V zajetí bídy, moře a propagandy. Reportáž z Kuby, odkud prchá každý, kdo může
Neustálé výpadky elektřiny, chybějící léky a rostoucí kriminalita. Kubánci už mají bídy po krk – a otevřeně mluví o možném pádu režimu.
„Stát funguje jako auto. O něj se taky musíte starat – když ne, tak se dočista rozbije a už nepůjde opravit. A přesně v takovém stavu se teď nachází i naše země.“ Arley, který žije v kubánském městě Santa Clara, je vystudovaným inženýrem a dřív pracoval v místní elektrárně. Pak ale zjistil, že je pro něj mnohem výhodnější zůstat doma. Jako státní zaměstnanec si prý vydělával kolem pěti dolarů měsíčně (což by mu nestačilo ani na litr slunečnicového oleje nebo plato s třiceti vejci). Stejnou částku teď má za jedinou noc, kdy hostí turisty.
Podobné smýšlení – a podobný pesimismus – sdílí i ostatní Kubánci, se kterými jsem měl možnost hovořit. Zdá se, že strach ze všudypřítomné tajné police již mírně opadl (byť udavačské uliční Výbory na obranu revoluce údajně všechno vidí i slyší). Jeden havanský urolog v důchodu, jehož penze prý činí tři dolary měsíčně, na mě na ulici vykřikuje, že chce „zabít všechny komunisty, kteří rozvrátili jeho zemi“. „Radši bych žil jako chudák mezi brazilskými indiány, než jako boháč na Kubě. Aspoň bych měl co jíst,“ stěžuje si. A takto hovoří i jeden obyvatel města Camagüey, ten je však notně podnapilý a jeho kamarád ho raději odtáhne pryč.
Ohledně jídla má urolog s jarmulkou na hlavě pravdu. Luxusnější restaurace sice nabízejí různé pokrmy z kuřecího, vepřového nebo hovězího masa, ryb či mořských plodů. Kousek dál od centra se ale začínají objevovat jídelny druhé kategorie, které obvykle nabízí jen jedno jídlo, často v nevalné kvalitě. Jsou řádově levnější, ovšem ne vždy se tam mohu najíst. „Jděte do jiné restaurace, tady to je určené pro Kubánce,“ odmítá mě obsluha. A jednou jsem zahlédl i provozovnu třetí kategorie, tam už se však neodvážím. Nevypadala totiž příliš vábně.
Nedostatek jídla je patrnější v obchůdcích s potravinami, které nezřídka nesou honosné názvy jako pekárna, řeznictví nebo ovoce a zelenina. Regály jsou ale často poloprázdné, což ve větších prodejnách působí jako pěst na oko. Maso se skladuje v nevhodných podmínkách, nedostatkový chleba se v některých oblastech prodává jen místním, toaletní papír je téměř luxusem, konzervy s lančmítem jsou dražší než lahev dobrého rumu. Ten nechybí nikde.
Ještě smutnější je pohled na prázdné regály v lékárnách. Léky jsou na Kubě dlouhodobě nedostatkovým zbožím – letos v červenci tamní ministerstvo zdravotnictví přiznalo, že v zemi chybí 70 procent základních léčiv. Jako příčinu uvádí nedostatek finančních prostředků na jejich výrobu, růst cen surovin na zahraničních trzích a také vysoké náklady na jejich dovoz. Na Kubě proto kvete nelegální obchod s léky – několik pouličních prodejců jsem potkal, především na tržištích.