Virtuální koncert Lady Gaga vynesl na boj proti koronaviru 3,2 miliardy korun. Zahráli i Elton John či Paul McCartney

Filip HouskaFilip Houska

together-at-home-1x

Foto: Global Citizen/YouTube

Lady Gaga, Paul McCartney, Elton John a Billie Eilish

0Zobrazit komentáře

Není zvykem, aby se více než stovka předních hvězd hudebního průmyslu sešla v rámci jednoho koncertu nabízeného zcela zdarma. Popové zpěvačce Lady Gaga se však něco takového uspořádat podařilo. Spolu s komunitou Global Citizen a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) úspěšně po celém světě odvysílala virtuální hudební událost na pomoc v boji proti koronaviru, během níž se vybralo téměř 130 milionů dolarů.

O koncertu s názvem One World: Together at Home se vědělo od úvodních dubnových dní, kdy tuto charitativní iniciativu Lady Gaga ohlásila. Jejím plánem bylo vyzvání k solidaritě a zajištění finanční podpory exponovaným zdravotníkům, jež v dobách globální pandemie nezažívají ty nejklidnější chvilky.

Zároveň chtěla dát prostor ostatním interpretům, kteří stejně jako ona nemohou reálně vystupovat a soustředí se zejména na sociální sítě, kde někteří pořádají i živé přenosy svých domácích nebo studiových vystoupení. Obě strany mince pak tvořily zajímavý celek, jenž měl velice slibné vyhlídky na úspěch.

Zatímco byla oslovována jména jako Billie Eilish, Elton John, Stevie Wonder, Paul McCartney, Taylor Swift nebo třeba Rolling Stones, v ústraní se ještě před startem samotného koncertu vybíraly milionové sumy na dobročinné konto. Do něj přispěla řada organizací včetně firem jako IBM, Cisco nebo Apple.

Za pouhých sedm dní od ohlášení této akce se podařilo vybrat přes 35 milionů dolarů (zhruba 880 milionů korun) a čekalo se, na jaké hranici se suma zastaví poté, co bude odvysílán slibovaný virtuální koncert. Ten se uskutečnil ze soboty na neděli středoevropského času a splnil to, co od něj všichni očekávali.

Domácí vystoupení, které mělo smysl

Hudební představení One World: Together at Home trvalo celých osm hodin a bylo vysíláno jak na YouTube, tak velkými americkými televizními stanicemi. Zájem o něj jevila i rádia a jeho aura byla natolik silná, že přilákala také největší jména ve Spojených státech populárních a hojně sledovaných late night shows – Jimmyho Fallona, Jimmyho Kimmela a Stephena Colberta.

Tato trojice moderovala poslední dvě hodiny celého koncertu, kde virtuálně ze svých domovů a studií performovali umělci jako Elton John, Paul McCartney, Billie Eilish nebo Taylor Swift. Mezi jednotlivými vystoupení se pak objevovaly i celebrity včetně fotbalové ikony Davida Beckhama a jednotlivé mezery vyplňovaly záběry zdravotníků a jejich práce s koronavirovými pacienty.

Před startem hlavního hudebního bloku bylo vyhrazeno celých šest hodin pro desítky dalších interpretů. A že šlo o skvostné zástupy. Na pomyslném pódiu vystupovali například Adam Lambert, Kesha, Liam Payne, Rita Ora, Ellie Goulding, Billy Ray Cyrus, Sheryl Crow nebo kapela The Killers. Soustrast a povzbuzení s nastalou situací vyjádřila mimo jiné i bývalá první dáma USA Michelle Obamová.

Na pomoc putuje téměř 3,2 miliardy korun

Celý virtuální koncert, který je nyní volně dostupný na YouTube (viz výše) včetně videí s jednotlivými vystoupeními, a veškeré kroky okolo něj pak vynesly 127,9 milionu dolarů, což je v přepočtu zhruba 3,2 miliardy korun. Všechny tyto peníze putují přímo Světové zdravotnické organizaci, konkrétně fondu onemocnění COVID-19, který je má náležitě distribuovat potřebným po celém světě.

V neposlední řadě ale šlo o bezprecedentní hudební akci, která ukázala digitální součinnost nejen desítek hudebníků, ale také velkých nadnárodních společností. Ostatně různé formy rozptýlení jsou v dnešních dnech zcela klíčové a Lady Gaga coby koordinátorka koncertu ukázala, že to jde dělat i v takto velkolepém měřítku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym