V závodech o umělou inteligenci se hraje na body, ne na vize. A Evropě tahle soutěž zatím moc nejde
Evropští vědci vyzvali ke vzniku centrálního ústavu, který by koordinoval a podporoval vývoj AI. Zní to bohulibě, ale Američané se tomu musí smát.
V Evropě přibývá nápadů na byrokracii řešící AI
Glosa Luboše Kreče: Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton nedávno vítězoslavně ohlásil, že se v rámci EU a jejích klíčových institucí podařilo najít shodu na znění regulace týkající se umělé inteligence. Jde o první regulaci svého druhu na světě, zdůraznil. Před pár dny zase vědci z celé EU vydali doporučení, že by bylo záhodno, aby vzniklo bruselské AI centrum či, chcete-li, Evropský ústav pro umělou inteligenci. Mohl by prý pomáhat s vývojem, umožňovat studium filozofických a etických rozměrů technologie a sloužit jako evropský motor pokroku.
I poradci evropské komise se vyjádřili v tom smyslu, že je třeba finančně motivovat akademickou sféru a poskytnout jí patřičné zázemí, aby mohla bádat a rozvíjet neuronové sítě a neztrácet ze zřetele udržitelnost v tom nejširším slova smyslu.
To všechno jsou jistě chvályhodné iniciativy a záměry, málokdo může rozporovat, že je nutné se mít na pozoru před příliš rychlým, nekontrolovaným a nepromyšleným rozvojem systémů umělé inteligence.
Jenže se zdá, že kvůli obavám, aby všechno bylo bezpečné a rozumné a správné, se zapomíná na to, v jak rychlé a dynamické době se nacházíme. A že to bývá zisk, co skutečně pohání pokrok. Skvěle to ilustrují dva evropské startupy, které patří či patřily k premiantům v AI dostizích, ale tak či onak je doběhla americká dravost.