V Paříži znovuotevřel pohádkový Disney hotel. Má téměř 500 pokojů a zdobí jej křišťálový zámek z Česka

V pohádkovém ráji nejen pro děti je toho hodně k vidění. Hned u vchodu však hosty upoutá zářivý křišťálový zámek, který vznikl v Kamenickém Šenově.

disney-nahled

Foto: Disneyland Paris

Luxusní Disney Hotel zdobí křišťálové svítidlo z české Preciosy

0Zobrazit komentáře

Na konci ledna letošního roku se v pařížském Disneylandu otevřely dveře prvního hotelu na světě, který má pět hvězd a celý se nese v duchu Disney světa. Jde tak nejspíš o jediné místo, kde se mohou hosté zcela vžít do role slavných pohádkových postav, především tedy princezen a princů. Pařížský pohádkový hotel má navíc i českou stopu. V jeho lobby se totiž nachází zámek Šípkové Růženky vytvořený z křišťálu, který vznikal v Kamenickém Šenově pod rukama sklářských mistrů z Preciosy.

Hotel v pařížském Disneylandu byl poslední tři roky uzavřený a procházel velkou proměnou. Nyní jej společnost Disney označuje za vlajkovou loď přepychového pohostinství. Nachází se zde 487 pokojů a apartmánů, které jsou inspirované známými příběhy z produkce studia. Pohádkový interiér doplňuje důraz na co největší pohodlí, hosté si tak mohou vybírat například z polštářového menu, aby měli k dispozici tu nejlepší možnou oporu hlavy.

Královskému pojetí hotelu odpovídají i královské ceny. Pokoje se zde dají sehnat převážně za 1 500 až 2 000 dolarů za noc, což je v přepočtu 35 až 60 tisíc korun. Když si však pokoj zarezervujete s velkým předstihem, můžete se dostat i pod 25 tisíc korun. Noc v jednom z nejvíce přepychových pokojů – královském apartmá stylizovaném do pohádky Ledové království – vychází na přibližně 250 tisíc korun.

Do snového světa ale hosté vstoupí už v momentě, kdy se objeví v hotelové lobby. Ta je inspirovaná knihovnami světoznámých francouzských zámků a na první pohled zaujme šestimetrovým svítidlem z křišťálu, které znázorňuje zámek Šípkové Růženky. Vytvořili jej sklářští mistři v severočeské společnosti Preciosa Lighting. Projekt dokonce vyžadoval zapojení téměř všech profesí ze sklárny a práce na něm trvala společně s instalací tři roky.

Nejprve bylo nutné začít výrobou 70 zbrusu nových forem tak, aby mohli skláři vytvořit všechny komponenty pro stavbu magického zámku. Pak mohly začít vznikat jednotlivé části jako věžičky, brány, patra věží, které společně vytvořily křehký křišťálový zámek. Všechny křišťálové komponenty jsou přitom ručně foukané a díky přídavku sody jsou v nich drobné bublinky, které dávají větší intenzitu světlu procházejícímu skrz.

Zámek v lobby jako by plul, protože je nainstalovaný uprostřed závoje tvořeného jedenácti tisíci ověsy s perlami, kapkami a drobnými hvězdami. Ty jsou naprogramované tak, že se postupně rozsvěcí a vytváří ještě o něco kouzelnější dojem, než kdyby bylo světlo statické. Výzvou pro skláře pak bylo vymodelovat z křišťálové hmoty největší, geometricky řezané hvězdy. Je jich celkem 363 a v Kamenickém Šenově se rozhodli propojit tvarované spékané sklo s ručním broušením a leštěním.

„Křišťálový zámek, který Preciosa Lighting vytvořila pro luxusní hotel v Paříži, je nejen ukázkou nadčasovosti křišťálu, ale i našich znalostí práce s tímto krásným materiálem. Propojení tradičního sklářského řemesla s inovativním přístupem k designu a práci se světlem nám umožnilo vytvořit čarokrásnou světelnou dominantu prostoru. Instalace v Paříži je pro návštěvníky zdrojem nejen světla, ale i pohádkových emocí,“ říká o instalaci Lucie Karlová, generální ředitelka Preciosa Lighting.

Skláři pro tvorbu křišťálového objektu využili také technologii leptání skla, díky čemuž stříšky zámku vypadají, jako by byly pokryté jinovatkou. Některé z ručně foukaných komponentů byly na hraně proveditelnosti – největší z nich totiž měří na výšku půl metru. Pro rozsvícení křišťálového zámku se v Preciosa Lighting rozhodli netradičně použít optická vlákna. Jejich délka v instalaci je větší než jeden kilometr. Celé svítidlo pak váží 1 200 kilo.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym