, i to je součást krásy výšlapů mezi horské masivy. Naštěstí tu jsou horské útulny, které jsou vždy připravené nabídnout poutníkům alespoň na chvilku přístřeší nad hlavou a možnost načerpání nových sil. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších, které zdobí i naše hory.

***

Útulna Skuta

Skuta je výsledkem práce studentů designu z Harvardovy univerzity, kteří ji umístili do slovinských Kamnicko-Savinjských Alp, ve kterých se nachází i hora Triglav zdobící vlajku země.

Chata s půdorysem lichoběžníku vypadá, jako by se měla každou chvílí zřítit do propasti pod sebou. Na jistotě nepřidávají ani velkoformátová okna, která nabízejí neuvěřitelný výhled do okolí. Přesto nejsou obavy na místě. Útulna je pevně chycena ke skále pod sebou a nic ji nerozhodí.

arch4

Foto: Rieder Smart Elements

Je libo odpočinout si kousek od nebe?


Útulna na Psí hoře

Ve Slovinsku ještě zůstaneme a vydáme se na horu Kanin, známou též coby Psí horu. I ta leží ve slovinských Alpách a za přívětivých podmínek nabízí výhled až na Jaderské moře. Celá její koncepce působí, jako by zde chatu architekti studia Ofis architects zapomněli ležet a už se pro ni nevrátili.

Její úzké proporce nabízí tak akorát místa pro přespání několika lidí a jednu lavici na sezení. Plášť je vyroben z odolného hliníku, jelikož je objekt více než polovinu roku téměř celý pokrytý sněhem.

arch10

Foto: OFIS architects

Pohled na útulnu na Psí hoře


Neviditelný přístřešek

Ze Slovinska zamíříme do švýcarských Alp, kde lze při pozorném pátrání nalézt chatu Antoine. Ta zcela boří veškeré zvyklosti o podobě takových chat. Je totiž stylizovaná do tvaru kamene a stává se kombinací mezi architekturou a uměním.

Zvenčí prozrazuje pravou podstatu objektu jedno jediné okno, které pouští světlo do dřevem obkládaného interiéru se sklápěcím stolem a dvojicí lavic.

arch2

Foto: Dylan Perrenoud

Na první pohled je útulna téměř přehlédnutelná


Stylově i v Krkonoších

Nejen v Alpách, ale i v našich horách lze najít úkryt ve skutečně originálních příbytcích. Konkrétně v Krkonoších jich v posledních letech přibylo hned několik díky studentskému projektu Fakulty architektury ČVUT.

Za zmínku stojí především útulny Kømen a Atüln. Zatímco první umístěná u Balvanového vodopádu svým tvarem připomíná velké kameny ve svém okolí, druhá jmenovaná útulna kousek od Pece pod Sněžkou na rozcestí Klínovky má evokovat klasický áčkový stan. Interiéry obou byly pojaty s podobnou originalitou a v naprosto minimalistickém duchu, který dává vyniknout kráse výhledů do okolí.

arch14

Foto: ČVUT

Útulna Atüln


Budoucnost odpočinku v horách

Poslední útulna nás zavádí do budoucnosti. Soběstačný horský modul od EA-Lab ukazuje budoucnost podobných objektů, které budou pro své návštěvníky získávat energii i vodu díky svým pohyblivým částem.

Modul byl navržen tak, aby za slunečného počasí roztáhl své okvětní lístky se solárními panely. Ty naopak během sněhových bouří a vánic mohou být přitisknuty k obytné části a tím chránit fotovoltaiku před vlivem počasí. Zároveň by měl být vybaven systémem kolekce a čištění dešťové vody, takže turisté si budou moci vždy doplnit své čutory.

arch13

Foto: EA-Lab

Podoba útulny budoucnosti


Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym