V pandemii byla investorka Cathie Wood za hvězdu. Teď ale její fond padá a svět už zase vzhlíží k Warrenu Buffettovi

Luboš KrečLuboš Kreč

cathie-wood-2

Foto: Ark Invest

Známá investorka Cathie Wood ze společnosti Ark Invest

0Zobrazit komentáře

Sláva je pomíjivá. V Hollywoodu stejně jako na Wall Street. Investorka Cathie Wood, která svou slávu získala mohutnou sázkou na technologické akcie v čele s Teslou, by mohla vyprávět – loni touto dobou byla za hvězdu, teď na ni všichni ukazují prstem. Jenže nic není a nebude, jaké se zdá.

Zajímá vás dění kolem Elona Muska? Baví vás technologické firmy? Tak si objednejte náš newsletter Elon & The Musks, rozesíláme ho každé pondělí. A víte proč? Protože v pondělí se Musk narodil. K odběru se můžete přihlásit zde.

***

Elon & The Musks #8

Jak vypadá trapas v přímém přenosu? Třeba když uznávaná televize vysílá živý rozhovor se slavnou investorkou, vše běží přes Zoom a po půl hodině se na obrazovce před celým světem objeví výzva k aktivaci předplatného, aby si šlo povídat déle než 40 minut. Což se u interview plánovaného na hodinu může hodit… Přesně to se minulý týden stalo stanici CNBC, když zpovídala Cathie Wood. Její fond Ark Invest má navíc ve svém portfoliu akcie Zoom Video Communications, což celé situaci přidalo na delikátnosti.

Šestašedesátiletá finančnice následně sdílela na Twitteru, kde ji sleduje přes milion lidí, že se svou firmou televizi CNBC klidně přispějí na předplatné. Takovou nahrávku na smeč si nemohla nechat ujít. Zvlášť v době, kdy to je spíš ona, kdo se musí bránit a odrážet útoky a vtípky. Protože jestli v roce 2020 platila za hvězdu Wall Street, letos je naopak jejím otloukánkem. A stejně jako tehdy i dnes to pramení z čísel.

Cathie Wood založila fond Ark Invest v roce 2014 s tím, že se bude soustředit na progresivní a inovativní technologické firmy. Že si z nich bude vybírat ty nejnadějnější – což neznamená nejziskovější – a jejich akcie použije jako podkladová aktiva pro vznik ETF fondů, které umístí na burzu. Před osmi lety to byla celkem odvážná strategie, ostatně Wood kvůli tomu musela změnit práci, protože v té předchozí ji s takovým nápadem poslali k šípku.

A popravdě řečeno, celkem dlouho to na žádnou oslňující jízdu nevypadalo. Když na burze debutovaly v říjnu 2014 akcie jejího hlavního ETF fondu pod zkratkou ARKK, obchodovaly se kolem dvaceti dolarů. Po čtyřech letech se jejich cena dostala ke 40 dolarům, což není vůbec špatné, odpovídá to nárůstu o 25 procent ročně, ale těžko vám to zadělá na oslavné titulky. Ten moment přišel za další dva roky – v pandemickém roce 2020.

Jestli z covidové lekce někdo vyšel vítězně, byly to technologické firmy. Ty, které se věnují analýze dat, online zábavě, e-commerce, video konferencím, autonomnímu řízení, cloudu, kryptoměnám… A přesně tak bylo a pořád je poskládané portfolio Ark Innovation Fund ETF. Největší pozici v něm zastávají akcie Tesly, následuje internetová televizní služba Roku, lékařská online platforma Teladoc, v první desítce nejvíce zastoupených akcií v rámci ARKK je i společnost UiPath se silnou českou stopou.

elon

Ilustrace: Richard Cortez/CzechCrunch

Newsletter Elon & The Musks

Rok 2020 byl proto ve znamení raketového růstu, začínalo se na 50 dolarech za akcii, končilo na 125 dolarech. V únoru 2021 hodnota dokonce pokořila 156 dolarů. Přidat za třináct měsíců 200 procent, to se jen tak nevidí. Z Cathie Wood byla rázem celebrita, geniální investorka, která chápe dynamiku doby, ví, co společnost žádá a má na to nahradit na piedestalu Warrena Buffetta, který jako by svou skepsí ke startům dával najevo, jak moc je za zenitem.

A dnes? Během posledního roku hodnota akcií ARKK spadla o 55 procent. Od začátku roku 2022 je to celých 33 procent dolů. Příčiny jsou jasné – trhy se vrací k normálu, americká centrální banka chystá zvyšování úrokových sazeb, což nepřeje méně profitabilním firmám, z burz se stahují drobní retailoví klienti, kteří poháněli růst startupových titulů.

Pro srovnání index S&P 500, který sleduje největší americké společnosti, letos oslabil o devět procent, konkurenční Nasdaq 100 o 15 procent. A kolem Cathie Wood začínají kroužit supy, objevilo se několik fondů a aktivistických investorů, kteří věří, že její fond půjde dál dolů, takže na pokles sází a chtějí na něm vydělat. Cathie Wood se snaží hrát s pokerovou tváří: „Sázet proti inovacím v Americe je bláznovství,“ říká.

V interview na CNBC kromě odmítnutí útoků na sebe a svůj fond Wood také prohlásila: „Dejte nám pět let.“ Prý je třeba dopřát společnostem, které pořád ještě ve velkém pálí hotovost, dost času se ukázat. Vždyť i ten Buffett ho dostal – a, jak jinak, měl pravdu. Hodnota akcií Berkshire Hathaway za posledních dvanáct měsíců stoupla o 28 procent, jen letos to bylo o čtyři procenta. Což je o míle dál, než index navázaný na S&P 500 nebo fond spoléhající na intuici a odhad Cathie Wood.

Jenže za pár měsíců může být všechno jinak, jak jsme se už přesvědčili celkem nedávno…

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Komise pro cenné papíry prý jde po Tesle a jejím šéfovi tak tvrdě, že to připomíná harašení. Ne to sexuální, ale byznysové.
  • ? Akcie před rokem a půl rozdělovala Tesla, nyní se k témuž chystá i SpaceX. Akorát vesmírná společnost nemá cenné papíry veřejně obchodované.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? -6,5%

71,3 IEM*