V Itálii kotví tajemná obří jachta Šeherezáda. Novináři vypátrali, že by mohla patřit Putinovi

Pokud by plavidlo za 15,6 miliardy korun skutečně vlastnil ruský prezident, vztahovaly by se na něj sankce a italské úřady by ho mohly zabavit.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

putinyacht1-min

Foto: FBK

Putinova superjachta Šeherezáda

0Zobrazit komentáře

Jestliže je mezi nejbohatšími lidmi světa nějaký statusový symbol, je to luxusní jachta. Více než stometrové koráby opatřené heliporty, vířivkami a opulentními apartmány stojí stovky milionů dolarů a veřejnost se obvykle rychle dozví, kdo je jejich majitelem. Neplatí to ale vždy.

Záhadami byla až doposud opředena jachta nazvaná pohádkovým jménem Šeherezáda, která aktuálně kotví v italském přístavu Carrara. Novináři ze skupiny kolem ruského aktivisty Alexeje Navalného teď přinesli důkazy, které mají značit, že patří ruskému vůdci Vladimiru Putinovi. Jelikož se na něj vztahují sankce evropských států, mohla by být jachta úřady zabavena.

Když si na Wikipedii otevřete seznam největších jachet světa podle délky, na prvním místě najdete pravidlo Azzam, v překladu Odhodlaná, patřící prezidentovi Spojených arabských emirátů. Na třetím místě je jachta Eclipse, kterou vlastní jeden z nejbohatších Rusů Roman Abramovič, na pátém pak Dilbar, která patří dalšímu ruskému oligarchovovi Ališeru Usmanovi.

O něco níž je pak právě Šeherezáda. Je přitom první na seznamu, u níž byla kolonka majitele ještě donedávna prázdná. Ke dva roky starému plavidlu za astronomických 700 milionů dolarů (15,6 miliardy korun), které je dlouhé 140 metrů, má šest palub, dva heliporty, saunu a další vychytávky, se oficiálně nikdo nehlásí.

putinyacht2-min

Foto: FBK

Šeherezáda má šest palub, několik vířivek a dva heliporty

S informací, že skutečně patří Vladimiru Putinovi, pracoval už v roce 2019 deník The New York Times, ale jasné důkazy chyběly. Jestli je totiž o majetku ruského vládce něco známo, pak je to jeho neprůhlednost – přestože vlastní cenný majetek po celém světě, vždy ho schovává za bílé koně.

Jak na Twitteru zveřejnila investigativní novinářka Marija Pevčichová, spolupracovnice Alexeje Navalného z Protikorpuční nadace (FBK), Šeherezáda je oficiálně vlastněna firmou Beilor Asset Ltd., offshorovou společností na Marshallových ostrovech. Spojit s Putinem se ji Pevčichové podařilo díky seznamu členů posádky, kde jsou uvedeni všichni od kapitána přes důstojníky až po pomocné síly.

Na zveřejněném seznamu je zajímavý především fakt, že všichni členové posádky jsou ruské národnosti, kromě britského kapitána Guye Bennetta-Pearce. Když s ním deník The New York Times dělal rozhovor, Putinovo vlastnictví nepřiznal, pouze potvrdil, že majitelem jachty je Rus.

Další důkazy, které investigativci kolem Navalného shromáždili, však hovoří poměrně jasně. Rusové na seznamech jsou totiž zároveň zaměstnanci ruských státních ozbrojených složek, konkrétně FSO (Federální ochranná služba). To je v podstatě agentura, která ochraňuje prezidenta Ruské federace a stará se o běžnou administrativu a správu jeho života a majetku.

Hned za kapitánem je v seznamu první důstojník Sergej Grišin. Pevčichová a spol. jeho jméno našli v telefonních seznamech pomocí „speciální aplikace“ jako „Sergej G FSO“. Přestože členové FSO zpravidla pracují v utajení, novinářům se povedlo s jednotkou spojit i řadu dalších jmen. Například lodníka Anatolije Furtela. Podle uniklých databází je registrován k práci na ulici Furmanova 10 v ruském Soči.

Přesně na tomto místě přitom sídlí místní pobočka FSO, která se stará o správu Putinova letního sídla Bocharov Rušej nacházejícího se v témže městě. Kompletní seznam i zdroje dat si můžete prohlédnout v původním článku v ruštině. Celkem je jen na prvních dvou listech seznamu třiadvacet lidí, ze kterých je s FSO spřízněna téměř polovina.

 „V Itálii, tisíce mil od Moskvy, zaměstnává lidi, kteří jsou oficiálně uvedeni jako Putinova ochranka a osobní personál. Stejní lidé, kteří Putinovi zajišťují život v jeho sídlech, létají do Itálie pracovat na jedné z nejdražších jachet světa,“ uvedla Marija Pevčichová.

Jednoho z členů posádky se povedlo spojit také s Putinovou předchozí jachtou Graceful. Ta byla po dokončení Šeherezády převedena do vlastnictví Gennadije Timčenka, ruského oligarchy a dobrého přítele ruského vládce. Ve skutečnosti ale nejspíš stále patří Putinovi.

Je nicméně velkou otázkou, zda Putin o svou novou jachtu skutečně přijde. Jak totiž popsal server iRozhlas, do jeho vlastnictví papírově spadá jen malý byt a vydělává 140 tisíc dolarů ročně (3,1 milionu korun). Postupné investigace (i týmu okolo Alexeje Navalného, který byl v úterý odsouzen na dalších devět let vězení) však odhalily mnohem větší majetek, včetně opulentního paláce na pobřeží Černého moře.

Odhady Putinova skutečného majetku se liší. Asi nejvyšší číslo uvedl Bill Browder, americký finančník, který v roce 2017 před Kongresem vypověděl, že Putinovo bohatství se pohybuje okolo 200 miliard dolarů. To by z něj v té době udělalo nejbohatšího člověka planety. Další odhady jsou přibližně poloviční.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym