Ve vědě je byznys, zjistili čeští investoři. Do obrovského fondu pro ni poslal peníze i Bartoš z Creda
Celkem 1,2 miliardy má díky investorům k dispozici fond zaměřený na zajímavé akademické statupy. Jejich nápady chce vyslat do světa.
Z univerzit do byznysu je to daleká cesta, ukazují už roky zkušeností, které mají akademické týmy. Mnoho nápadů vzešlých během výzkumů ji totiž vůbec nezvládlo vykonat. V posledních letech se to ale mění. Důraz na protlačení projektů do praxe kladou jak univerzity, tak samotné firmy. Vedle nich i tuzemský i&i Biotech Fund, který si dal za cíl podpořit zdejší vědu penězi a dostat ji do světa. Ke svému plánu teď přilákal i zajímavá investorská jména, s nimiž má dohromady k dispozici už 1,2 miliardy korun.
Je tu investorský matador Ondřej Bartoš, spoluzakladatel a partner v Credo Ventures, nebo zakladatel společnosti Abra Software Jaroslav Řasa. A dalších pět českých a jedno slovenské jméno. Někteří svou identitu odkrýt nechtějí, ale v i&i Biotech Fund o nich mluví jako o významných investorech. Nově do zmíněného fondu dávají 50 milionů korun s tím, že peníze můžou pomoct projektům, které vehikl vybere, uspět na globálních trzích.
Fond vznikl jako součást inovačního ekosystému budovaného Ústavem organické chemie a biochemie, instituce známé nejen pro svůj výzkum, ale především pro několik velmi uznávaných projektů. Tady vyvinuli klíčové léky proti viru HIV i hepatitidě typu B, ale také léčiva a další prostředky využívané proti leukémii a různým virům. Celosvětové využití zdejších vynálezů mimochodem přináší ústavu každoročně miliardové příjmy.
I díky tomu odborníci vidí, že propojit vědu s byznysem může být velmi výhodné. „Zajímají nás jen ty nejlepší projekty, které mohou uspět na globálních trzích. Musí nás přesvědčit nejen o světové jedinečnosti své vědy, ale také o tržním potenciálu či manažerských kvalitách týmu,“ naznačuje ředitel fondu i&i Bio Jaromír Zahrádka.
„Potřebujete skvělou vědu srovnatelnou se světovou špičkou, ale také profesionály na technologický transfer a investory ochotné vložit peníze do riskantních nových projektů,“ myslí si ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jan Konvalinka. Přesně proto tu je takzvaná transferová kancelář ústavu i bio-inovační centrum i&i Prague, vysvětluje.
Bez investorů to nepůjde
i&i Bio vzniklo loni. Jedná se o vůbec první fond na podporu transferu technologií nejen v Česku, ale i dalších zemích V4. Působí ve spolupráci s dalšími institucemi, které kolem ÚOCHB rozvíjejí podpůrný ekosystém unikátní jak v tuzemských podmínkách, tak na světové úrovni, říkají zdejší pracovníci.
„Chceme navázat na celosvětový úspěch profesora Holého a jeho protivirových léků. Máme rozhodně co nabídnout, zmínit lze například ve Spojených státech rozvíjená léčiva rakoviny doktora Majera nebo technologie výroby radioaktivního lutecia doktora Poláška. Bez investorů a celého ekosystému podpory přenosu vědy do aplikací se to ale nemůže podařit,“ uvádí Konvalinka.
Naráží na světově velmi úspěšné české projekty. Pavel Majer přišel s kolegy s látkou, která dokáže narušit metabolismus nádorových buněk a tím je postupně zabít. I s tím, aby ji dostal mezi lidi, spoluzaložil firmu Dracen Pharmaceuticals a letos projekt skutečně dospěl do fáze, kdy ji dostávají první lidští pacienti.
Miloslav Polášek s týmem vynalezl způsob, jak rychle vyrobit dosud složitě získávané radioaktivní lutecium. Prvek je zásadní pro léčbu různých typů rakoviny – vědci jej popisují jako dobře cílenou chytrou bombu. Metoda už byla patentována, licencována a ve Spojených státech ji vyrábí americká společnost Shine Technologies v průmyslovém měřítku.
Přes hned několik takových světových úspěchů Konvalinka říká, že přenášet vědu do praxe jde jen velmi pomalu. Přitom tento proces vidí jako klíčovou podmínku technologického úspěchu země.