V Jablonci poprvé otevřela škola vybudovaná miliardářem Dědkem. Děti se zde budou učit i robotiku

Dalibor Dědek chce v dětech vzbudit vášeň pro techniku již v útlém věku. Pomoci k tomu má investice do nové budovy Svobodné základní školy za 190 milionů korun.

dedek

Foto: Archiv Dalibora Dědka

Majitel Jablotronu Dalibor Dědek

0Zobrazit komentáře

Jméno Dalibora Dědka je spojeno nejen se společností Jablotron, ale také s řadou charitativních projektů. Právě dnes se žákům poprvé otevřela nová budova Svobodné základní školy, která stojí na místě, kde dříve sídlila Bižuterie v Jablonci nad Nisou. Nákladnou rekonstrukci objektu ve výši 190 milionů korun financoval Dědkův Jablotron, který nyní pracuje i na výstavbě nové ortopedické kliniky v Liberci.

Pozemek s fabrikou, v níž se vyrábělo zboží, pro které je Jablonec vyhlášený po celém světě, má Jablotron ve svém vlastnictví již delší dobu. Sousedí totiž s provozy podniku, který se od 90. let zabývá výrobou především zabezpečovacích a komunikačních systémů. Dalibor Dědek se však kromě byznysu věnuje také mecenášství. Odstartoval například iniciativu na podporu Ukrajiny ve válce s Ruskem. A právě snaha činit veřejné dobro je důvodem, proč se část bývalé továrny stala novým domovem Svobodné základní školy v Jablonci.

Tato instituce až doposud sídlila v provizorních prostorách, od dnešního dne však začne výuka probíhat v jednom z objektů někdejší fabriky, který si prošel kompletní rekonstrukcí, jejíž realizace měla vyjít na 190 milionů korun. Pro Dědka se jedná o splněný sen. Jak totiž řekl v rozhovoru pro SZ Byznys, již dlouho přemýšlel o škole, díky které by měl Jablotron technické specialisty.

Uvažoval proto o zřízení technického lycea, nakonec se však dopátral toho, že problém nedostatku specialistů v regionu začíná již na základních školách. Technických škol je v okolí dostatek, zájem o ně je však mezi studenty malý. „Mám pocit, že základnímu školství se daří žáky tak vyděsit matematikou a fyzikou, že na technické školy nechtějí. Proto jsem chtěl udělat něco už na začátku vzdělávání, aby děti měly matematiku, fyziku a technické předměty rády,“ řekl pro SZ Byznys.

jablonecka-sola1

Foto: Venclovský Architekti

Vizualizace budovy Svobodné základní školy v Jablonci

Důvod, proč Dědek vložil své naděje právě do Svobodné základní školy v Jablonci, pramení z již existujícího spojení mezi touto vzdělávací institucí, Jablotronem i samotnou rodinou Dalibora Dědka. I přesto, že se škola od 90. let, kdy byla založena, vypracovala na renomovanou instituci, nabízela pouze vzdělání prvního stupně. Před třemi lety však začal Dědek spolupracovat s ředitelkou školy Dagmar Sacherovou na rozšíření vzdělání i na druhý stupeň. Výuka ovšem probíhala v prostorách, které tomuto účelu příliš nevyhovovaly.

To se však nyní mění a žákům spolu s učiteli se otevírá zázemí, které pojme až 200 dětí. Jak již z názvu instituce vyplývá, od klasické základní školy se v některých ohledech odlišuje. Svoboda a její hodnota hraje ve výuce velmi důležitou roli. Škola se však liší i v dalších detailech. Každý ročník má pouze jednu třídu s přibližně dvacítkou žáků a i kantoři jsou vybíráni tak, aby předávali žákům znalosti formou, která děti co nejvíce obohatí a zároveň bude zábavná.

Dalibor Dědek (66)

  • Majitel skupiny technologických firem Jablotron Group a.s.
  • V roce 2016 odešel do částečné penze, ze které se však musel v minulém roce vrátit a opět převzít otěže Jablotronu coby jediný vlastník.
  • V minulém roce prohlásil, že Jablotron nikdy neprodá.
  • Kromě podnikatelských aktivit se věnuje také mecenášství. Pečuje o přirozenou tvář Jizerských hor, založil domov důchodců i noclehárnu pro bezdomovce a podporuje Nadační fond Neuron.
  • Nyní financoval přeměnu bývalé budovy původní Bižuterie na školní budovu pro 200 žáků.
  • Jeho jmění je odhadováno na 7,7 miliardy korun.

Například jako učitel matematiky a fyziky, tedy stěžejních předmětů pro následnou specializaci v technice, bude na škole působit bývalý zaměstnanec Jablotronu. Právě kvalitu učitelů Dědek označuje za jeden z nejdůležitějších elementů, s nimiž stojí a padá kvalita školství.

V nové škole, na níž vychází školné na 25 tisíc korun ročně, budou mít pedagogové i žáci k dispozici moderně zařízené učebny, mezi kterými budou i prostory vybavené pro výuku robotiky, truhlářské a hudební dílny či žákovské kuchyně. A zajímavým prvkem je i využití faktu, že škola sousedí s vedlejším domovem důchodců, na který nechal Jablotron přeměnit jinou bývalou budovu závodu na výrobu bižuterie. Škola má v plánu s domovem důchodců vytvořit sdílenou zahradu, ve které se budou moci setkávat generace a vzájemně se obohacovat.

K dalším mecenášským aktivitám Dalibora Dědka spojeným s vědou a vzděláváním patří podpora Nadačního fondu Neuron. Dědek také dlouhodobě pečuje o tvář Jizerských hor, když skoupil některé tamní louky, aby zabránil zástavbě. Dnes jsou na nich provozovány pouze zimní běžkařské tratě. Zároveň koupil, nechal opravit a otevřel turistům Prezidentskou chatu, která je jednou z nejstarších turistických chat v Jizerkách.

Mimo to se také zaměřuje na podporu zdravotnictví prostřednictvím finančních darů okolním nemocnicím a nyní také projektem nové ortopedické kliniky v Liberci, díky které by ve městě pod Ještědem měla vzniknout zcela nová instituce nabízející komplexní služby v oblasti ortopedické léčby. Za tímto účelem již měla být zakoupena budova, nyní se projektuje samotná klinika.