V Praze roste první bytový dům ze dřeva. Má ukázat, že dřevostavby v Česku by mohly být vyšší
V Česku může mít bytový dům ze dřeva maximálně dvanáct metrů požární výšky. Developeři nyní brojí za to, aby se smělo stavět i výš.
Je to sice ještě hrubá stavba, vypadá ale tak nějak uklizeněji. Navíc ta opojná vůně, která je všudypřítomná. V hlavním městě roste první bytový dům ze dřeva. Projekt developerské společnosti UBM je z velké části hotový, kolaudovat se bude v příštím roce.
Timber Praha, jak se celému projektu přezdívá, není ale kompletně dřevěný. Z betonu má základy a kvůli požárním předpisům také schodiště a výtahovou šachtu v jednom z objektů. Komplex ale ukazuje, že to jde i jinak – další tři objekty už mají ze dřeva i šachtu.
Značná výhoda dřevostavby je rychlost stavění. Vozí se sem celé dřevěné díly, prefabrikované jsou například také koupelny. Hrubé stavby tady, v pražských Řeporyjích, vyrostly už za sedm měsíců. „Stavbu jádra a pláště jsme odhadovali na přibližně šest až sedm měsíců. Potvrdilo se nám, že dřevostavby přinášejí výrazné zkrácení oproti betonové konstrukci, a to až o třetinu,“ líčí ředitel projekčního oddělení UBM Tomáš Krejčí.
Z jedné strany mají budovy klasickou omítku, to proto, že dřevo tu není chráněné balkony a mohlo by zešednout
Domy jsou dohromady čtyři, všechny o čtyřech patrech, respektive dvanácti metrech požární výšky – víc česká legislativa neumožňuje. Timber je proto součástí většího developmentu, který se schovává pod názvem Arcus City. V rámci něj vzniká několik klasických betonových staveb, mezi kterými jsou čtyři výjimečné.
Nadzemní část bytových domů je ze smrkového dřeva, venkovní fasády tvoří modřín. V hrubé stavbě je uvnitř vidět dřevo skutečně kolem dokola. Až bude budova hotová, paradoxně to ale už nebude platit. Vnitřní dřevěné stěny totiž obklopí sádrokarton. Důvody jsou dva. Prvním je akustika, která už je ozkoušená v jiných dřevostavbách v zahraničí, a tady postup zopakovali. Správnou akustiku tak tvoří silná dřevěná CLT deska v průměru asi šestnáct centimetrů, kterou z každé strany stěny objímá sádrokarton. Druhým důvodem jsou vnitřní instalace, jako je vedení elektřiny a podobně. Ty je sice možné udělat i do dřeva, ale CLT deska by musela být silnější.