Venture kapitál je zralý na reformu. Nový projekt Pavla Šímy proto sbírá recenze startupistů na fondy, má jich 6 tisíc
V České republice neexistuje zakladatel startupu, který by neměl alespoň jednu špatnou zkušenost s venture kapitálovým fondem. K takovému závěru dospěl Pavel Šíma, zakladatel nástroje Roivenue, a s novým projektem se rozhodl vnést více transparentnosti do prostředí, jež je do velké míry zahalené tajemstvím. Bound sbírá recenze na investory, před oficiálním spuštěním platformy jich má už šest tisíc z desítek různých zemí a díky datům chce ulehčit ostatním zakladatelům startupů výběr správného investora, aby mohli lépe budovat svůj byznys.
„Já osobně mám ve firmě skvělý fond Pale Fire Capital,“ odpovídá Šíma na dotaz CzechCrunche, jestli jej k rozhodnutí založit Bound dovedla vlastní negativní zkušenost s některým z investorů. Investoři z PFC, za nímž stojí čtveřice partnerů Jan Barta, Dušan Šenkypl, David Holý a Petr Krajíček, loni do Roivenue poslali miliony korun.
„Nicméně po soukromých rozhovorech s desítkami až stovkami zakladatelů, ať už na různých akcích, nebo při jejich aktivním oslovování pro získání recenzí, vím, že ty příběhy jsou často naprosto hrůzostrašné. Pokud by neexistoval Bound, tak zůstanou navždy umlčeny nebo se o nich dozví jen pár nejbližších a vyvolených jedinců, kterým zakladatel věří. Toto Bound od základu mění,“ pokračuje Šíma.
Při vysvětlování si čtyřiatřicetiletý zakladatel Roivenue pomáhá také statistikami. Podle analytické společnosti CB Insights až 38 procent startupů selhává kvůli fundraisingu. Dvě z pěti mladých firem tak zaniknou, protože nedokážou najít správného investičního partnera, a nedoporučily by zvolený investiční fond dalším zakladatelům.
Celý trh venture kapitálu je dle Šímy zralý na reformu a zakladatel Roivenue odkazuje na loňský výzkum britského fondu Forward Partners – zatímco 92 procent investorů věří, že podpořeným firmám přináší přidanou hodnotu, na druhé straně až dvě třetiny zakladatelů daly svým investorům v tomto ohledu nízké hodnocení a uvedly, že nedokázali podpořit jejich startup nad rámec poskytnutí finančních prostředků.
Platforma Bound zakladatelům obecně umožňuje zkrátit proces vyhledávání a výběru venture kapitálového fondu díky bezplatné databázi více než 34 tisíc VC fondů a knihovně otevřených recenzí od dalších zakladatelů. Posláním projektu je tak pomáhat najít partnery, kteří startup nepodpoří jen finančně, ale i odbornými znalostmi. Na druhé straně Bound upozorňuje na nejlepší fondy a zároveň jim umožňuje najít zakladatele, kteří se pro ně hodí a přinesou jim lepší investiční výnosy.
Zakladatelé jsou v nevýhodě. Fondy mají v rukou všechny karty – více peněz, zkušeností, právníků a hlavně času.
„Podnikatelé jsou při hledání venture kapitálu ve velké nevýhodě a tato nerovnováha poškozuje jak zakladatele, tak investory. Fondy mají v rukou všechny trumfy – mají více peněz, zkušeností, právníků a hlavně času. Zakladatelé a zejména začínající podnikatelé nic z toho nemají – nevědí, jak hledat investory, natož jak najít ty, kteří jejich startup podpoří správně a dovedou je až na burzu. Proces hledání trvá měsíce, a to většinou v době, kdy mají tisíce jiných naléhavých priorit,“ popisuje Šíma.
Zakladatelé mají na platformě možnost zanechat jednoduché hodnocení fondů pomocí hvězdiček (pět je maximum) a takzvaného Net Promoter Score (NPS), což je metrika běžně využívaná na hodnocení loajality partnerů nebo zákazníků a funguje na základní otázce: „Jak moc byste doporučili daný VC fond dalšímu zakladateli startupu na škále od jedné do deseti s tím, že deset je nejvíc?“
Po vyplnění dvou hlavních metrik se může zakladatel rozhodnout, zda chce vyplnit i hlubší analýzu, jež obsahuje základní klady nebo zápory, a rychlý titulek, který často zachytí, z čeho (ne)spokojenost plyne. Dále je pak k dispozici osmnáct oblastí (v závislosti na fázi startupu, do níž dospěl), kde hodnotí například přidanou hodnotu mimo finance, rychlost uzavření transakce, transparentnost procesu a expertízu.