V Plzni otevírá Semlerova rezidence. Návštěvníci se zde mohou ponořit do Raumplanu architekta Loose

Po rekonstrukci, která trvala téměř dekádu, se otevírá nejrozsáhlejší bytová realizace podle konceptu architekta Adolfa Loose v Plzni.

semler-nahled-1

Foto: Západočeská galerie v Plzni

Semlerova rezidence se 23. září otevře veřejnosti po mnohaleté rekonstrukci

0Zobrazit komentáře

Ve 30. letech minulého století se manželé Semlerovi setkali s architektem Adolfem Loosem, aby pro ně ve spolupráci s Heinrichem Kulkou v jejich bytovém domě vytvořil několikapodlažní byt, který se měl stát jakousi vilou v domě. Vznikl tak prostor, který vychází z Loosova konceptu Raumplanu, spočívajícím v prolínání různých výškových úrovní v závislosti na jejich funkci a významu v obytném prostoru. Vestavbu připomínající pražský dům Františka Müllera je možné navštívit od 23. září.

Adolf Loos se zapsal do architektonické historie svým puristickým přístupem a pohrdáním okázalou zdobností. Realizace, které vznikly na základě jeho návrhů, jsou funkční, minimalistické a nadčasové. A přesně taková je vila v domě, kterou společně s Heinrichem Kulkou navrhl pro manžele Semlerovy. Architekti navíc měli volnou ruku v úpravě stropních konstrukcí, díky čemuž se nemuseli držet standardního jednopodlažního konceptu.

Celý interiér se tak v šesti úrovních rozvíjí kolem centrální obytné haly, která se rozprostírá na padesáti metrech čtverečních. Samotná hala má výšku dvou podlaží a osvětlují ji velkoformátová posuvná okna, proti kterým je umístěna galerie a nad ní knihovna. Ze středu se prostor rozbíhá do dalších místností, jako jsou ložnice, dětské pokoje, pokoj vychovatelky, hostinský pokoj a kuchyně.

semler-raumplan

Foto: Západočeská galerie v Plzni

Několikapodlažní byt vznikl vestavbou do objektu bytového domu

„K hale pod galerií přiléhá ještě odpočinkový kout a bar. Prostor obytné haly byl řešen symetricky podle podélné osy, kterou pohledově ukončuje krb, vsazený v ploše provedené z kamenných kvádrů. Dominantou protější stěny se stal rozměrný obraz Život Tsongkhapy pochazející z Tibetu 18. století a znázorňující život tibetského buddhistického světce a učitele,“ uvádějí zástupci Západočeské galerie v Plzni.

Rodina Oskara Semlera v roce 1938 emigrovala do Austrálie a v roce 1942 přešel dům do vlastnictví Německé říše. Štěstí s jeho znovunabytím neměli původní majitelé ani po návratu, kdy jako konfiskovaný majetek v roce 1950 přešel na město Plzeň a poté do vlastnictví státu. Jejich byt byl poté rozdělen na čtyři bytové jednotky a využíván mimo jiné jako sociální bydlení. Od roku 1969 je kulturní památkou, v roce 2014 se stal kulturní památkou celý dům.

Interiéry se navzdory četným zásahům dochovaly v překvapivém rozsahu, jejich technický stav byl však žalostný. Některé části bytu poškodila zatékající voda, utrpěly jak mahagonové podlahy a obklady, tak zlacený kazetový strop v knihovně nad galerií. Památka si proto dlouho říkala o důkladnou rekonstrukci. Ta začala po tom, co ji Plzeňský kraj svěřil do správy Západočeské galerie v Plzni.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Instituce naplánovala celkovou rekonstrukci do několika etap. Postupně byly opraveny střechy, izolace, vybouraly se nánosy v podobě novodobých konstrukcí a podařilo se zrehabilitovat a zrestaurovat nejpoškozenější prostory. Od roku 2019 probíhala nejzásadnější část rekonstrukce, která spočívala ve stavební opravě celého objektu.

Podařilo se rovněž zrestaurovat většinu dochovaného vybavení historického bytu, jakož i obnovit mnoho cenných detailů. Mezi nimi jsou podlaha velké obytné haly, prostory kuchyně a přípravny, pokoje manželů Semlerových, dětské pokoje či horní hala.

„Nejnáročnější byla oprava osmibokého prostoru jídelny, kde musel restaurátor kompletně rozebrat silně narušené mahagonové obklady, náročně je zrestaurovat včetně srovnání deformovaných desek a před koncem prací zase osadit na původní místa,“ dodávají.

Semlerova rezidence knihovna

Foto: Západočeská galerie v Plzni

Cennou součástí interiéru je knihovna s kazetovým, zlatě zdobeným stropem

Návštěvníci si budou moci interiér prohlédnout v rámci dvou okruhů. Během základního si projdou patnáct místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových. Součástí základní prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně.

Rozšířený okruh o délce 110 minut zahrnuje promítání pořadu Trojrozměrný život Adolfa Loose a případně na přání i zhlédnutí staršího pořadu Plzní Adolfa Loose provází David Vávra. Okruh obsahuje prohlídku expozice s názvem Kabinet plzeňské architektury 1874–1939 v bývalém pokoji vychovatelky, kde jsou umístěny čtyři architektonické modely, původní psací stůl architekta Karla Lhoty a expozice o vývoji architektury města s promítáním smyček fotografií.

Podle zástupců Západočeské galerie se cena rekonstrukce vyšplhala na 110 milionů korun. Finančně se na ní podílely Plzeňský kraj a Evropská unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu.

Semlerova rezidence v Plzni

Foto: Západočeská galerie v Plzni

Cena rekonstrukce se vyšplhala na 110 milionů korun

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Do Prahy míří přehlednější navigace celá v černém. K vidění už je v metru na Palmovce

Pilotní projekt si mají lidé prohlédnout a v anketě se podělit o dojmy. Nový orientační systém by se měl po městě objevovat od příštího roku.

Eliška NováEliška Nová

novemetro

Foto: ROPID

Novou grafickou podobu navigace můžete porovnat s tou stávající

0Zobrazit komentáře

Pohyb po Praze by už brzy měl být přehlednější a snazší. Především pro lidi, kteří do metropole přijedou. Hlavní město totiž instaluje zcela novou navigaci a celý informační systém. Vyznat se tak například v metru by již pro návštěvníka neměl být problém. Nová podoba orientačních cedulí je už k vidění na Palmovce. A lidé mají možnost se k její podobě vyjádřit.

Kompletně bude Palmovka novými cedulemi osazena do konce týdne. Už nyní je ale několik z nich vidět ve stanici metra. Jsou černé s bílými nápisy. Vedle nich ale budou k vidění i ty původní, aby si lidé mohli prohlédnout rozdíl a porovnat starou i novou variantu.

Na Palmovce jde o pilotní projekt. Cestující budou mít možnost říci, jestli jim na nové navigaci něco chybí, nebo zmínit další připomínky. Anketa mezi lidmi by se měla konat ještě letos. Město, dopravní podnik a regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) pak tyto připomínky vyhodnotí. Autoři slibují, že připomínky veřejnosti do finální podoby navigačního systému zahrnou.

metronavigace4-min

Foto: ROPID

Nový systém bude nejen v metru, ale i nad zemí

metronavigace2-min

Foto: ROPID

Cedule ukážou, kam vedou východy z metra

Novinkou by měla být například informace o tom, kdy metro jede. A to ještě předtím, než člověk sejde dolů do stanice. Lidé by ji měli najít před vchodem do vestibulu, tedy na ulici. V metru by měly být například také vitríny s mapami okolí a další doplňkové navigační cedule. O dodatečné informace bude doplněný i takzvaný teploměr, tedy centrální cedule ve stanici s rozpisem jednotlivých zastávek.

Přibude rovněž elektrická tabule, která při východu z metra bude upozorňovat na příjezdy navazující dopravy. Takové už někde jsou, v budoucnu by ale měly být všude.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nové cedule a ukazatele navrhlo grafické studio Side2, architektonické studio A69 a typografické studio Superior Type. Ti vyhráli v mezinárodní graficko-designérské soutěži. Jako písmo zvolili Prague Citizen. Grafika pro metro doplňuje tradiční barvy jednotlivých linek podzemní dráhy.

V budoucnu nepůjde jen o obměnu v podzemí. Nové orientační ukazatele se objeví také na povrchu. Jsou určené pro pěší, řidiče osobních aut, cyklisty, stejně jako pro cestující ve veřejné dopravě. Tabule by měly vést k různým druhům dopravy, stejně tak ale například k pražským památkám či ke službám. Praha chce takto ucelit celý navigační systém po městě.

metronavigace-min

Foto: ROPID

V novém bude i celkový přehled stanic

metronavigace3-min

Foto: ROPID

Vizuální identita přinese obměněné písmo

Kromě Palmovky by se nový systém měl zatím objevit také ve stanici metra Háje a na Karlově náměstí. Lidé je ale potkají i v některých ulicích. Kompletně by se měl systém začít obměňovat příští rok.

Nepůjde o plošnou výměnu. Bude postupná a bude k ní docházet tehdy, pokud se bude rekonstruovat. Samozřejmostí bude nový systém také ve zcela nových stanicích. Ropid počítá, že kompletní výměna potrvá deset až patnáct let. Dnešní navigační systém je z minulého století, měl by se tedy zmodernizovat.

praha-citelna7

Foto: ROPID

Nové pražské značení