V New York Times zvolili vlajkový Braun nejlepším holicím strojkem. Kéž by ho měl Alexandr Veliký

Nová elitní třída holicích strojků od Braunu disponuje třeba cestovním obalem s integrovanou nabíječkou. Péče o vousy ale nebyla vždy tak vybraná.

Luboš KrečLuboš Kreč

stroj

Foto: Braun

Holicí strojek Braun S9 a cestovní obal včetně integrované nabíječky

Hladce oholená tvář, čtyřdenní strniště, nebo chirurgicky střižený knír? Ne vždycky je nutné zajít do barbershopu. Pro náročné tu jsou i elektrické holicí strojky, jimž  přibývají další a další funkce. Třeba jako Braun S9, který se navíc dokáže nabíjet zabalený v tašce. Svým způsobem splněný sen Alexandra Velikého či Jeana-Jacquese Perreta z osvícenské Francie.

Muže doby kamenné si jeho dnešní prapotomek představí nejspíš jako zavalitého, hrubého, do kůží zabaleného a především zarostlého. Víceméně tak mohl i vypadat, určitě se pravidelně nekoupal a nenavštěvoval kadeřníky, ale… holil se. Archeologové uvádějí, že zhruba před 60 tisíci let naši předci objevili, že se mohou s pomocí mušlí nebo zaostřených obsidiánů zbavit vousů, a minimálně někteří tak činili.

Proč? Možná elegance, možná hygiena, možná praktičnost a možná také prevence. Před čím, to vysvětlil nejznámější antický průkopník prospěšnosti hladké tváře, císař Alexandr Veliký. Dlouhý vous podle něj zbytečně zvyšoval riziko, že za něj nepřítel v boji chytne vojáka a smýkne s ním. To už dnes sice není moc urgentní motivací, ale holení se postupně stalo pevnou součástí rutiny velké části mužské populace (ale třeba Amišové, ortodoxní Židé nebo muslimové si vousy nechávají).

Větší rozmach holení zažilo od konce 18. století, kdy Francouz Jean-Jacques Perret přišel s první břitvou. Perret dokonce vydal o holení a jeho důležitosti knihu s názvem Pogonotomie aneb Umění, jak se sám oholit. Jedním z jeho pokračovatelů byl americký obchodník King C. Gillette. To byl ale pořád svět žiletek a břitev. Až zkraje 20. století se začal rozmáhat jiný trend – elektrické holicí strojky.

s9

Foto: Braun

Holicí strojek Braun S9

Autorem prvního funkčního elektrického strojku byl v Americe usazený německý inženýr Johann Brücker. Patentoval si ho už v roce 1913 a dalších dvacet let jej vylepšoval, podobně jako mnoho dalších strojů a zařízení, kterým se věnoval. Do masové produkce se jeho holicí strojek dostal v roce 1937 díky spolupráci se společností Sunbeam a jmenoval se Shavemaster.

V témže roce plány na vlastní strojek spřádal na druhé straně Atlantiku i jiný německý konstruktér – Max Braun. Už už ho chtěl ve své fabrice začít vyrábět, jenže Adolf Hitler rozpoutal válku, německý průmysl se musel přeorientovat na zbrojní produkci, a tak s holicím strojkem čekal až na druhou polovinu 40. let. Braunův první model označený S50 se na trh dostal v roce 1950.

Jeho planžetový systém se postupně uchytil po celém světě a dnes Braun patří mezi tři největší výrobce elektrických holicích strojků na světě. Braun se v 60. letech minulého století strategicky propojil s koncernem Gillette a dnes jsou obě značky součástí největší spotřebitelské skupiny světa Procter & Gamble.

Vítěz testu

Písmeno S, které Max Braun se svými syny zvolil už pro svůj první strojek S50, firma neopustila ani po více než 70 letech. I dnes nabízí modely s tituly S3, S5, S7 a také novou vlajkovou loď S9, která se vyrábí v Německu a je k dispozici i v úpravě Pro+. Když nedávno americký deník New York Times zjišťoval, jaký je nejlepší elektrický holicí strojek, jeho test vyhrála právě dvojice Braun S7 a S9.

„Nabízí nejlepší možné oholení i pro pány s hustým vousem, má akorát vyšší cenu,“ napsali autoři srovnávací recenze a dodali: „S9 nastavil standard a rychlost, u které se naprostá většina našich testovačů shodla, že převyšuje všechny ostatní produkty.“ V souvislosti s tím stojí za zmínku, že Braun na strojky poskytuje pětiletou záruku.

Nejde ale jen o to, že holicí hlava je polohovatelná a může se naklánět až o 40 stupňů, že má pět holicích prvků a pod ní je umístěný i vestavěný trimmer pro zastřihávání delších vousů. Součástí některých balení Pro+ je navíc stanice, která se o strojek postará. Automaticky vybere čistící program, hygienicky zařízení vycídí, čímž mimo jiné prodlužuje životnost břitů a optimalizuje i jejich výkon. Strojek pak rychle vysuší a nabije ho. Braun stanici SmartCare (ve starším provedení) poprvé představil v roce 2001 u svého modelu Syncro System 7680 a tehdy se na ní jako designér ještě podílel známý konstruktér Roland Ullmann.

trimmer

Foto: Braun

Použití zastřihovače Braun BT9 může být i doma na úrovni barbershopu

Standardní výdrž baterie aktuálního holicího mercedesu je šedesát minut a její li-ion akumulátor se dokáže nabít do provozuschopného stavu za pět minut. Navíc součástí některých balení je i cestovní obal s integrovanou nabíječkou, což kapacitu S9 zvyšuje o polovinu na 90 minut. Ti, kteří potřebují opravdu intenzivní péči o svůj plnovous, by asi měli sáhnout i po zastřihovači z devítkové série s označením BT9, který také sází na kovové břity.

Když Jean-Jacques Perret vydával v roce 1770 svou Pogonotomii (a mimochodem rok předtím jej Ludvík XV. učinil coby vyhlášeného odborníka na ostřené nástroje všeho druhu dvorním nožířem), holicí strojek byl ještě hudbou daleké budoucnosti. Ostatně samotná elektřina byla tehdy předmětem prvních experimentů a teoretických prací, baterie Alessandra Volty se objevila až roku 1800, Michael Faraday objevil elektrický motor v roce 1821. Perretova obsese hladkým oholením – jedné z jeho břitev se kvůli její ostrosti říkalo podřezávací – by ale strojkem, jako je Braun S9 Pro+ nebo jeho sesterský zastřihovač vousů BT9, byla podle všeho naplněna.

CC Native

Partnerem článku je Braun