V cloudu na ni spoléhá Rohlík i Zetor. Technologická firma ČMIS za rok vyrostla na dvojnásobek

Původně firma předpokládala, že na takových číslech bude někdy až příští rok. Cloud a další technologie ale stále chtějí i ti největší hráči.

Iva BrejlováIva Brejlová

vaclav-svatek-cmis

Foto: ČMIS

Václav Svátek, zakladatel ČMIS i startupu AppOnFly

0Zobrazit komentáře

Patří k největším českým hráčům na poli hostingu i cloudu a s těmi největšími jmény také spolupracují. Technologická společnost ČMIS zajišťuje třeba to, aby e-shopy nespadly a fungovaly hladce i během špičky. Nebo poskytuje prostředí, kde firmy dosáhnou na svá data. Mezi její klienty patří Rohlík, Knihy Dobrovský nebo Pilulka. Ale o cloud se zdaleka nezajímají jen jména, která se uplatní v internetových prodejích. ČMIS digitalizuje mezi jinými například značku Zetor.

Za loňský rok si společnost připsala pár zajímavých jmen a především velký růst. Za uplynulý fiskální rok končící červnem dosáhla svého rekordního obratu, který se vyšplhal až na 96 milionů korun. To je proti předchozím dvanácti měsícům dvojnásobek.

„Zatímco v roce 2016 nás bylo na práci deset a obrat ČMIS činil 20 milionů korun, nyní máme v kancelářích 40 zaměstnanců,“ přibližuje Václav Svátek, CEO a zakladatel ČMIS. O dalších deset se teď firma plánuje rozrůst. „V souvislosti s tím budeme rozšiřovat i prostory v pražských Holešovicích, kde sídlíme,“ doplňuje.

Nápor na online

Firma má přes 240 klientů a mezi ty nové teď patří e-commerce gigant Mall.cz nebo výrobce balených baget Crocodille. Růst plánuje i na příští rok, i když zdaleka ne tak překotný: plány si stanovila na 110 milionů korun.

Napomáhá jí ochota firem přecházet na digitalizaci. Když si společnost Zetor vytyčovala plány na loňský rok, důležité místo v nich zaujala právě ona. Známý výrobce traktorů vysvětluje, že chod firmy stojí na IT základech. Přesto tu byly podnikové informační systémy na růst málo flexibilní.

Až jejich převedení do cloudu pro Zetor znamenalo možnost oprostit se od nutnosti zabývat se vlastní infrastrukturou. „Tedy dodat našim službám potřebnou elasticitu, získat lepší redundanci, vysokou spolehlivost i bezpečnost,“ vysvětluje Antonín Kubíček, manažer zdejšího IT oddělení.

Další významnou oblastí, kde ČMIS pomáhá, je nápor na online služby. Třeba v Rohlíku. Jeho technický ředitel Ondřej Klamt vysvětluje, že nároky jsou extrémní: „Dostupnost se dlouhodobě snažíme dostat na 99,99 procenta, abychom pro naše zákazníky byli neustále k dispozici.“

Teď se ČMIS nově podílí například na modernizaci energetické sítě společnosti ČEZ Distribuce, v rámci které se stará o virtuální servery pro monitoring a řízení distribuční sítě. Pro předsednictví České republiky v Radě EU zajišťuje bezpečný hosting pro akreditační systém novinářů.

Firma má v Praze postavené vlastní datacentrum. Ještě loni měla představu, že v tržbách – tedy v ukazateli, který je téměř ekvivalentní obratu – pokoří hranici sta milionů zřejmě až za další rok. „Firmy si uvědomují, že bez IT již fungovat nemohou a že jejich know-how je právě v datech, která mají. Tím pádem jsou ochotné více investovat do bezpečnosti a kvalitního servisu,“ vysvětloval Pavel Hofrichter, výkonný ředitel společnosti.

Načítám formulář...