První stovky CoroVentů mají zamířit do světa. S prodejem českých plicních ventilátorů pomohou Jihokorejci

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

corovent00

Foto: CoroVent

Český plicní ventilátor CoroVent

0Zobrazit komentáře

Pokud vše klapne, mají před sebou české plicní ventilátory, jež vnikly uprostřed největší koronavirové krize, slibný konec roku. Po získání důležité americké certifikace je nyní pomůže distribuovat do světa korejská finanční skupina KHIND, která za tímto účelem spojuje síly s MICo Medical. Právě tato třebíčská firma převzala po úspěšném vývoji výrobu tzv. CoroVentů.

Do MICo Medical nyní vstupuje jihokorejská skupina Korean Heavy Industry & Development (KHIND), která má pomoci s prodejem plicních ventilátorů na zahraničních trzích. Nový partner MICo Medical má již s distribucí ochranných pomůcek v zahraničí zkušenosti a v první fázi by měl zajistit odbyt pro až tisíc kusů.

Klíčové bylo pro navázání strategického partnerství, jehož finanční rozměr nechce ani jedna ze stran komentovat, získání certifikace americké FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), díky čemuž se tuzemským plicním ventilátorům otevřela cesta do USA a potenciálně i na další trhy. Právě chybějící certifikace totiž distribuci zařízení brzdila.

„Ukázalo se, že i když je CoroVent po technické stránce prvotřídní výrobek, tak minimálně bez americké certifikace bude velmi problematické realizovat jeho prodeje do zahraničí. Z původních stovek až tisíců poptávek nebylo možné cokoliv dotáhnout do závazné objednávky, protože certifikace byla pro všechny potenciální klienty klíčová. Teď máme FDA EUA a věřím, že díky KHIND se prodeje konečně rozjedou,“ říká šéf MICo Medical Jiří Denner.

corovent-mico2-min

Foto: Jan Kubát

Plicní ventilátor CoroVent v továrně třebíčské firmy MICo

S korejskými partnery už ostatně jednal od května, ale až razítko od FDA umožnilo dohodu podepsat a KHIND vstupuje do MICo Medical jako poloviční partner, který se bude výhradně starat o distribuci a prodej. Díky tomu již třebíčský výrobce eviduje závazné objednávky na stovky kusů CoroVentů. První desítky se mají začít expedovat na podzim.

Pro KHIND se bude jednat po ochranných pomůckách a testech na COVID-19 o další zařízení, které bude v rámci boji proti koronaviru distribuovat do zahraničí. „Naším hlavním cílem budou prodeje plicních ventilátorů mimo území České republiky a vyhledávání příležitostí pro další distribuci. Jsem si jistý, že nynější zřízení zjednoduší distribuční možnosti CoroVentu a přispěje i k jeho dalšímu vývoji,“ říká Patrick Jin Sung, generální ředitel KHIND.

Dobrá zpráva to bude jistě i pro třebíčské MICo, které do výroby CoroVentů během krizových měsíců investovalo několik desítek milionů korun, ale kvůli chybějící certifikaci je prozatím nemohlo prodávat do zahraničí, kde má být jejich hlavní odbytiště. Zároveň již ale byly vyrobeny téměř dvě stovky kusů, na které se složili v rámci úspěšné kampaně na Doniu Češi, když jejich vývoj zahajovala skupina COVID19CZ ve spolupráci s ČVUT.

„Rád bych předešel všem spekulacím, které by se mohly v souvislosti s partnerstvím s KHIND objevit. Za peníze českých občanů, firem a dalších dárců, kteří vývoj CoroVentu podpořili, jsme vyrobili a naskladnili plicní ventilátory v množství, jak jsme deklarovali. Smyslem partnerství s KHIND je dostat tento český výrobek co nejrychleji do světa. Byla by velká škoda, kdyby všechno to úsilí zůstalo jen v podobě 182 kusů CoroVentů v České republice,“ vysvětluje Jiří Denner.