V Praze se rýsuje nová podoba Dunaje. Palác se zvyšuje o jedno patro, původní paternoster zůstává

Blíží se dokončení rekonstrukce konstruktivistické ikony na lukrativní pražské adrese. Její využití se nezmění – zabydlí se zde kanceláře a obchody.

palac-dunaj

Foto: Zeitgeist Asset Management / Chapman Taylor

Palác Dunaj v současné době prochází celkovou rekonstrukcí

0Zobrazit komentáře

Národní třída společně se svým okolím prochází v posledních letech četnými stavebními proměnami. V roce 2017 zde vyrostl dominantní Drn od architekta Stanislava Fialy, v přiléhající Mikulandské ulici bylo loni dokončeno Technologické centrum pro Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, letos v létě začala rozsáhlá rekonstrukce obchodního domu Máj. A v plném běhu je také rekonstrukce významného architektonického objektu, konstruktivistického Paláce Dunaj.

Kompletní rekonstrukce téměř sto let staré nárožní budovy začala v prosinci 2020 pod taktovkou developerské společnosti Zeitgeist Asset Management a za jejím návrhem stojí mezinárodní architektonická kancelář Chapman Taylor, která usilovala především o zachování modernistického rázu stavby. Na jejím místě stál původně klasicistní Wallisův palác, který byl zbořen v roce 1928.

Výstavbu nové budovy si ve 20. letech minulého století objednala rakouská pojišťovna Donau a oslovila německého architekta Adolfa Foehra, žáka Jana Kotěry, který je označovaný za vůdčí osobnost české moderní architektury. Foehr byl původně spíše secesní architekt, ale jeho nejznámější stavby se nesou v konstruktivistickém duchu, včetně Paláce Dunaj.

Ten navrhl jako pětipatrový objekt s horizontálním členěním, výraznými a pro něj charakteristickými tříkřídlými okny a velkolepým vstupním prostorem a velkoformátovými prosklenými výlohami po z ulic přístupného obvodu paláce. Pro obložení fasády pak zvolil svůj oblíbený travertin ve žluté a béžové barvě.

Vysočanská továrna Českomoravská-Kolben-Daněk v roce 1936 pro palác vyrobila oběžný výtah neboli paternoster. Ten se zachoval plně funkční až do současnosti a rekonstrukce počítá s jeho zachováním. Přibudou k němu ale také výtahy vysokorychlostní.

palac-dunaj_vizu_03

Foto: Zeitgeist Asset Management / Chapman Taylor

Rekonstrukce zvýší palác o jedno patro

„Naším cílem je vrátit Paláci Dunaj jeho prvorepublikovou eleganci a styl – i s ohledem na výjimečnou lokalitu Národní třídy, kterou doslova procházely dějiny. Očekávání orgánů památkové ochrany proto bylo do značné míry v souladu i s naším vlastním přístupem k projektu,“ říká Peter Noack, šéf společnosti Zeitgeist Asset Management.

„Zachování historického, noblesního genia loci pro nás znamená mimo jiné například to, že v paláci ponecháváme původní luxferovou podlahu a v recepčním atriu repasujeme konstrukci střechy s novým mléčným zasklením,“ dodává.

Ředitel architektonické kanceláře Chapman Taylor Jon Hale doplňuje, že v srdcem paláce se stane mnoho let nepřístupné centrální atrium, v jehož architektonickém řešení je ponechána stávající podlaha z terazza a skleněných bloků. „Rovněž zachováváme modernistický vzhled paláce, který podtrhuje fasáda obložená béžovým travertinem se třemi bílými horizontálními pásy.“

Rekonstrukce Palác Dunaj zvyšuje o jedno patro, v jehož případě kladou architekti důraz na design, detaily a použité materiály, aby se stala přirozenou součástí stávajícího objektu a jeho okolí. Stejně jako za první republiky i palác po svém dokončení nabídne především kancelářské prostory, které zaberou horní patra včetně toho nejvyššího – budou se rozprostírat na 6 700 metrech čtverečních.

Přízemí paláce bude vyhrazeno pro obchody a vstoupit do něj bude možné z Národní třídy i z Voršilské ulice. Významnou proměnou pak prochází jeho technologické vybavení, které zaručí energetickou efektivitu a bezpečnost. V původním paláci bylo možné větrat pouze okny, nyní do něj bude nainstalován centrální ventilační systém s rekuperací, který umožní efektivní chlazení a vytápění, jakož i stálý přísun čerstvého vzduchu.

„Požadavkům na kancelářskou budovu 21. století jsme se rozhodli dosáhnout decentními zásahy. Kancelářské prostory budou odpovídat původní funkci paláce. Přirozené denní světlo a vysoké stropy, které nejsou v kancelářských novostavbách nebo rekonstruovaných objektech v centru měst vždy možné, ještě zvýší jejich exkluzivitu,“ dodává architekt.

Od roku 1965 budovu vlastnila jedna z největších domácích stavebních firem Eurovia, která se rozhodla k prodeji kvůli výstavbě nového sídla v pražské Krči. Jakou cenu však transakce měla, společnosti neuvedly. V současné době se blíží dokončení hrubé stavby paláce a kolaudace je naplánovaná na konec příštího roku.

palac-dunaj_vizu_05

Foto: Zeitgeist Asset Management / Chapman Taylor

Paternoster je původní, přibudou k němu ale také vysokorychlostní výtahy

palac-dunaj_vizu_041

Foto: Zeitgeist Asset Management / Chapman Taylor

Zajímavým prvkem je původní luxferová podlaha

Diskuze (0)

Novinka

Anonym