Banka Creditas dokončila nákup české Expobank. Přejmenuje ji na Max banku a bude čistě online

Expobank CZ se definitivně odstřihla od ruských akcionářů. Bude zatím fungovat po boku Creditas, do budoucna by se ale měly obě banky sloučit.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

maxbanka

Foto: Max banka

Platební karty od Max banky, původní Expobank CZ

0Zobrazit komentáře

V Česku začíná fungovat Max banka. Nejde však o zbrusu novou instituci, nýbrž o původní Expobank CZ, kterou koupila investiční skupina Creditas a přejmenováním finálně završuje její akvizici. Hlavní propozicí Max banky bude její čistě online fungování a zaujmout zákazníky chce také spořicím účtem s úrokem přesahujícím šest procent ročně. Zároveň bude mířit na koncové zákazníky, zatímco firemní klientela se postupně přesune do Banky Creditas, která spadá pod stejnojmennou investiční skupinu Pavla Hubáčka.

„Chceme maximálně využít pokročilých technologií a udělat z Max banky moderní online banku pro retailové klienty, kteří v ní najdou výhodné běžné účty, spořicí produkty i jednoduché online hypotéky a spotřebitelské úvěry, které dosud byly v nabídce jen ve formě refinancování. Korporátním klientům nabídneme plný servis v rámci Banky Creditas,“ odkrývá plány s Max bankou předseda představenstva Banky Creditas Vladimír Hořejší.

Počet klientů Banky Creditas podle Hořejšího aktuálně činí 170 tisíc a celkový kapitál šest miliard korun. Počet klientů Expobank CZ je 15 tisíc a kapitál dvě miliardy korun. „Je tu tedy velký potenciál růstu,“ podotkl. Max banka bude podle něj samostatným subjektem v rámci skupiny Creditas a dcerou Banky Creditas. „Z dlouhodobého hlediska bychom rádi obě banky spojily,“ doplnil Hořejší. Komunikace Max banky bude založena především na digitální formě, přičemž jedinou pobočku má v Praze. Postupně budou moci klienti využívat u některých služeb i pobočky Creditas.

Mezi nejvýraznější produkty budou patřit úročený běžný účet Neo či refinancování spotřebitelských úvěrů Refixo, které již fungovaly v rámci tuzemské Expobank. Tento týden pak bude spuštěn i spořicí účet se sazbou 6,01 procenta ročně, bez omezení výše vkladu a bez dalších podmínek. Podle analytika společnosti Portu Filipa Louženského jde o nejvýhodnější spořicí účet na českém trhu, jak uvedl pro ČTK. Udržitelnost takového produktu záleží podle něj na hlavní úrokové sazbě, kterou stanovuje Česká národní banka. V okamžiku, kdy bude tato sazba snížena, budou muset snížit banky i úroky na spořicích účtech.

Tuzemská Expobank se prodejem do rukou investiční skupiny Creditas definitivně zbavila svého napojení na ruské majitele. Na českém trhu působí od roku 1991, přičemž k síti bankovních domů s názvem Expobank se připojila po akvizici od německé LBBW v roce 2014. Dosud se u nás zaměřovala na domácí a zahraniční korporátní klientelu, privátní bankovnictví a na finanční služby pro občany. Creditas patří mezi středně velké banky a její bilanční suma je aktuálně téměř 100 miliard korun. Banka vznikla v roce 1996 jako 1. Třebíčská záložna. Do konce roku 2016 byla největší tuzemskou záložnou a od 1. ledna 2017 se stala bankou.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...