V reálném čase překládají řeč během videohovorů z třiceti jazyků. Češi chtějí změnit komunikaci

Pražský startup AiLuvio svou platformu spustil teprve nedávno, hlásí však první investici v řádu milionů korun. Ambice mu nechybí.

Peter BrejčákPeter Brejčák

img_20241011_132301

Foto: AiLuvio

Zakladatelé startupu AiLuvio Jaroslav Jiříček a Filip Směja

1Zobrazit komentáře

Obchodní jednání, zákaznická podpora i osobní konverzace mezi lidmi z různých zemí někdy naráží na jazykové bariéry. A ty chce díky umělé inteligenci zbourat nový český startup AiLuvio, který ve videohovorech překládá – respektive dabuje – řeč v reálném čase. Zatím funguje jen krátce, hlásí ale úspěšné spuštění platformy i uzavřenou úvodní investici. Přinášíme souhrn nejdůležitějších informací.

Zainvestovaný startup: AiLuvio

Kdo investuje: MIA Investment holding a tři angel investoři

Kolik a v jakém kole: V úvodním tzv. angel kole jde o 120 tisíc dolarů (2,8 milionu korun). Aktuálně má startup otevřené early seed kolo, v němž chce nabrat 800 tisíc dolarů (bezmála 19 milionů korun).

Co AiLuvio dělá: Jde o platformu, která umožňuje real-time překlady a dabing během videohovorů ve více než třiceti jazycích. Dle svých tvůrců je ideální pro mezinárodní obchodní jednání, zákaznickou podporu i osobní konverzace, kde je potřeba překonávat jazykové bariéry.

„S AiLuvio mohou účastníci z různých zemí komunikovat v reálném čase každý ve svém rodném jazyce, což zlepšuje efektivitu i zážitek z komunikace. Naším cílem je usnadnit globální spolupráci a propojit lidi bez ohledu na jazykové rozdíly,“ komentuje spoluzakladatel Jaroslav Jiříček.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sídlo startupu: Praha, uživatele ale mimo domovinu registruje z různých částí světa včetně Ukrajiny, Tchaj-wanu, Číny, Polska či Estonska.

Zakladatelé: Jaroslav Jiříček s osmiletými zkušenostmi v oblasti mezinárodního obchodu a se zájmem o umělou inteligenci. Během kariéry prý vedl globální obchodní operace v hodnotě přes sto milionů korun. Druhým spoluzakladatelem je Filip Směja se specializací na právo týkající se informačních a komunikačních technologií a s dvacetiletou praxí.

Seznámili se při práci, když Směja pomáhal Jiříčkovi jako klientovi s přípravou smluv. „Naše profesní chemie byla okamžitě zřejmá a postupně jsme byli stále častěji v kontaktu. Z našeho pracovního vztahu se vyvinulo přátelství, které nakonec vyústilo ve společný podnik,“ přibližuje Jiříček.

petr-skrla_petr-sima_karel-obluk

Přečtěte si takéŠpatný investor? Když chce příliš velký podíl, varují Obluk a ŠímaŠpatný investor? Ten, který chce příliš velký podíl, varují Obluk a Šíma. Radí, jaké chyby neopakovat

Jak je startup velký: Platforma byla spuštěna teprve v posledních týdnech, reálná data o tržbách tedy neeviduje. „Nyní se soustředíme na získávání uživatelů a růst platformy,“ komentuje Jiříček. Tým startupu tvoří dva zakladatelé a spolupracuje s asi pěti vývojáři.

Proč je to zajímavé: „Projekt zapadá do naší vize, která se mimo jiné zaměřuje na využití umělé inteligence, propojování lidí a na moderní technologickou koncepci. Myšlenka AiLuvio má globální ambice, je promyšlená a škálovatelná a zároveň řeší reálné potřeby jak B2B, tak B2C segmentu. Zakladatelé AiLuvia mají představu o monetizaci nápadů a přístupu k trhu, což nás oslovuje,“ komentuje zakládající člen MIA Investment Igor Zahrádka.

Na co startup plánuje využít investici: Mimo jiné na přidávání dalších funckionalit. „Nechceme z AiLuvia udělat jen běžnou komunikační platformu, ale zcela nový nástroj zaměřený na tvorbu firemních účtů, propojování B2B partnerů, ověřování společností a budování obchodních vztahů. To, co připravujeme, představuje mnohem širší vizi, která může zásadně změnit způsob, jakým firmy komunikují a spolupracují,“ dodává Jiříček.

Vše o startupových investicích

Chtěl nahradit Visu a Mastercard, od investorů měl téměř dvě miliardy. Skončil v insolvenci

Startup Kevin působil i v Česku, kde měl menší tým a desítky zákazníků. Vlastní prodejní metodu s ním testoval například Slevomat.

Peter BrejčákPeter Brejčák

pavel_tadas_kevin-founders-1-min24Story

Foto: Kevin

Zakladatelé startupu Kevin Pavel Sokolovas a Tadas Tamošiūnas

0Zobrazit komentáře

Před pár lety patřil mezi vůbec nejrychleji rostoucí finančně-technologické startupy v Evropě, problémy jej ale nakonec dovedly ke ztrátě licence platební instituce i do soudem nařízené insolvence. Původem litevskému startupu Kevin, který měl menší tým lidí také v Česku, velké ambice nechyběly – se svým produktem na zpracovávání plateb chtěl z pozice globální dominance sesadit karetní společnosti Visa a Mastercard. Pod vedením dvou zakladatelů Tadase Tamošiūnase a Pavela Sokolovase nabral od investorů se zvučnými jmény téměř dvě miliardy korun. Ale nestačilo to.

Když přes banku posíláte peníze rodině, kamarádům nebo platíte složenky, děje se to v rámci takzvaných account-to-account (A2A) transakcí, tedy z účtu odesílatele přímo na účet příjemce. Při placení kartou u obchodníků (ať už fyzicky, nebo online) takovou možnost většinou nemáte. Poplatky i ve výši jednotek procent z celkové částky tak připadají zprostředkovatelům, což jsou do velké míry karetní společnosti, a tomuto trhu ve světě dominují Visa a Mastercard.

Tyto zaběhnuté systémy chce nabourat několik dravých fintechů. V Evropě byl jedním z nejvýraznějších litevský startup Kevin, který zmiňované A2A transakce nabízel svým klientům. Měl poměrně dobře našlápnuto. Založen byl v roce 2018, kdy o pár měsíců později od Litevské národní banky získal potřebnou licenci, což mu umožnilo rozšířit se i do dalších zemí v Evropě. Ostatně Litva si během posledních let vybudovala pozici evropského centra pro fintechy.

V roce 2021 od investorů včetně známých jmen jako OTB Ventures a Speedinvest získal v rámci tzv. seedového kola deset milionů dolarů (225 milionů korun), v této fázi prý nejvíce v pobaltském regionu a vysoko by se pohyboval i v celé Evropě. O rok později již v kole série A nabral 65 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Dohromady i s úvodními koly mělo jít o 79,4 milionu dolarů, tedy 1,84 miliardy korun.

Spolupráce se Slevomatem nedopadla

V Litvě měl být Kevin nejhodnotnějším startupem, i když přesnou valuaci oficiálně nikdy nepotvrdil. Jeho produkt mělo podle tehdejšího vyjádření využívat na šest tisíc obchodníků ve dvanácti evropských zemích včetně Česka, kde měl v danou chvíli tři zaměstnance a řešení měl nasazené na desítkách e-shopů.

Velkou spolupráci rozbíhal také se Slevomatem, který chtěl pomocí Kevina spustit vlastní platební metodu. Probíhalo přitom už finální testování. Dle aktuálního vyjádření zážitkového portálu pro CzechCrunch ale byla po testu spolupráce zrušena. „Metoda se tedy nikdy oficiálně nepoužívala,“ reagoval Slevomat.

I když Kevin ještě loni expandoval mimo Evropu do Spojených arabských emirátů, situace ve firmě se začala obracet. Koncem loňského roku mělo dojít k většímu propouštění, které ale nebylo moc medializované, a tak jeho důvody nejsou oficiálně známé. Dotknout se ale mělo i celého českého týmu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Letos v únoru přišel britský Sifted patřící pod Financial Times s informací, že Kevin již dva měsíce nezaplatil svým zaměstnancům. Startup tehdy reagoval slovy, že jde o falešné informace. V červenci Litevská národní banka společnosti až do odvolání zakázala poskytovat platební služby novým klientům.

Tím ale problémy neskončily. Podle Sifted litevský soud Kevinovi ve druhé polovině září nařídil insolvenci, i když se prý proti rozhodnutí plánoval odvolat. V příspěvku na sociální síti LinkedIn z konce září pak fintech přiznává, že mu byla odňata licence platební instituce ze strany Litevské národní banky v důsledku neplnění požadavků na kapitálovou přiměřenost.

„Od tohoto okamžiku již zákazníci nemohou provádět platby prostřednictvím naší platformy. Chápeme, že to může vyvolat určité obavy, ale ztráta licence znamená, že již nejsme oprávněni tuto službu poskytovat,“ komentoval Kevin s dodatkem, že rozhodnutí o odebrání licence souvisí výhradně s otázkami kapitálové přiměřenosti. „Po celou dobu naší provozní historie společnost plně dodržovala požadavky AML (proti praní špinavých peněz) a KYC (tzv. poznej svého zákazníka), aniž by došlo k jakémukoli porušení,“ dodala společnost. Co se bude dít dál – ať už se samotnou firmou, jejími zakladateli, nebo penězi investorů –, zatím není jasné. Informace o Kevinovi jsou strohé, na jeho oficiálním webu zmínky o odebrání licence ani nelze najít.