Virtuální realita začíná s hardwarem. Ten od Applu nikdy nebyl blíž, říká technologický šéf STRV

Takzvaná next big thing od cupertinského obra je možná blízko. Paletu každodenních činností by mohla přenést z telefonu přímo před obličej.

techcast_strv-1

Foto: CzechCrunch

Technologický šéf STRV Jan Kaltoun

0Zobrazit komentáře

Brzy tomu bude deset let, co na pulty obchodů dorazily Google Glass. Poněkud zvláštně vypadající brýle, jež vznikaly s vizí, že touto dobou už budeme žít v plně rozšířené realitě a při procházce městem na nás budou vyskakovat všemožné virtuální objekty nebo popisky. Jak dnes víme, výstřelek z dílen Alphabetu byznysově selhal. Zasadil ale důležité semínko inovace.

Headsety pro virtuální realitu (VR) dnes dosahují technických kvalit, které bychom si ještě nedávno jen těžko představili. Na Západě je nejspíš nejdále Meta a její Quest Pro, z východních zemí cenově výrazně konkuruje čínské Pico. A přestože se kolem zařízení rojí už i softwaroví vývojáři metaverzů, těžiště celého ekosystému stále stojí na straně hardwaru, který musí ještě urazit kus cesty k masové adopci.

Dění kolem virtuální, ale i smíšené reality (AR) podrobně sleduje vývojář a technologický šéf STRV Jan Kaltoun. Česká společnost je známá hlavně pro vytváření mobilních aplikací, ale aktivně se připravuje také na dobu, kdy bude potřeba vyvíjet hlavně brýle. Budou to ale brýle takové, jak je známe dnes? Na tuto i další otázky odpovídal v dalším díle TechCastu, technologického podcastu CzechCrunche.

Na světě je hned několik velkých firem, které už úspěšně hardware pro virtuální či smíšenou realitu vymýšlejí, ovšem jedna ze zásadních entit technologického světa chybí – a to Apple.

„Náznaky, že do tohoto světa vstoupí, jsou už někdy od roku 2017. Přidali do iPhonu lidarový senzor, se kterým jde i dnes dělat zajímavé věci v mixované realitě. Nedává ale smysl chodit s iPhonem před obličejem a dívat se na rozšířenou realitu,“ vysvětluje Kaltoun a tvrdí, že zvěsti o novém výrobku od Applu nikdy nebyly silnější než dnes.

Kaltoun dokonce tipuje, že společnost pod vedením Tima Cooka by mohla nový výrobek, nebo alespoň základní technologii, oznámit na jedné ze svých akcí už letos a k zákazníkům ji dostat ještě před Vánoci. Skeptikům připomíná, že o vydání iPhonu nebo MacBooku Air taky nebyly před jejich oznámením dostupné téměř žádné informace.

Poměrně jasný je podle něj i směr, jímž se Apple bude chtít v novém ekosystému vydat. Zatímco dosavadní zařízení pro virtuální či mixovanou realitu jsou velká a určená hlavně pro použití v kanceláři nebo doma, cupertinský gigant pravděpodobně bude chtít jít cestou, kterou vytyčily právě Google Glass.

somnium space

Přečtěte si takéSomnium Space, Vrgineers i Průša. Češi uvedou nové brýle pro VRČeši odhalí světu nové brýle pro virtuální realitu. Podílí se na nich tvůrci metaverza i Průša

„To opravdu přelomové zařízení bude takové, které si ráno nasadíme jako Apple Watch, budeme to mít na hlavě a večer sundáme. Tam teď ale nejsme. A otázkou je, jestli Apple takové zařízení uvede hned napoprvé. Spíš si myslím, že ještě ne,“ předpovídá Kaltoun s tím, že Apple každopádně může překvapit. Ostatně moment překvapení je něco, s čím jeho marketing pracuje celé dekády.

Z pozice vývojáře se na podobnou realitu již připravuje. O konkrétních projektech nechce mluvit, vývojáři v STRV si nicméně pohrávají s různými prototypy pro smíšenou realitu. Postavit do reálného prostoru třeba virtuální židli nebo Pokémona je prý dnes už triviální – všechny nástroje na vývoj takto základních vychytávek už jsou k dispozici, ovšem pravá revoluce přijde až ve chvíli dostatečně přístupného hardwaru.

„Apple si nenechá ujít příležitost kolem svých brýlí vytvořit celý ekosystém aplikací. Představuji si, že spousta věcí, na které dnes potřebujete vzít do ruky telefon, bude v nějaké lepší formě převedená právě do smíšené reality. Začíná to a končí zařízením,“ říká Kaltoun s tím, že jedna z prvních funkcí, která by se do smíšené reality mohla přesunout, bude navigace v autě. A nezůstane jen u ní: „Často chodíme po ulici, něco nás zaujme, vytáhneme telefon a hledáme. Toto je činnost, kterou můžeme úplně eliminovat.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V krátkodobém horizontu by pak brýle od Applu mohly vypadat podobně jako klasické sluneční nebo dioptrické brýle. Očekávat lze nejdřív jednotný design, podobně totiž následovníci Steva Jobse postupují s každým svým produktem. Různé barevné kombinace a další modely by ale mohly přijít brzy. Tím vším bude Apple zároveň stimulovat vývojáře třetích stran k tomu, aby vyvíjeli skutečně masivní aplikace pro AR, jež budou ve výsledku používat miliony lidí.

„Pro lidský mozek je výrazně lepší, když si nějaký komplikovaný koncept, jako je motor, žíla nebo rostlina, může ukázat vizuálně. Představme si, že by tohle bylo možné při studiu – žák bude pořád ve škole, ale přitom úplně v jiném kontextu,“ vyhlíží Jan Kaltoun budoucnost.

Dvanáctý díl TechCastu o smíšené realitě si můžete pustit na SpotifyGoogle PodcastechApple Podcastech nebo na YouTube. Dozvíte se v něm také:

  • Jak brýle pro rozšířenou realitu změní dioptrické brýle.
  • Jaké programovací jazyky a frameworky jsou pro vývoj v AR nejlepší.
  • Jak Jan Kaltoun v STRV postoupil z juniorního vývojáře na pozici CTO.
  • Čím si udržují v STRV kvalitní vývojáře i patnáct let v kuse.

Online kalkulačka Odhad-zdarma.cz provedla už přes milion odhadů cen nemovitostí a je ještě přesnější

Online kalkulačka Odhad-zdarma.cz přichází v nové verzi. Přináší větší přesnost odhadů, vyšší rychlost a také uživatelskou přívětivost.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

oz

Foto: Odhad-zdarma.cz

Online kalkulačka Odhad-zdarma.cz spočítá tržní cenu nemovitostí

Více než milion zpracovaných zadání má za sebou během svého pětiletého fungování online kalkulačka Odhad-zdarma.cz, která se specializuje na odhady nemovitostí po celé České republice. Teď přichází v nové verzi, která přináší vylepšení v rámci uživatelského ovládání i technologického rozhraní. Autoři říkají, že se jejich algoritmus neustále zlepšuje a nově dokáže stanovit výsledek s přesností na číslo popisné. Může jít přitom nejen o odhad ceny nemovitosti jako takové, ale také výpočet tržní výše nájmu nebo ocenění domu či bytu v rámci dědického řízení.

Projekt Odhad-zdarma.cz původně vznikl v pražské realitní kanceláři Quantum reality. Dnes už je však vzhledem k růstu své popularity samostatným projektem. Odhad cen nemovitostí nabízí služba zdarma bez nutnosti zadávání kontaktních údajů, což její autoři označují za jednu z velkých výhod. Celý systém vyhodnocuje údaje z různých zdrojů včetně informací z katastru nemovitostí o realizovaných prodejích, cenových map či inzerce. Výpočet pak upravuje neustále se vyvíjející algoritmus.

„Náš systém pro výpočet odhadu tržní ceny nemovitostí pracuje s obsáhlým algoritmem. Veškerá vstupní data, která získává z veřejně dostupných zdrojů a z informací jednotlivých institucí veřejné správy, zpracovává online. Zároveň spolupracujeme s odborníky na realitní trh po celém Česku, kteří nám pomáhají neustále zpřesňovat výsledky a jednotlivé části výpočtu,“ vysvětluje spoluzakladatel projektu Jakub Zámiš a doplňuje: „Algoritmus již učíme stanovit výsledek s přesností na číslo popisné, nikoliv jen přibližnou hodnotu nějaké oblasti.“

Jedná se o výsledek kontinuálního technologického vývoje. Ten nyní vyústil ve spuštění nové verze celé služby, kterou zpracovala digitální agentura mdworks a přináší nové uživatelské rozhraní, které má být ještě přehlednější a rychlejší, a nabízí i několik novinek na pozadí. Řešení výpočtu tržní ceny nemovitostí už umí Odhad-zdarma.cz dodat na míru také do jiných systémů, které se mohou napojit prostřednictvím API. „V těchto variantách systém umožňuje rozšířené zadávání parametrů nemovitosti dle potřeb a zadání jednotlivých odběratelů,“ doplňuje Zámiš.

zamis

Foto: Quantum reality

Jakub Zámiš, spoluzakladatel projektu Odhad-zdarma.cz

Samotný Odhad-zdarma.cz totiž kvůli co největší jednoduchosti pro laickou veřejnost pracuje pouze s nezbytným množstvím údajů. Zároveň je k dispozici také anglická verze, kterou mohou využít cizinci žijící v Česku. V praxi funguje kalkulačka tak, že si vyberete, zda chcete vypočítat odhad pro prodej či koupi nemovitosti, nebo její pronájem a vyplníte několik základních údajů včetně přesné adresy, dispozic, využití či základního vybavení.

Uživatelé si už přes Odhad-zdarma.cz nechali zpracovat milion výpočtů, přičemž celková hodnota oceněných nemovitostí jen za minulý rok překročila 1,2 bilionu korun. „Zajímavé je i to, že v České republice už snad neexistuje obec, kde by kalkulačka nevypracovala odhad nějaké nemovitosti,“ doplňuje Jakub Zámiš. V případě, že potřebujete ocenit atypickou nemovitost, na kterou jsou algoritmy krátké, nabízí služba propojení na další realitní specialisty.

Právě na tom je postaven byznys model celého projektu Odhad-zdarma.cz. V základní verzi staví na tom, že od uživatelů nevyžaduje žádné kontaktní údaje, ale pokud chtějí zákazníci po získání odhadu využít další služby spojené s koupí či prodejem nemovitosti, doporučují jim prověřené spolupracující partnery. „Primární je pro nás oblíbenost kalkulačky, to že bude pro uživatele první volbou, když řeší nejrůznější realitní transakce, a že si ji doporučují. To, že nám díky tomu roste i množství odeslaných leadů, je spíše sekundární, řekněme logický důsledek, ale byla by chyba na tom stavět strategii rozvoje kalkulačky,“ říká Jakub Zámiš.

CC Premium

Partnerem článku je Odhad-zdarma.cz

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox