Vánoce bez kapra či řízku. Čeští výrobci rostlinné stravy představují svou štědrovečerní tabuli
Každá tradice má svůj počátek a konec. Vánoční kapr coby zvyk vydobytý socialistickou propagandou sice rozhodně v Česku nekončí, rok od roku u nás nicméně sílí trend rostlinného stravování, a tak si stále více lidí dopřeje ke štědrovečerní večeři třeba salát s tofunézou a k tomu obalovaný celer. Tato bezmasá klasika ale není jedinou variantou, kterou můžete ve sváteční den vyzkoušet.
Ačkoliv spotřeba masa v Česku neklesá, masových alternativ i mléčných výrobků na pultech obchodů přibývá a trend rostlinného stravování reflektují i objednávky jídel domů. Například služba Dáme jídlo uvedla, že za poslední rok u ní vzrostl počet veganských objednávek o 40 procent. Česko také patří mezi země s největším počtem veganských a vegetariánských restaurací na počet obyvatel v celé Evropě.
Jak si tedy udělat Vánoce bez masa? Své tipy s CzechCrunchem sdílelo několik českých výrobců masových náhražek.
Tempeh s bramborovým salátem
Sváteční večeři s tempehem a bramborovým salátem s kokosovou majonézou doporučuje Atray Rae, zakladatel značky Wild & Coco. Kokonéza Cocomayo, tedy probiotická majonéza, je unikátem svého druhu. Vychutnat se dá bez výčitek, a naopak s dobrým pocitem.
Je totiž bez cukru, bez laktózy, nezvyšuje cholesterol, a navíc podporuje trávení tím, že do těla dodá několik miliard přátelských bakterií. Jejím základem je kokosová alternativa jogurtu Cocoguard, olivový olej, hořčičné semínko a kešu ořechy.
Tempeh vyrábí firma Wild & Coco ručně v Hradci Králové ve čtyřech variantách. Ze zeleného hrachu, sójový, cizrnový a umami tempeh vhodný tvarem do burgerů. Výrobce tempehy doporučuje ochutit a následně péct, smažit, grilovat či vařit.
„Vyrábíme vysoce kvalitní tempehy bez lepku jakožto vynikající zdroj rostlinných bílkovin. Chceme lidi inspirovat k tomu, aby měli v životě více rostlin. Na talíři i kolem sebe,“ říká Atray. Mezi vegany se neřadí, ve stravování hledá balanc a harmonii. Převážně však preferuje syrovou rostlinnou stravu. „Je mi blízké to, co roste zespodu,“ poznamenává.
Tempeh se objeví na stole i ve vegetariánské rodině Michala Jeřábka, zakladatele firmy Soyka, která začala s výrobou jídla, protože jim v Česku chybělo kvalitní tofu. Uzené tofu nastrouhané najemno se podle Jeřábka hodí do zeleninové směsi, ze které na Vánoce tvarují a pečou karbanátky. K tomu všemu ještě paní Jeřábková smaží cuketu, připravuje salát se Soyka majonézou a zeleninovou polévku s drožďovými knedlíčky.