V Brně vznikne první český hospic pro děti. Architekti ho navrhli jako svět sám pro sebe

Navrhnout místo, kde se prolíná smutek a rozloučení s terapií a hrou, je nesmírně těžká disciplína. Architektům ze Čtyřstěnu se to podařilo.

Dům pro Julii

V Brně vznikne první dětský hospic v Česku

0Zobrazit komentáře

První český dětský hospic Dům pro Julii vyroste v brněnském areálu Kociánky, v parku lemovaném prudkým svahem s výhledem na město. Díky tomu bude moci nabídnout komorní prostředí nerušené okolním světem, přitom od něj díky velkoformátovým oknům s výhledem do přilehlé zeleně nebude odtržené.

Příběh Domu pro Julii nezačíná šťastně. Vychází totiž z reálné a tragické zkušenosti rodičů, kteří museli čelit náhlému a nevyléčitelnému onemocnění své dcery. V emočně velmi vypjatém období jim nepomohli ani psychologové, ani doktoři. Nenašel se nikdo, kdo by je provedl situací, ve které se nikdo nechce objevit.

V Česku totiž dosud neexistovala instituce, která by poskytla komplexní péči nejen nevyléčitelně nemocným dětem, ale také jejich rodině. Nadační fond Zerafa tak na konci roku 2017 ohlásil veřejnou sbírku na založení dětského hospicu Dům pro Julii. I když jde o smutné téma, o kterém nikdo nechce mluvit, jde v kontextu zdravotnictví České republiky o velmi důležitý krok.

Výstavbu dětského lůžkového hospicu od samého zahájení projektu podporovalo město Brno. Pozemek pro výstavbu byl vybrán v roce 2018 a následně byla zahájena spolupráce s architektonickým ateliérem Čtyřstěn. Nyní nadace s městem představily návrh, jak bude Dům pro Julii vypadat.

Dům pro Julii

Foto: Ateliér Čtyřstěn

Architektům se podařilo propojit objekt s terénem pozemku

Pozemek, na kterém dům vyroste, se vyznačuje svahem – ten z jedné strany obklopuje rovinatou plochu kolem budoucího Domu pro Julii a dal architektům z ateliéru Čtyřstěn možnost navázat na travnatou plochu střechou objektu. Přirozeně tak zapadne do reliéfu krajiny, která poslouží jako ochranný val.

Uprostřed objektu vznikne zahrada, která bude podle architektů jeho těžištěm. „Hlavní podlaží je rozprostřené kolem vnitřní zahrady. Otevřenost a uzavřenost jednotlivých částí vůči ní zároveň určuje míru soukromí uvnitř,“ uvádějí.

Třípodlažní budova tak bude ze zahrady vyrůstat a vnitřní prostory i terasy na ni budou navazovat. Příjemné vyznění podtrhne také využití přírodních materiálů a velké množství oken, které do prostoru propustí přirozené denní světlo.

Dětský hospic postaví stavební firma Unistav Construction a ​​stavbu bude mít pod správou město Brno. „Dětská paliativní péče je v České republice stále na začátku, proto vznik Domu pro Julii v Brně představuje opravdu zásadní milník. Stavět se začne již v letních měsících a hotovo by mělo být do 15 měsíců,“ doplňuje první náměstek primátorky Petr Hladík.

Dům pro Julii

Foto: Ateliér Čtyřstěn

Těžištěm Domu pro Julii bude zahrada

Celá stavba bude stát 160 milionů korun bez DPH, částečně bude hrazena pomocí dotace ITI v hodnotě 92 milionů a zbylá částka pak půjde z rozpočtu města Brna. V hospicu se bude nacházet 10 samostatných pokojů pro klienty, z nichž osm bude sloužit jako odlehčovací.

V objektu bude připraveno zázemí také pro rodiče a sourozence dětí. Zařízení bude nabízet terapeutické služby, například arteterapii a muzikoterapii, ale také kino, wellness, prostor pro cvičení, počítačovou hernu, společenskou místnost a místa pro aktivní odpočinek. Klientům bude k dispozici také psychologická, sociální a duchovní pomoc.

„Dům pro Julii má obsáhnout jedinečnou atmosféru místa – vnitřní klid, vyrovnanost, souznění, pokoru i harmonii. Musí nabídnout všem hostům a pacientům spoustu praktických služeb, ale také útočiště a porozumění,“ dodávají k návrhu architekti. V Česku tak vyroste důstojné místo, které se bude po všech směrech lišit od pochmurných nemocničních chodeb.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym