V Ústí poprvé nasadili český plicní ventilátor CoroVent. Do nemocnic míří další kusy, na které se složila veřejnost

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

corovent

Foto: CoroVent

Český plicní ventilátor CoroVent

0Zobrazit komentáře

Na jaře byl díky skupině expertů kolem profesora Karla Roubíka bleskově vyvinut, ještě rychlejším tempem na jeho výrobu přispěli tisíce lidí a teď se začíná nasazovat do akce. Na unikátní plicní ventilátor CoroVent byl poprvé připojen pacient s onemocněním COVID-19 a postupně se začíná distribuovat do nemocnic, kde již standardní plicní ventilátory chybí.

Jako první v České republice použili přístroj lékaři z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Plicní ventilátor CoroVent vznikl na jaře kvůli obávám z přetížení zdravotnického systému a nedostatku plicních ventilátorů, které potřebují pacienti s těžkým selháním plicních funkcí v důsledku nemoci COVID-19.

Na jaře nakonec v Česku nouze o ventilátory nebyla, ale druhá vlna koronavirové pandemie zastihla zemi mnohem méně připravenou a některé nemocnice již hlásí, že jim zásoby plicních ventilátorů dochází. Proto byl vyvinut CoroVent, který dostal koncem října od ministerstva zdravotnictví klíčovou blokovou výjimku, což znamená, že ho nyní může pro nouzové použití nasadit jakákoliv tuzemská nemocnice.

Už v říjnu, když se koronavirová situace v Česku začala zhoršovat, hlásily společnost MICo a ČVUT, že je o plicní ventilátory velký zájem. A nyní skutečně začíná docházet k jejich distribuci. První kus dostali ve zmíněné ústecké nemocnici, další jednotky CoroVentů dorazily tento týden do Rychnova nad Kněžnou, Slaného, Valašského Meziříčí, Žatce, Broumova a Liberce, přičemž další dodávky jsou plánovány na příští týden.

corovent-kapim2

Foto: Krajská zdravotní

Tomáš Pařízek, Josef Škola a Lenka Horáková z ústecké KAPIM s CoroVentem

„Jsem rád, že se nám podařilo ve velmi krátké době vyvinout takovýto přístroj, který v krizové situaci zachraňuje lidské životy,“ uvádí profesor Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze, kde se v jarních měsících během pár týdnů celý projekt zrodil. Češi pak na výrobu CoroVentů poslali zhruba 15 milionů korun, díky čemuž vzniklo 182 kusů, které vyrobila třebíčská firma MICo.

Za 161 dní od začátku vývoje pak získal CoroVent prestižní certifikaci FDA EUA, což mu umožnilo vstoupit na světové trhy, kam mu pomáhá i jihokorejský partner, a již zmíněná výjimka od ministerstva zdravotnicí mu definitivně otevřela cestu i do českých nemocnic. „ČVUT děkuje všem dárcům, kteří přispěli na výrobu plicního ventilátoru CoroVent a pomohli tak zafinancovat našim nemocnicím nezbytné vybavení pro záchranu životů pacientů s koronavirem,“ říká rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vůbec poprvé pak připojili na CoroVent pacienta v ústecké Masarykově nemocnici a další budou i v jiných nemocnicích následovat. Přestože jde minimálně zatím jen o nouzové řešení (o další certifikace se usiluje) určené výhradně pro pacienty s COVID-19, při nedostatku standardních plicních ventilátorů jsou kvalitní náhradou.

„Jedná se o nouzový plicní ventilátor určený pro pacienty s onemocněním COVID-19 vyžadující připojení na umělou plicní ventilaci. Ačkoliv je ventilátor CoroVent poměrně jednoduchý přístroj, který se doporučuje používat při nedostatku standardních plicních ventilátorů při léčbě onemocnění způsobeného novým typem koronaviru, poskytuje dostatečně kvalitní ventilaci podle nejnovějších lékařských doporučení,“ potvrzuje Lenka Horáková.

corovent-kapim1

Foto: Krajská zdravotní

Zdravotníci z ústecké KAPIM se seznamují s CoroVentem

Jako lékařka pracuje na ústecké Klinice anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM), kde CoroVent úspěšně otestovali. „Lékaři KAPIM použili nouzový plicní ventilátor CoroVent poprvé o uplynulém víkendu,“ informuje Josef Škola, primář KAPIM. „Cílem bylo získat zkušenosti s jeho použitím. Pacient byl připojen po dobu 24 hodin a vše proběhlo bez problémů.“

CoroVenty do nemocnic distribuují dva odborné týmy, které zároveň proškolují nemocniční personál, a první zkušenosti z praxe jsou pozitivní. „Bezproblémový přechod z klasického ventilátoru na CoroVent a zpět prokázal, že ventilátor byl dobře navržen a umožňuje plnohodnotnou ventilaci pacientů s respiračním selháním, jakou umožňují standardní ventilátory,“ dodává Karel Roubík.

CzechCrunch Jobs