Elektromobilitou za dobrou věc. Elon Musk daroval na charitu akcie Tesly za více než sto miliard korun

Jiří SvobodaJiří Svoboda

elonmusk3

Foto: NASA/Kim Shiflett

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

0Zobrazit komentáře

Průkopník v komercializaci vesmíru, mozkových implantátech i elektromobilitě. Takového zná svět Elona Muska. V mezičase si ovšem najde čas i na štědrou charitativní činnost, která z něj dělá jednoho z největších dárců ve Spojených státech. Ta mu zároveň může pomoci s nezanedbatelnými daňovými povinnostmi.

Loni v listopadu Elon Musk věnoval přes pět milionů akcií své automobilky Tesla na charitu. Jejich hodnota podle tehdejších průměrných cen činila zhruba 5,74 miliardy dolarů (přibližně 120 miliard korun v aktuálním kurzu). Ukazuje to zpráva pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), která byla zveřejněna v pondělí.

Jak podotýká server CNN Business, částka z něj dělá druhého největšího dárce ve Spojených státech za minulý rok. Více už se činila jen nadace Billa a Melindy Gatesových s 15 miliardami dolarů. Ta sama se zároveň řadí k vůbec největším nadacím na světě.

Na co konkrétně miliardy dolarů putovaly, však není ze zprávy patrné. Ani Tesla nezveřejnila další detaily. Musk už v minulosti založil vlastní nadaci, ovšem její webová stránka nabízí jen stručné informace o činnosti. Věnovat se má „výzkumu obnovitelných zdrojů energie, výzkumu vesmírného bádání s lidskou posádkou, pediatrickému výzkumu, vědeckému a technickému vzdělávání či vývoji bezpečné umělé inteligence“. Vyjma pediatrie tedy de facto všem oblastem, kterým se Musk věnuje běžně.

Dar na charitu by mohl pomoci snížit Muskovu daňovou povinnost, upozornila agentura Bloomberg. Musk už před časem uvedl, že za loňský rok na daních v důsledku využití akciových opcí zaplatí přes 11 miliard dolarů. Taktéž loni v listopadu totiž známý podnikatel nechal uživatele Twitteru hlasovat o tom, zda má prodat deset procent svých akcií Tesly. Hlasování se zúčastnilo přes 3,5 milionu lidí, zhruba 58 procent se vyslovilo pro prodej.

Od té doby už Musk prodal akcie v hodnotě 16,4 miliardy dolarů (350 miliard korun), ovšem spíš než o výsledek twitterové ankety se jednalo o způsob, jak mohl Musk splnit své daňové závazky a zároveň získat možnost v budoucnu uplatnit zmiňované akciové opce, které mu dávají právo nakoupit akcie Tesly za zvýhodněnou cenu. Ty však mají omezenou platnost, část těchto opcí vyprchá už letos v srpnu.

Musk je nejbohatším člověkem na světě, podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, dosahuje hodnota jeho majetku aktuálně zhruba 227 miliard dolarů. Loni ho k daru, který by přispěl k vyřešení hladu na celém světě, vyzval na Twitteru i šéf Světového potravinového programu OSN. „Pokud potravinový program OSN dokáže v tomto vlákně přesně popsat, jak šest miliard dolarů vyřeší hlad ve světě, okamžitě prodám akcie Tesly a udělám to,“ napsal Musk v říjnu na Twitter.

S přispěním ČTK.