Ve svých 90 letech končí s herectvím Michael Caine. Objevil se v Temném rytíři i Janu Žižkovi

Britský umělec se na velkém plátně objevil už v 50. letech a hrál ve více než stovce filmů. Jedna z jeho posledních rolí byla v českém Janu Žižkovi.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Michael Caine

Reprofoto: Marvelous Movie Clips 4K HDR/YouTube

Michael Caine jako Alfred ve filmu Temný rytíř povstal

0Zobrazit komentáře

Michael Caine před několika dny oznámil, že oficiálně končí s herectvím. Tuto zprávu a mnoho dalších přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Michael Caine patří k nejznámějším britským hercům – objevil se například v řadě filmů Christophera Nolana, kde ztvárnil Alfreda v jeho batmanovské trilogii či šéfa vesmírného úřadu NASA v epickém sci-fi Interstellar. K vidění byl ale také v šedesátkových klasikách jako Alfie, Gambit nebo Prácička v Itálii a v desítkách dalších titulů napříč dekádami, počínaje už 50. lety minulého století. Teď oznámil, že s herectvím definitivně končí.

Caine letos v březnu oslavil 90 let, a patřil tak k nejstarším aktivním hercům v Hollywoodu. To byl pochopitelně hlavní důvod, proč odejít do zaslouženého důchodu. V rozhovoru pro BBC Radio 4 řekl: „Jediné role, co teď budu dostávat, jsou nejspíš staří muži, kterým je 90 nebo možná 85 let. Řekl jsem si, že s tím taky můžu prostě skončit – mám úžasné recenze. Co bych musel udělat, abych to překonal?“

jan-zizka-jakl-michael-caine-karel-roden

Foto: Bioscop

Michael Caine a Karel Roden při natáčení filmu Jan Žižka

Mluvil i o svém posledním filmu The Great Escaper, v němž ztvárnil skutečného britského válečného veterána Bernieho Jordana, který v roce 2014 utekl z domova důchodců, aby s přáteli z války uctil památku padlých v Normandii. Caine ovšem zároveň zmínil důležitost zobrazování starších hrdinů a herců podobných jemu samotnému. „Pamatuji, když jsem jako mladý mluvil s 90letými muži a nebyli vůbec jako já. Byli to malí staří muži s ohnutými zády… a já si pomyslel, že takový nejsem, a změnilo se to.“

Shodou okolností byl jednou z posledních Caineových rolí Boreš z Rýzmburka v českém historickém dramatu Jan Žižka od Petra Jákla. Celkově se uznávaný herec objevil ve více než stovce filmů. Má na kontě dva Oscary za vedlejší role ve snímcích Hana a její sestry Pravidla moštárny a tři Zlaté glóby za RituJacka rozparovače Tichý hlas. Předloni dostal cenu za přínos světové kinematografii na festivalu v Karlových Varech.


Co ukazují trailery

Napoleon

Slavný vojevůdce Napoleon Bonaparte se ve filmech objevil už mnohokrát, ne ale ve zpracování Ridleyho Scotta, režiséra historických spektáklů jako GladiátorKrálovství nebeské nebo Poslední souboj. Také jeho Napoleon v novém traileru slibuje velkolepou výpravu a komplexní příběh, který má ve verzi pro streamovací službu Apple TV+ dostat dokonce čtyři hodiny.


Co hýbe světem filmu a televize

Netflix má náhradu za Korunu

Brzy vyjde poslední řada hitu o britské královské rodině Koruna, snad příští rok by měl následovat závěr Stranger Things a Netflix pracuje na tom, aby se i poté vytasil s trhákem. Teď se v předprodukční fázi nachází v zásadě spin-off Koruny, historický seriál pojednávající o životu amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a jeho rodiny. Scénář podle knihy historika Fredrika Logevalla JFK: Coming Of Age In The American Century, 1917-1956 píše Eric Roth, který pracoval na Duně nebo Zabijácích rozkvetlého měsíce, showrunner se aktuálně hledá.


Co si pustit

The Get Down

Netflix  |  Hudební  |  2017  |  11 epizod  |  ČSFD

the-get-down-baz-luhrman

Foto: Netflix

Minisérie The Get Down

Jeden ze skrytých pokladů Netflixu od Baze Luhrmanna, režiséra Velkého Gatsbyho či loňského Elvise, sleduje počátky popularity disca a hip-hopu v New Yorku 70. let. Každá z epizod představuje zajímavý příběh z hudební historie, vyprávěný perspektivou tehdejší mládeže, řešící sociální či kulturní, ale i univerzálně lidské problémy. Hlavně jde ale o formálně do detailu promyšlené, nanejvýš stylové dílo plné rytmu a srdce. Mnoho podobných projektů nevzniklo.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym