Vidí i to, co lidé ne. Česká umělá inteligence, která pomáhá lékařům, ovládla Nápad roku
Anomálie na rentgenových snímcích obvykle hledají lékaři, jenže úplně každou malou změnu najít nemůžou. S tím chce pomoct Carebot.
Když mají jednoduše říct, co jejich projekt umí, vysvětlují, že je to něco jako třetí oko pro lékaře. Startup Carebot totiž doktorům a dalším specialistům pomáhá najít problémy na rentgenových snímcích plic. Stojí na umělé inteligenci – to ona se naučila objevit i velmi těžko viditelné změny, které odborníci snadno přehlédnou. Projekt Carebot se už zapsal u zdravotnických firem a zaujal třeba Pilulku. Teď ovládl i startupovou soutěž Vodafone Nápad roku.
Mezi oceněnými se Carebot objevil hned dvakrát. V soutěži získal první místo, a stal se Vodafone Nápadem roku 2022. Zároveň vyhrál i cenu Profinit Technologický projekt roku. S tím ho partneři podpoří třemi sty tisíci korunami a dalšími cenami v hodnotě téměř půl milionu.
Druhé místo v soutěži Nápad roku obsadila společnost Talkbase, která pomáhá firmám a jejich oddělením po celém světě skrze svou platformu budovat komunity. Její nástroj umožňuje, aby manažeři mohli sledovat informace, zdroje a aktivity členů komunity.
Bronz získal Vividbooks, tvůrce digitálních interaktivních učebnic pro výuku přírodovědných oborů. Jeho služby aktuálně využívá skoro tři sta českých škol.
Vítězem kategorie Huawei Startup roku se stala společnost Myco, která se rozhodla nahradit obtížně rozložitelný polystyren houbovým myceliem a dřevěnými pilinami. Takový materiál by mohl zastoupit plasty při výrobě obalů, prvků ve stavebnictví i designových produktů. Myco si odneslo i speciální cenu Vodafone Arch Summit, která mu umožní účast na mezinárodní technologické konferenci pro startupy Arch Summit 2023 v Lucembursku.
„Tento ročník opět potvrdil, že kvalita a dosavadní úspěchy firem neustále rostou,“ komentuje Martin Kešner, který za vznikem Nápadu roku stojí.
Partner, na kterého je spoleh
S projektem Carebot přišli Daniel Kvak, Karolína Kvaková a Matěj Misař. Vyrostli na nápadu lépe a rychleji vidět znaky covidu na rentgenových snímcích plic. Brzy ale toto onemocnění ze svého plánu vypustili a naučili umělou inteligenci zkoumat rentgenové snímky hrudníku – aktuálně především plic – a během vteřiny poukázat na různé nálezy.
Očekávají, že už tady je potenciál velký. Rentgen hrudníku je podle zakladatelů Carebotu vůbec nejčastější radiodiagnostické vyšetření, jen v Česku jich lékaři ročně uskuteční 2,5 milionu. Umělá inteligence na něm umí vyznačit ložiska onemocnění a své závěry předkládá lékařům. Právě proto ji zakladatelé označují jako jejich třetí oko – a zdůrazňují, že bez odborníků tato umělá inteligence pracovat nemůže.
Ale použití může být mnohem širší. „Jednou bude Carebot pomáhat i u diagnóz z CT, magnetické rezonance nebo kolonoskopie,“ představil pro CzechCrunch už dříve Kvak své plány.
Za Carebotem aktuálně stojí desítka pracovníků a téměř tři desítky lékařů. „A všem jde o jedno – aby se z Carebotu jednoho dne stal standard ve zdravotnictví, ale partner, na kterého je spoleh,“ uvedli nedávno spoluzakladatelé k jednomu z mnoha startupových žebříčků, ve kterých na se už celkem pravidelně upozorňují.