V Brně se otevřel kreativní prostor Kumst. Podpoří tisíce lidí, kteří pracují v tvůrčích odvětvích

Jiří SvobodaJiří Svoboda

kumst3-min

Foto: JIC

Kreativní prostor Kumst v Brně

0Zobrazit komentáře

Události posledního roku a půl ukázaly, že klidné, povzbuzující a vhodné místo na práci je k nezaplacení. Byť pandemie teprve pomalu odeznívá, v Brně se otevřel pro veřejnost nový prostor, který povznáší myšlenku coworkingového místa na novou úroveň. Jmenuje se Kumst a zaměří se převážně na tisíce lidí, kteří v jihomoravské metropoli pracují v kreativních a kulturních odvětvích.

Prostor s užitnou plochou 2 700 metrů čtverečních nabízí pracovní místa, zasedací místnosti i zázemí na akce pro více lidí – ty by měly být zejména vzdělávací a networkingové. Mezi svými cíli deklaruje Kumst budování silné komunity kreativců, kteří zde budou především podnikat a propojovat se mezi sebou. A to jak na individuální bázi, tak firemní.

Jak by mohlo v budoucnu dění v Kumstu vypadat, přiblížil nedávno i slavnostní otevírací týden. Na Kumst Design Marketu se například představili lokální tvůrci kosmetiky, módy, šperků, ale i grafiky. Součástí vůbec prvního dne provozu bylo třeba autorské čtení, koncert, taneční workshop nebo videomapping.

kumst2-min

Foto: JIC

Kreativní prostor Kumst v Brně

Projekt patří pod hlavičku Jihomoravského inovačního centra (JIC), které se o tvorbu podobného prostoru snažilo přibližně deset let. Studie, kterou v roce 2014 připravilo JIC pro město Brno, následně ukázala, že jen v brněnských firmách spadajících mezi kulturní a kreativní průmysly pracuje přes dvacet tisíc lidí.

„Jedná se třeba o designéry, architektonická studia, vydavatelství, reklamní agentury, herní vývojáře i hudební průmysl,“ upřesňuje principálka Kumstu Zdeňka Hubáček Kujová cílovou skupinu, která najde v Kumstu druhý domov. Dále se bude jednat i o softwarové inženýry či rozhlasové a televizní tvůrce.

Několik let trvající průtahy a diskuze kolem revitalizace prostor bývalé Káznice na Cejlu vedly nakonec k tomu, že JIC se rozhodlo využít bývalých prostor Fakulty výtvarných umění a VUT. Kumst tak našel domov ve funkcionalistické budově v ulici Údolní nedaleko centra města. Jak ukazují dobové záznamy, nejdříve zde sídlila akademická menza či kino a vnější profil domu zůstal dodnes nezměněn.

„Kreativní hub nám otevřel nové možnosti, abychom mohli rozvíjet další inovační oblasti. Osobně mám radost z toho, že právě v Kumstu bude mít sídlo úplně první Herní klastr v České republice,“ komentuje radní pro vědu, výzkum, inovace a informační technologie Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka.

Původně se měl Kumst otevřít veřejnosti už loni na podzim, ale vzhledem k další vlně pandemie bylo slavnostní otevření odloženo na letošní září. Mimo jiné při něm zástupci města i JIC pokřtili tamní zasedací místnosti podle brněnských osobností kreativních a kulturních průmyslů.

kumst___096-prokopius-min

Foto: JIC

Mezi svými cíli deklaruje Kumst budování silné komunity kreativců

Diskuze (0)

Novinka

Anonym