V Praze rostou první vícepodlažní domy ze dřeva. Stavby ze smrku a modřínu budou stát v Řeporyjích

Bytové domy ze dřeva na území metropole budou mít dvanáct metrů na výšku. Víc česká legislativa nedovoluje. Dohromady je bude obývat 62 domácností.

Eliška NováEliška Nová

timber-praha-2

Foto: UBM Development Czechia

V Praze vyrostou první vícepodlažní obytné domy ze dřeva

0Zobrazit komentáře

Vstávat s vůní dřeva se daří většinou na venkově. Nově se tahle výsada přesune i do Prahy. Na pomezí Stodůlek a Řeporyjí vzniká v rámci nového rezidenčního komplexu Arcus City první vícepodlažní dřevostavba. Původně tu přitom měly vyrůst stavby z betonu.

Ten tu sice zůstane, bude ho ale jen minimum. Dřevostavba bude mít z těžkopádného materiálu spodní stavbu včetně základů, z betonu budou také některé prvky schodiště. „Základy stavíme stále z betonu proto, že je odolnější vůči působení podzemní vlhkosti a vody. Z betonu je ještě podezdívka do dvaceti centimetrů nad úrovní terénu a také schodišťová ramena. Pouze jeden objekt bude mít celé schodiště včetně výtahové šachty betonové, a to z požárních důvodů,“ líčí ředitel projekčního oddělení společnosti UBM Development Czechia Tomáš Krejčí.

Jinak ale půjde o čisté dřevostavby. Ty budou tvořit především CLT panely, což je vrstvené masivní dřevo, které je zároveň šetrné k přírodě. „Z CLT panelů se už v Česku staví rodinné domy. Tato technologie je však natolik pokročilá, že umožňuje stavět také daleko větší budovy o více podlažích. Vynikají vysokou pevností, stabilitou a dobrou požární odolností,“ líčí Krejčí.

timber-praha-1

Foto: UBM Development Czechia

Nabídnou až 62 bytů

Dobrých vlastností mají ale CLT desky vícero. Kromě jiného také zamezují úniku tepla, skvěle regulují vlhkost, dobře dýchají a jsou i vzduchotěsné. Při jejich výrobě a při zpracování dřeva navíc vzniká méně odpadu než při výrobě betonu.

Bytové domy ze dřeva budou mít dohromady 62 bytů. Půjde o dispozice od jedné místnosti s kuchyňským koutem až po čtyři. Velikostně jde o 39 až 110 metrů čtverečních. Každý byt má sklep a stání v garáži. Domy budou vysoké dvanáct metrů, což je maximum povolené v Česku.

Projekt počítá s použitím smrkového dřeva na nosnou konstrukci. Venkovní obklady fasád budou z modřínu. UBM má navíc v plánu použít dřevo také v interiéru. Budoucí obyvatelé ho uvidí na stropech obytných místnosti, chodeb nebo na schodištích.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Výhoda dřevostavby se ale počítá především v účtu za životní prostředí. Dřevo váže oxid uhličitý a oproti tradiční masivní stavbě má až o 75 procent méně emisí. U projektu, který nese název Timber Praha, to bude méně kvůli zmíněnému použití betonu, i tak to ale dělá asi o šedesát procent emisí méně. Dřevo je navíc obnovitelný materiál, který se dá recyklovat. K tomu všemu je navíc také výstavba za použití dřeva výrazně kratší, a to až o třetinu.

UBM dodává, že dřevo má navíc také pozitivní dopad na život a zdraví svých obyvatel. Snižuje stres, má antibakteriální účinky a udržuje stabilní klima. „Přinášíme na trh bydlení s dobrou energií, protože dřevo má jakožto přírodní materiál pozitivní vliv na psychiku. Domy budou také vybaveny energeticky úspornými prvky,“ slibuje jednatel společnosti Josef Wiedermann.

timber-praha

Foto: UBM Development Czechia

Dřevo bude také součástí interiéru

Projekt tak počítá například s exteriérovými žaluziemi, retenčními nádržemi, teplenými čerpadly či fotovoltaickými panely. Byty budou mít také podlahové vytápění, v nejvyšších patrech bude součástí rovněž klimatizace. K dispozici budou chytré technologie, a to videotelefon, regulace vytápění a chlazení nebo měření spotřeb energií.

UBM má zkušenosti s dřevostavbami zejména ze zahraničí. Ve Franfurtu nad Mohanem postavila dřevěnou administrativní budovu o devíti patrech, další připravuje v přístavu v Mohuči, má mít dvanáct pater. Další stavby chystá kromě Německa také v Rakousku. Zdejších zkušeností chce developer využít i v Praze, a tak do Řeporyjí povolal jako dodavatele dřevěných konstrukcí rakouskou firmu ELK.

Projekt Timber Praha by měl být dokončený v poslední čtvrtině příštího roku jako součást komplexu Arcus City. Ten má nabídnout dohromady 270 bytů a deset rodinných domů. Více než polovina bytů je přitom už dokončená.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Realitní trh pomalu ožívá. A v pražské nabídce nemovitostí se objevily o čtvrtinu levnější byty

Co se stane, když se do pražské realitní nabídky dostanou byty s cenou 105 tisíc za metr? Potvrdí se, že po nemovitostech je stále velký hlad.

První vlaštovky naznačují, že realitní trh začíná pomalu ožívat

0Zobrazit komentáře

Minulý rok došlo k zásadnímu zpomalení na realitním trhu, které skloňovaly snad bez jediné výjimky všechny domácí realitní kanceláře a developerské společnosti. Zároveň často mluvily o tom, že jeho oživení nastane s příchodem jara. A s tím, jak se začaly objevovat první vlaštovky nárůstu zájmu, udělal developer Central Group na pražském trhu poměrně výraznou vlnu. Byty v rámci rezidenčního projektu na Praze 9 začal totiž nabízet zhruba o čtvrtinu levněji. Výsledek? Z nabídky zmizely během tří dnů.

Aktuální nabídková cena bytů o dispozicích 2+kk v Praze se podle Cenového kompasu serveru Sreality.cz dostala na 127 559 korun za metr čtvereční. A co se dosažených cen nových bytů všech dispozic týče, tak v hlavním městě se podle společnosti Deloitte aktuálně vyšplhaly na 156 600 korun za metr čtvereční. Developer Central Group v zaváděcí etapě projektu Harfa Living klienty začal lákat na ceny výrazně nižší, okolo 105 tisíc za metr čtvereční.

„Speciální akční nabídkou reagujeme na zhoršení dostupnosti bydlení kvůli vysokým cenám nových bytů a velmi drahým hypotékám. Pro zaváděcí etapu projektu se nám podařilo se stavebními dodavateli předjednat zvýhodněné cenové podmínky, které tak nyní můžeme nabídnout i klientům,“ uvedla Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Nabídka však měla své limitace. Jednak byla vymezená jen na 50 prvních prodaných bytů ze zaváděcí etapy projektu, jednak byla přednostně určena pro registrované zájemce – jeden klient si pak mohl pořídit maximálně tři jednotky. A jednou z podmínek bylo také připravit si většinu obnosu pro koupi, asi 95 procent, do 30 dnů od podepsání smlouvy. Zvýhodněné ceny bytů o dispozici 1+kk se přitom pohybovaly v rozmezí 3,6–4 miliony korun, 2+kk v rozmezí 5,4–6 milionů korun.

harfa-living

Foto: Central Group

Část bytů v projektu Harfa Living se dostala do nabídky výrazně levnější v porovnání se zbytkem trhu

„Můžeme potvrdit, že na nabídku prodeje reagovalo velké množství zájemců, na byty se tvoří pořadníky. Ukazuje se tak, že o nové byty je stále velký zájem. S nižšími cenami, než je pražský průměr, počítáme také v druhé etapě projektu Harfa Living,“ doplňuje Michalea Tomášková. Podle jejích slov se i přes nutnost složit většinu částky pro koupi nemovitosti byty z akční nabídky prodaly nebo na ně vznikly závazné rezervace do tří dnů od zveřejnění.

Zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský přitom v uplynulých měsících opakoval, že pro zlevňování nových bytů není prostor, zejména kvůli rostoucím nákladům na výstavbu. V případě nutnosti skloňoval spíše odkládání projektů. Dubnový tah ale nejspíš nebude novým trendem plošného zlevňování. V případě projektu Harfa Living totiž podle Tomáškové sehrály roli specifické podmínky, zejména zmíněné zvýhodněné ceny ze strany dodavatelů.

„Central Group dlouhodobě vnímá atmosféru na trhu a sleduje trendy v oblasti poptávky. V projektu Harfa Living nabízí slevu pouze jako součást dle mého dobře načasované marketingové kampaně, která bezesporu vyvolala a vyvolá zvýšený zájem o tento konkrétní projekt. Krok se společnosti nepochybně vyplatí. Developer si pochopitelně posílí likviditu a zajistí vlastní finanční prostředky na pokračování dalších fází projektu,“ komentuje Zdenka Klapalová, šéfka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a řídící partnerka poradenské společnosti Knight Frank.

První známky oživení realitního trhu?

Krok developerské společnosti Central Group jistě vyvolá debaty. Třeba nad tím, v jaké hladině by se skutečně ceny novostaveb mohly pohybovat. Čtvrtinový pokles v porovnání se zbytkem trhu s novostavbami je výrazný rozdíl, který jistě nelze aplikovat na každý developerský projekt, lze z něj ale usuzovat, že jistý prostor pro snížení cenové hladiny tady je. Zdali mají další velcí developeři, kteří dokáží optimalizovat své náklady, prostor pro poskytování slev, ukáže čas. Podle Klapalové však další větší zlevňování čekat nelze.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Akční nabídka bytů ale potvrdila to, co rezidenční developeři opakují dlouhodobě – poptávka po koupi nemovitostí nikam nezmizela, jen ji lidé v posledních měsících odkládali. V případě společnosti Central Group v současnosti došlo k nárůstu prodejů o 20 procent. A zájem o koupi nemovitostí se začíná pomalu probouzet napříč celým trhem.

„Pozorujeme čtvrtletní nárůst prodejů, avizované oživení tedy nastalo. Zájemci o bydlení či konzervativní investice do rezidenčních nemovitostí jsou a budou na trhu stále. Rychlý nárůst úrokových sazeb způsobil pochopitelně ochlazení poptávky. Nicméně dochází k postupné adaptaci na stávající situaci a realizaci dočasně odložené poptávky,“ přibližuje Zdenka Klapalová.

Její slova potvrzují i české realitní kanceláře a servery. Například podle Františka Brože, mluvčího společnosti Bezrealitky, podle předpokladu poptávka s koncem zimy vzrostla a dále sílí. Nízké ceny zvýšily chuť lidí nakupovat, řada domácností navíc vidí silnou investiční příležitost, která se nemusí opakovat. Prostor je nyní zejména u domů, kde je poptávka výrazně slabší než počet nabízených nemovitostí.

byty-nahled

Přečtěte si takéNa realitním trhu chybí tisíce nájemních bytůNa realitním trhu chybí tisíce nájemních bytů. Do hry nyní více vstupují institucionální investoři

„A dá se předpokládat, že poptávka nyní poroste přímo úměrně blížícímu se létu. Kdo má peníze a hledá vlastní bydlení, ten už by měl nyní rozhazovat sítě, nastavit si hlídacího psa na zajímavé nabídky a začít chodit na prohlídky. Kdy se totiž strhne ta hlavní vlna zájemců, je těžké předpovědět, v podstatě to však může být s každým týdnem,“ dodává Brož.

Trend oživení hlásí i realitní kancelář zaměřená na prémiové nemovitosti Svoboda & Williams, z jejíž aktuální analýzy trhu rovněž vyplývá, že se poptávka zvedá. V uplynulých šesti měsících stoupla mezipololetně o 20 procent. Naopak oblastní ředitel realitní kanceláře M&M reality Jan Martina stále hovoří o stagnaci a pomalém procesu prodejů.

„Záleží na typu nemovitostí. Byty ve velkých městech a novostavby mají řadu kupců i nadále. Opravdové oživení poptávky může nastartovat až lepší ekonomická situace a nižší hypoteční sazby. Mladé rodiny a páry, které byly nejčastějšími zájemci o koupi, jsou stále v ekonomické nejistotě. Řada kupců navíc stále čeká na další pokles cen, kterého se ale spíše nedočkají,“ uzavírá Martina.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox