V Kuřimi vzniklo technologické pískoviště. Experimentují tam s roboty i rozšířenou realitou

Projekt pod hlavičkou Jihomoravského inovačního centra dovolí výrobním firmám vyzkoušet inovativní postupy průmyslu 4.0.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

20200313-intemac_solution_web-14-min

Foto: Intermac /JIC

Na vybavení centra se podílelo finančně patnáct firem

0Zobrazit komentáře

Čtrnáct kilometrů severně od Brna leží jedenáctitisícové město Kuřim. Jestli na něco může být hrdé, tak především na svou průmyslovou zónu. Ta byla už za druhé světové války natolik významná, že byla bombardována – a dnes se v ní vyrábí obráběcí stroje, litiny, kabely nebo komponenty do aut. Postupně se ale modernizuje a chce být výkladní skříní pro nové technologie a průmysl 4.0.

I proto zde inovační agentura JIC před osmi lety zřídila Intemac, inovační středisko, které se zaměřuje právě na výrobní firmy a pomáhá jim v digitalizaci a robotizaci. V jeho rámci ve středu otevřelo i nový prostor, kde si firmy budou moci vyzkoušet nové výrobní postupy třeba ještě předtím, než je samy zavedou do provozu. Vzniklo tu tedy pomyslné pískoviště, kde mohou experimentovat s novými technologiemi.

„Představte si firmu, která chce zefektivnit výrobu zapojením robota. Právě u nás si může celý proces s našimi experty a partnery otestovat a robota vyladit tak, aby s výrobkem manipuloval správně,“ říká šéf Intemacu Radomír Zbožínek. Firmy si budou moci otestovat třeba pokročilé technologie k automatizaci výroby, vision systémy, podnikový informační systém IntemacWorks, inteligentní manipulaci s materiálem nebo třeba rozšířenou realitu pro potřeby údržby.

Zbožínek upřesnil, že prostor vznikl z poptávky firem, s nimiž Intemac již spolupracuje. Partnerů za osm let fungování nasbíral zhruba šest desítek. „Začali jsme s osvětou, kdy jsme firmám říkali, že je potřeba se na průmysl 4.0. připravit. Následně jsme přistoupili k analýzám a poradenství a teď kompletujeme servis samotným experimentálním prostorem,“ doplnil Zbožínek pro CzechCrunch. V tuto chvíli si zájemci z řad firem mohou vyzkoušet osmnáct různých postupů.

Na současném vybavení se podílelo společně s Intemacem dalších patnáct firem, které dodaly jednotlivé komponenty. Celkové náklady na výstavbu infrastruktury činí necelých 56 milionů korun. Více než třetinu z nich získal kraj z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu.

intermac5-min

Foto: Intermac /JIC

Prostory nového centra v Kuřimi

Prostor ve středu slavnostně otevřeli i zástupci Jihomoravského kraje. „Inovace jsou na jižní Moravě doma. Firmy s vysokou přidanou hodnotou přinášejí regionu pracovní místa, finance, prestiž i stabilitu. Potřebujeme, aby výrobní firmy nejen držely krok, ale aby byly – v nejlepším případě – napřed,“ dodává hejtman Jan Grolich.

Intemac není zdaleka jedinou entitou, kterou JIC zřizuje. Zejména v Brně funguje už sedmnáct let, sdružuje více než sto expertů na různé oblasti podnikání a ročně podporuje přes sto firem. Loni například otevřel i kreativní prostor Kumst, který se zaměřuje zejména na lidi pracující v kreativních odvětvích.

Načítám formulář...