Velký energetický obchod. Pátý nejbohatší Čech prodal třicátému nejbohatšímu elektrárny v Británii

Skupina Creditas Pavla Hubáčka koupila plný podíl v britské části energetické firmy InterGen, kterou dosud zčásti vlastnil Pavel Tykač.

tykac-hubacek2

Foto: CzechCrunch / Creditas

Miliardáři Pavel Tykač a Pavel Hubáček

0Zobrazit komentáře

Olomoucký miliardář Pavel Hubáček pokračuje v akvizičním tažení, na které naskočil v loňském roce. Na podzim dokončil koupi Expobank, kterou přejmenoval na Max banku, v létě pořídil jednu z největších českých tepláren na biomasu Biowatt Kutná Hora a elektrárnu v Prostějově. Nyní jeho investiční skupina Creditas informovala o dalším rozšíření pole působnosti v oblasti energetiky. Koupila stoprocentní podíl v britské části energetické skupiny InterGen, jejímž dosavadním majitelem byl částečně také další český miliardář Pavel Tykač.

InterGen je jedním z největších nezávislých výrobců elektřiny na britských ostrovech. Jeho energetické kapacity mají výkon 2 860 megawattů. Tykačova skupina Sev.en Global Investments koupila jeho poloviční podíl v roce 2019. Druhou polovinu britského InterGen měly čínské státní energetické skupiny China Huaneng a Guangdong Energy.

Plný podíl britské energetické firmy koupila investiční skupina Creditas, hodnotu transakce však strany nezveřejnily. Získala tím tři paroplynové elektrárny v různých lokalitách s plynovými turbínami s kombinovaným cyklem a jednu flexibilní elektrárnu s plynovou turbínou s otevřeným cyklem pro poskytování rychlých služeb výkonové rovnováhy.

money-maker-5

Přečtěte si takéNa plynu jsem absolutně závislí. Pomůže překonat kriziNa plynu jsme podle Tykače a Šnobra absolutně závislí. Může nám pomoci překonat krizi

„Touto akvizicí vstupuje naše energetická divize na zahraniční trh. Kromě obrovské investiční příležitosti je to pro nás rovněž příležitost uplatnit naše know-how na větším než českém trhu a diverzifikovat investice i mimo státy Evropské unie,“ uvedl výkonný ředitel Creditas Jiří Hrouda. V roce 2021 dosáhla společnost InterGen zisku před zdaněním (EBITDA) ve výši 121 milionů liber (zhruba 3,3 miliardy korun).

Tykač pro zpravodajský server Seznam Zprávy uvedl, že ačkoliv plánoval akvizicí InterGen urychlit globální expanzi Sev.en Energy, spolupráce s obřím podnikem ze země, kde vládne komunistická strana, neprobíhala podle jeho představ. O prodeji mluvil už v polovině loňského roku, zároveň bylo zřejmé, že dvě uhelné elektrárny, které InterGen provozuje také v Austrálii, si Tykačova Sev.en a čínská energetická skupina rozdělí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Skupina Creditas se zaměřuje na dlouhodobé investice, podniká zejména ve finančních službách, energetice a realitách. Před touto akvizicí dosahoval objem jejích aktiv hodnoty kolem 130 miliard korun. Zakladatelem a majoritním akcionářem je Pavel Hubáček, který působí v oblastech financí, energetiky, zemědělství a realit. Podle žebříčku Forbes byl v roce 2022 30. nejbohatším Čechem – jeho majetek dosahuje hodnoty 14,3 miliardy korun.

V energetice Hubáčkova Creditas působí od roku 2013. Její energetická divize UCED je čtvrtým největším distributorem energií v České republice. Kromě jejich distribuce se zaměřuje na výrobu elektřiny, tepla a je rovněž poskytovatelem služeb výkonové rovnováhy. UCED chce do roku 2030 provozovat virtuální elektrárnu s výkonem 1000 MW, která bude agregovat obnovitelné zdroje a plynové elektrárny umožňující spalování vodíku.

S přispěním ČTK.

Nové posily přes Welcome to the Jungle hledá 200 českých firem. Investoři jí posílají přes miliardu

Do Česka původem francouzská platforma vstoupila akvizicí portálu Proudly. V Praze má po Paříži druhou největší a nejdůležitější pobočku.

Peter BrejčákPeter Brejčák

picture-honza-min

Foto: Welcome to the Jungle

Jan Klusoň, ředitel Welcome to the Jungle pro Česko a Slovensko

0Zobrazit komentáře

Firmám pomáhá budovat značku zaměstnavatele a s náborem zaměstnanců. Z pozice jednoho z lídrů evropského trhu se teď chce rozšířit za oceán. Francouzské Welcome to the Jungle, jež působí také v Česku, oznámilo získání zásadní investice přes miliardu korun, která mu má pomoct mimo jiné i se vstupem do Spojených států.

Welcome to the Jungle získalo v rámci takzvané série C celkem 50 milionů eur, tedy bezmála 1,2 miliardy korun, od trojice dlouhodobých partnerů Revaia, XAnge a Bpifrance i přispěním pěti nových. Poslední investiční kolo firma uzavřela v roce 2019, kdy podle tehdejšího kurzu nabrala přes půl miliardy korun.

Jako platforma Welcome to the Jungle nabízí různý obsah, jehož cílem je inspirovat lidi k profesnímu růstu. Zároveň společnostem pomáhá najít správné kandidáty skrze takzvaný employer branding, tedy tvorbu značky zaměstnavatele. Na firemních profilech potenciálním kandidátům ukazuje zákulisí firemní kultury pomocí videí, fotografii a rozhovorů. Konkurenčním hráčem na českém trhu je portál Cocuma.

Za loňský rok firma hlásí dosažení opakujících se ročních příjmů (ARR) ve výši 30 milionů eur, tedy asi 716 milionů korun a překonání milníku pěti tisíc klientů. „Vzhledem k současné ekonomické situaci to považujeme za velký úspěch. Nyní máme více než kdy jindy na to, abychom pokračovali v revoluci personálního sektoru a zahájili novou kapitolu v historii Welcome to the Jungle,“ komentuje Jan Klusoň, ředitel společnosti pro Česko a Slovensko.

wttj_wttj-6-min

Foto: Welcome to the Jungle

Jan Klusoň a tým Welcome to the Jungle

Klusoň v roce 2015 zakládal portál Proudly, který stejně jako Welcome to the Jungle umožňoval firmám tvorbu vlastních profilů. O čtyři roky později jej francouzský hráč koupil v rámci akvizice, čímž také vstoupil na lokální český a slovenský trh. Klusoň od té doby ve společnosti působí dodnes, jestli je on a případně další Češi rovněž podílníkem, nekomentuje.

„Jsme moc rádi, že se nám podařilo získat finanční prostředky dokazující důvěru našich starších i nových investorů. Je to pro nás skvělým zakončením roku 2022, kdy se firma Welcome to the Jungle rozrostla o sto nových kolegů a naše průměrná měsíční návštěvnost webu dosáhla téměř tří milionů unikátních návštěvníků,“ říká Klusoň.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pražská pobočka je v rámci firmy druhou největší a nejdůležitější po pařížské, zaměstnává přitom přibližně deset lidí. Kromě toho má Welcome to the Jungle pobočky ve Velké Británii, Španělsku a na Slovensku. Na tuzemském trhu přes platformu nabízí práci asi dvě stě zaměstnavatelů, jako reference uvádí například Zásilkovnu, L’Oréal, Nestlé, E.ON, Johnson & Johnson, Wolt či Coca-Colu.

Díky nové investici chce společnost rozšířit své působení v Evropě a zároveň expandovat i na další kontinenty. První zaoceánskou zemí, kam se Welcome to the Jungle chystá, jsou Spojené státy. Tímto krokem chce posílit své vedoucí postavení v oblasti řešení employer brandingu firem. Společně s expanzí plánuje také rozšířit svou nabídku o nové funkce, lokalizovat svá řešení pro americký trh a přivést do svých řad nové talenty, které pomohou firmě dále růst.

„Kromě Spojených států se plánuje i další evropská expanze, zejména v regionu střední Evropy. Významnou strategickou roli v tomto ohledu hraje právě Česká republika a její lokální tým. V tomto regionu totiž patříme mezi hlavní hráče na trhu práce, co se týče employer brandingu,“ dodává Klusoň.